متیل استات

متیل استات

متیل استات (Methyl acetate) یک استر کربوکسیلات با فرمول شیمیایی C3H6O2 می باشد. مایعی شفاف و بی رنگ بوده که بوی استر معمولی شبیه به چسب ها و پاک کننده های لاک ناخن دارد. نقطه اشتعال این ترکیب ۱۰- درجه سانتی گراد و درجه اشتعال پذیری آن  بسیار بالا است.

حلالیت متیل استات در آب در دمای اتاق ۲۵٪ بوده و با افزایش دما حلالیت آن در آب بسیار بیشتر خواهد شد.

کاربرد

استفاده به عنوان حلال در پوشش ها و چسب های پلی اورتان، حلال فرآیندی برای مواد شیمیایی کشاورزی و سنتز مواد آلی

استفاده در رنگ ها ، پاک کننده ها و افزودنی های سیستم سوخت ، الکترولیت های باتری ، حلال های پلیمریزاسیون ، پاک کننده برای وسایل الکترونیکی ، جوهر پرینتر ها

این ماده یک حلال فرار است ، از همین رو در رنگ های زودگیر و تولید چسب های سلولوئید از فیلم های بازیافتی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده در لاک برای کاهش ویسکوزیته و در ساخت عطر و رنگ از دیگر کاربرد های آن است.

خطرات

در صورت استنشاق یا بلع  موجب سردرد ، سرگیجه ، خواب آلودگی و خستگی خواهد شد.

و در صورت تماس با چشم می تواند موجب تحریک چشم شود.

در زمان اشتعال متیل استات دودهای سنگین ، تحریک کننده و سمی منتشر می شود که می تواند مسافت قابل توجهی را طی کند. این بخارات همچنین در صورت امکان بازگشت به منبع اشتعال، باعث انفجار خواهند شد.

ایمنی

برای جلوگیری از تماس با پوست ، چشم ، بینی و گلو ، باید از تجهیزات محافظتی شخصی استفاده شود. در صورت تماس با پوست ، بلافاصله محل آلوده را بشویید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورت تماس با چشم ، بلافاصله با مقادیر زیادی آب شسته شود و در صورت بلع فوراً به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

جهت مشاوره و خرید تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

پروژه های مرتبط