ایزوبوتیل استات

ایزوبوتیل استات

ایزوبوتیل استات (Isobutyl acetate) با فرمول شیمیایی C6H12O2 حلالی با ظاهر شفاف و بدون رنگ است. ایزو بوتیل استات در حال جوش متوسط با بوی استر ملایم ، میوه ای و معمولی می باشد.در عملکرد حلال شبیه استات بوتیل و متیل ایزوبوتیل کتون بوده و می تواند در بسیاری از فرمولاسیون ها می تواند جایگزین این حلال ها شود.

کاربرد

در محصولات پوشش دهنده، بتونه ها، گچ ها،  مواد پرکننده،خاک رس مدل سازی، بیوسیدها (به عنوان مثال ضد عفونی کننده ها،محصولات کنترل آفات) ، تمیز کردن و محصولات شستشو و مواد شیمیایی آزمایشگاهی به کار می رود.

و در زمینه چاپ و تولید مثل رسانه ضبط شده ، خدمات بهداشتی و تحقیق و توسعه علمی و برای ساخت پارچه ، چرم یا خز استفاده می شود.

در پوشش های سطحی صنايع چوب، ظروف، بدنه اتومبيل، چاپ جوهرها و چسب ها نیز به کار می رود.

به عنوان عطر دهنده و طعم دهنده در برخی محصولات غذایی به کار برده می شود.

خطرات

این محصول در دمای اشتعال 18 درجه سانتیگراد و درجه اشتعال پذیری 3 بسیار قابل اشتعال می باشد.

تماس طولانی مدت و مداوم با آن باعث خشک شدن و ترک خوردگی پوست و در نهایت سوختگی شدید پوست می شود و موجب تغییر در حافظه، تمرکز و الگوی خواب و خلق و خو شده و ایجاد سردرد و خواب آلودگی می کند.

نکات ایمنی

ایزوبوتیل استات جزء مواد قابل اشتعال می باشد و برای مهار آن در هنگام آتش سوزی های كوچک از پودر شيميايی خشک و در آتش سوزی های بزرگ از فوم الكل، آب يا مه استفاده شود.

در صورت تماس با چشم، فورا چشم ها را با مقدار زيادی آب به مدت 10 دقيقه با آب سرد بشوييد.

در صورت با پوست، ابتدا با مقدار زیادی آب سرد و صابون بشوييد و قسمت تحريک شده را با كرم نرم كننده بپوشانيد و در صورتی که ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.

در صورت استنشاق فوراً به هوای آزاد بروید. و اگر تنفس قطع شد، به مصدوم تنفس مصنوعی دهيد.

در صورت بلع به هیچ وجه فرد را وادار به استفراغ نكنيد و یا چيزی به وی نخورانيد. امکان تنفس بهتر را با آزاد کردن لباس هایش فراهم نمایید و به پزشک مراجعه کنید.

جهت مشاوره و خرید تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

پروژه های مرتبط