اتیل استات (C4H8O2)

دانلود آنالیز اتیل استات:لوگو

اتیل استات (C4H8O2):

اتیل استات (Ethyl ethanoate) یک استر آلی با فرمول شیمیایی C4H8O2 می­باشد که از واکنش الکل اتانول با اسید استیک در حضور یک اسید قوی مانند اسید سولفوریک به عنوان کاتالیزور بدست می­آید. وزن مولکولی این استر در حدود ۸۸ گرم بر مول، وزن مخصوص ۹۰۲/۰ گرم بر سانتی متر مکعب و دمای جوش آن ℃ ۷۷ می­باشد. نام دیگر این حلال اتیل اتانوات می­باشد که مایعی بی رنگ و شفاف بوده و دارای بوی نسبتا قابل تحمل می­باشد. این استر در برخی حبوبات و سبزیجات از جمله تربچه یافت می­شود، به همین علت در ساخت برخی اسانس­های مصنوعی نیز بکار می­رود.

نام ماده ی شیمیایی: اتیل استات فرمول شیمیایی: C4H8O2 دمای ذوب: −۸۳٫۶ درجه سلسیوس 
دمای جوش: ‎۷۷٫۱ °C چگالی: ۰٫۸۹۷ g/cm³ جرم مولی: ۸۸٫۱۱ g mol−۱
حلالیت در آب: ۸٫۳ g/100 mL (20 °C)    
نام های دیگر:  Ethyl ester، Acetic ester، Ester of ethanol، Ethyl acetate.

نحوه ی تولید اتیل استات:

 

نحوه ی نگهداری اتیل استات:

 

کاربرد اتیل استات:

اتیل استات کاربرد های فراوانی دارد :

۱٫ با الکل – استن – کلروفرم و اتر قابل اختلاط می باشد.

۲٫ از اتیل استات در فرمولاسیون مرکب های چاپ – چسب – لاک ها – پاک کننده ها – عطر ها – خوشبوکننده ها – ورنی های الکلی و آب نبات های شفاف و شیشه ای به مقدار زیادی استفاده می شود.

۳٫ به عنوان حلال برای انواع رزین ها می باشد. اتیل استات نیترات سلولز است که در ساخت محصولاتی از جمله چرم مصنوعی – ورنی – مرکب – سیمان و فیلم عکاسی استفاده می شود.

۴٫ جهت استخراج کامفور ، روغن ها – آنتی بیوتیک ها – رزین ها و صمغ های مختلف مناسب می باشد.

۵٫ در بازیابی اسید استیک از محلول های رقیق آبی مفید بوده و حلال مناسبی برای پلیمریزاسیون آکریلات می باشد.

۶٫ در ترکیبات گسترش پوشش برای چرم مصنوعی می باشد.

۷٫ اتیل استات در برخی لاک پاک کن ها، در استخراج کافئین از قهوه و چای، در صنایع غذایی ( شیرینی ها) به عنوان اسانس و در عطرسازی به عنوان حلال ( اتیل استات به سرعت از روی پوست تبخیر شده و تنها ماده عطر بر روی پوست باقی می ماند همچنین پوست واکنش آلرژیک نسبت به آن نشان نمی دهد) کاربرد دارد.

۸٫ به عنوان یک عامل ژلاتین کننده در تولید باروت.

۹٫ به عنوان کمک کننده در تولید کاغذ نمادار و کاغذ پشت نما و به عنوان یک جز پولیش ها مصرف می شود.

۱۰٫ اتیل استات در صنعت ساختمان در تکنیک تزریق خاک برای تثبیت خاک به عنوان یک پیوند دهنده جهت آب قلیایی عامل مقاوم کردن شیشه مصرف می شود.

۱۱٫ اتیل استات زمان سخت شدن مخلوط اتیل استات آب شیشه را چنان تنظیم می کند که ممکن است به یک تزریق صمغ مخلوط شیشه سخت کننده در داخل زمین که باید قوی شود یا آب خود را نگهدارد برسیم.

۱۲٫ این تکنیک در کار ساختمان سازی برای تقویت و تثبیت کردن گودال ها خندق ها تونل ها بسیار مهم است.

ایمنی و خطرات اتیل استات:

۱٫ خطر بهداشت : سردرد ، تحریک از راه تنفسی و چشم ها ، سرگیجه و حالت تهوع ، ضعف ، از دست دادن هوشیاری.

۲٫ خطر آتش سوزی : به شدت قابل اشتعال است و به راحتی توسط حرارت ، جرقه یا شعله های آتش مشتعل می شود. بخارات ممکن است مخلوط قابل انفجار با هوا را تشکیل دهند. بیشتر بخارات سنگین تر از هوا هستند. آنها در زمین گسترش پیدا می کنندو در مناطق پست و محدود جمع آوری می شود (فاضلاب ، زیر زمین، مخازن) خطرانفجار بخار در داخل خانه ، خارج از منزل و یا در فاضلاب امکان پذیر است. رواناب به فاضلاب ممکن است آتش سوزی یا خطر انفجار ایجاد کند. ظروف ممکن است هنگامی که حرارت داده می شوند منفجر شود.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.