اتیل استات

اتیل استات

اتیل استات (Ethyl acetate) با فرمول شیمیایی C4H8O2 حلال ناقطبی که شکل ظاهری آن مایع بدون رنگ و با بویی شیرین و میوه ای می باشد و به مقدار کم در آب حل شده و درجه جوش 77 °C دارد. در دمای اتاق نسبتاً فرار است و در معرض آب و هوا تجزیه می شود ؛ برای محیط زیست ایمن و غیرسمی است.

کاربرد:

این ماده به طور طبیعی در میوه ها و مخمرها و نیشکر وجود دارد و موجب عطر و طعم دلپذیر میوه ها می شود و در صنایع غذایی و دارویی جهت بهبود طعم و رایحه محصولات استفاده می شود. به عنوان تقویت کننده طعم در تهیه اسانس های آناناس ، موز ، توت فرنگی و سایر طعم دهنده های میوه ای و خامه مورد استفاده قرار می گیرد.

به ‌واسطه بوی شیرینی که دارد برای طعم دادن به آبنبات ها و آدامس و … استفاده می شود. حلالی پرکاربرد است که برای تولید رنگ ها ، لاک ناخن ، محلول های تمیز کننده و عطر ها به کار گرفته می شود .

در جهت استخراج تنباکو از سیگار نیز کاربرد دارد.

خطرات:

قابل اشتعال است و بخارات آن در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتیگراد مشتعل خواهند شد و قرار گرفتن در معرض این بخارات می تواند چشم ، بینی و سیستم تنفسی را تحریک نماید.

استنشاق یا بلع آن نیز موجب آسیب جدی به ارگانهای داخلی بدن می شود.

ایمنی:

در صورت قرار گرفتن در برابر این ماده، فورا محل آلوده را شست و شو بدهید.

در محل کار ، تجهیزات محافظ شخصی را داشته باشید .

در مواجهه با شعله باز ، جرقه ، گرما یا هر محیطی که حتی از راه دور امکان احتراق با این ماده را دارد احتیاط و ایمنی لازم را در نظر داشته باشید.

هنگام کار از عینک ایمنی ، دستکش و…استفاده نمایید.

جهت مشاوره و خرید تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

پروژه های مرتبط