سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) با فرمول شیمیایی C۶H۱۰O یک ماده آلی روغنی از خانواده کتون های حلقوی بوده که بدون رنگ است یا ته رنگ زرد ملایمی دارد و بویی شبیه به استون دارد.

سیکلوهگزانون به مقدار ناچیز در آب حل شده و چگالی آن از آب کمتر است. بخارات سیکلوهگزانون از هوا سنگینتر است و دمای اشتعال‌پذیری پایینی دارد و به راحتی مشتعل می‌شود.

سیکلوهگزانون هم در حلال های آلی و هم در حلال های شیمیایی، حلالیت خوبی دارد.

کاربرد:

سیکلوهگزانون در تولید نایلون یا  مشتقات اکسید شده برای تولید اسید آدیپیک و کاپرولاکتام،

و برای سنتز بعضی از داروها، رنگها ، علف کش ها، سموم دفع آفات، مواد پلاستیکی و مواد شیمیایی لاستیکی استفاده می شود.

در تولید مواد افزودنی چسب، سوخت، رنگ ، لاک ، جوهرهای چاپ ، پوشش و مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیز کاربرد دارد.

خطرات:

سیکلوهگزانون می تواند موجب آسیب های جدی شود. در صورت استنشاق، گلو و مجاری تنفسی را تحریک می کند و موجب سردرد و حالت تهوع می شود. اگر چشم ، بینی و پوست بیش از حد در معرض این ماده و بخارات آن، قرار گیرند اثراتی شبیه به خواب آلودگی و بی هوشی ایجاد می شود. بایستی از نشت این ماده به داخل آبراه ها و مجاری فاضلاب نیز جلوگیری شود.

سیکلوهگزانون در تمام شرایط دمای محیط قابل اشتعال بوده، گرما، جرقه یا شعله های آتش می تواند بخارهایی را ایجاد کند که سنگین تر از هوا بوده و به منبع احتراق منتقل می شوند.

ایمنی:

در صورت آتش سوزی، باید تمام منابع احتراق از بین برود و برای اطفا حریق از فوم، مواد شیمیایی خشک یا CO2 مقاوم در برابر الکل استفاده شود. به جهت محافظت از پوست و چشم ها، باید از عینک، دستکش و روپوش آزمایشگاهی استفاده شود.

سیکلوهگزانون باید در یک مکان خنک، خشک و دارای تهویه ی مناسب و بدون خطر احتراق نگهداری گردد.

جهت مشاوره و خرید تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

پروژه های مرتبط