مونو پتاسیم فسفات (KH2PO4)

دانلود آنالیز مونو پتاسیم فسفات:لوگو

مونو پتاسیم فسفات (KH2PO4):

مونو پتاسیم فسفات (monopotassium phosphate) در دام و شرایط محیطی (فشار ۱ اتمسفر و دمای ۲۵ درجه سانتیگراد) به صورت جامدی پودری پایدار است، در آب بسیار محلول است اما در اتانول حلالیت کمی دارد. این ترکیب شیمیایی دو عنصر مهم یعنی P (فسفر) و K (پتاسیم) را در ساختار خود دارد و همین امر باعث می شود تا از آن به عنوان کود در کشاورزی استفاده کنند. بهبود طعم میوه از جمله کارایی های این ماده است.

نام ماده ی شیمیایی: مونو پتاسیم فسفات فرمول شیمیایی: KH2PO4 دمای ذوب: ۲۵۲٫۶ °C
دمای جوش: ‎۴۰۰ °C dec چگالی: ۲٫۳۳۸ g/cm3 جرم مولی: ۱۳۶٫۰۸۶ g/mol
حلالیت در آب: ۲۲ g/100 mL (25 °C)    
نام های دیگر:

مونو پتاسیم فسفات یا MKP یا پتاسیم دی هیدروژن فسفات دارای فرمول شیمیایی KH2PO4 است که به صورت پودر سفید رنگ جامد و بدون بو می باشد. کود مونو پتاسیم فسفاتحاوی فسفر و پتاس و عاری از نیتروژن بوده و کاملا محلول در آب است و مصرف آن برای تعداد زيادی از گياهان باغبانی مفيد است. مونو پتاسیم فسفات بهترین منبع تأمین فسفر و پتاسیم برای گیاهان در مرحله رشد می باشد از این رو مي تواند در زمان هايي كه گياه به طور هم زمان به عناصر فسفر و پتاسيم نياز دارد، بسيار مفيد باشد. رشد رویشی، یکنواختی شکوفه ها، افزایش مقاومت گیاه، افزایش کیفیت رنگ و طعم میوه به طور موثری از مونو پتاسیم فسفاتتأثیر پذیر است.

نحوه ی تولید مونو پتاسیم فسفات:

به صورت کلی اکثر مواد فسفاته از اسید فسفریک تولید می شوند. خود این اسید از سنگ فسفات تولید می شود. برای این کار دوغاب سنگ فسفات به داخل راکتور ریخته شده و سپس در طی عمل لیچینگ (استخراج از جامدات) اسید فسفریک تولید می گردد. برای تولید MKP پتاسیم هیدروکسید را در یک راکتور با فسفریک اسید واکنش داده و پس از خالص سازی و خنک کردن، محصول نهایی را برای گرانوله کردن آماده می کنند.

KOH + H3PO4 → KH2PO4 + H2O

نحوه ی نگهداری مونو پتاسیم فسفات:

 

 

کاربرد مونو پتاسیم فسفات:

این ماده کاربرد های متنوعی دارد برای مثال در صنعت کشاورزی به عنوان کود شیمیایی استفاده می شود. همچنین ازاین محصول برای تنظیم سطح pH و نیز به عنوان مکمل غذایی و به عنوان قارچ کش استفاده می شد. از این ماده در تولید نوشابه انرژی زا ، صنایع نساجی استفاده می شود.

 کود مونو پتاسیم فسفات در کشاورزی

برای رشد و نمو در گیاهان عناصر زیادی لازم هستند اما در میان آنها ۳ عنصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. MKP به دلیل دارا بودن پتاسیم و فسفر و همچنین حلالیت بسیار خوبی که در آب دارد، به صورت گسترده به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد، خصوصا زمانی که گیاه به نیتروژن نیاز نداشته باشد و استفاده از آن منع شده باشد. یکی دیگر از برتری های این کود نداشتن عناصر خطرناک همانند کلر، سدیم و فلزات سنگین است. از این کود برای بهبود رشد در میوه ها، گیاهان، پنبه ، تنباکو، چای و … استفاده می شود. بر اساس تحقیقات مشخص شده است که این ماده هنگام استفاده بر روی برگ گیاهان از رشد قارچ جلوگیری کرده و در صورت استفاده با مواد ضد آفت قدرت تاثیر گذاری آنها را افزایش می دهد.

زمان و نحوه مصرف کود پتاسیم دی هیدروژن فسفات

به دلیل حلالیت بالایی که این ماده در آب دارد، روش های مختلفی برای استفاده از آن به عنوان کود وجود دارد. پاشش بر روی سطح خاک، کندن زمین و قرار دادن کود در آن و حل کود در آب و پاشیدن آن از جمله روش هایی هستند که برای استفاده از این ماده می توان به کار برد. این کود را می توان در ترکیب با سایر کودها برای تامین مورد نیاز در چرخه رشد گیاه استفاده کرد. بر خلاف فسفریک اسید این ماده قدرت اسیدی بسیار کمی دارد و بر روی پمپ و سایر تجهیزات ایجاد خوردگی نمیکند. بهترین زمان برای جذب عناصر پتاسیم و فسفر در گیاه مراحل اولیه رشد است و این در حالی است که در این زمان گیاه مقدار نیتروژن زیادی لازم ندارد، از این رو در این مقطع استفاده از MKP بسیار مفید است.

 کاربرد پزشکی

 یون های +K و PO4-3 هر کدام در بخش هایی از بدن نقشهایی را بر عهده دارند. پتاسیم یون اصلی داخل سلولی است و در تنطیم میزان pH در داخل سلول نقش اصلی را ایفا می کند، در بسیاری از واکنش های آنزیمی نقش فعال کننده را دارد و در سنتز بافت ها و متابولیسم کربوهیدرات ها نقش ایفا می کند. فسفات نیز در تعادلات اسیدی نقش خنثی کننده را دارد و در دفع یون های هیدروژن از کلیه نقش اساسی ایفا می کند. هنگامی که مقدار یون های پتاسیم و خصوصا فسفات در بدن کم باشند برای جبران آن از پتاسیم دی هیدروژن فسفات استفاده می شود.

ایمنی و خطرات مونو پتاسیم فسفات:

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.