آسپارتام

معرفی محصول (آسپارتام):

آسپارتام (Aspartame) شیرین کننده مصنوعی و یک پودر کریستالی سفید و بدون بو می باشد که از نظر عطر و طعم بسیار شبیه قند طبیعی بوده و بیش از سایر شیرین کننده های مصنوعی با ویژگیهای قند مطابقت دارد. که به جای شکر در مواد غذایی و نوشابه ها استفاده می شود که به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی کم کالری شناخته شده که خیلی شیرین تر از شکر است و به دلیل ویژگی های مطلوب در صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

به راحتی در آب قابل حل است و از نظر حجم مصرفی سومین قند مصرفی در صنایع غذایی بعد از ساخارین و سیکلامات می باشد و از آنجا که مصرف سیکلامات ممنوع بوده و ساخارین هم از نظر طعم و ایمنی مورد پذیرش نمی باشد، به همین دلیل آسپارتام یک جایگزین خوش طعم و ایمن تر برای این قندهای مصنوعی به شمار می رود.

کاربرد :

در نوشابه های رژیمی، پودرهای شربت، آدامس، ژله و پودینگ، غلات صبحانه، محصولات لبنی و دسرهای خشک مخلوط

خطرات:

آسپارتام به عنوان یک شیرین کننده برای انسانها بی خطر و ایمن می باشد ولی مصرف بیش از اندازه آن ممکن است در حین پردازش در بدن به متانول تبدیل شود که در مقادیر بالا سمی می باشد. اما مقادیر کم این ماده ممکن است با متانول آزاد به دلیل افزایش جذب ترکیب شده و عوارض ایجاد نماید.

متانول آزاد در بعضی از غذاها وجود داشته و هنگام حرارت دیدن آسپارتام هم تولید می گردد این ماده سپس به فرمالدئید تبدیل شده که یک ماده نوروتوکسین و سرطانزا خواهد بود.

ایمنی :

برخی محققین معتقدند با مصرف این ماده بدن به حداکثر مقدار سمی متانول نخواهد رسید و این ماده عوارضی برای سلامتی انسان نخواهد داشت.

مطالعات نشان داده‌ اند که با مصرف زیاد آسپارتام، خطر ابتلا به سرطان افزایش می ‌یابد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0 موارد محصول
حساب کاربری من