دانلود آنالیز پلی اتیلن گلیکول:دو اتیل هگزانول (C8H18O)

پلی اتیلن گلایکول (PEG):

پلی اتیلن گلایکول (PEG) از اتیلن گلایکول (اتان-۱،۲-دیول)، ماده اصلی ضد یخ ساخته شده است. هنگامی که اتیلن گلایکول پلیمریزه می شود در آب واکنش می دهد، محصولات متنوعی را که حاوی مقادیر مختلف اتیلن گلایکول هستند تولید می کند. این محصولات همگی PEG نامیده می شوند. فرمول مولکولی پلی اتیلن گلایکول  H (OCH2CH2) nOH است، که n نشان دهنده تعداد واحدهای اتین گلایکول موجود در پلیمر PEG است. PEG ها دارای بسیاری از کاربردهای صنعتی، غذایی و دارویی هستند.

انواع پلی اتیلن گلایکول

وزن مولکولی PEG ها با تعداد واحدهای اتیلن گلایکول در هر پلیمر PEG تعبیه شده و از ۳۰۰ گرم به ازای هر مول تا ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ گرم در هر مول متفاوت است. وزن مولکولی به نوبه خود ویژگی های هر نوع یا رده PEG را تعیین می کند. PEG های با وزن مولکولی کم، حاوی دو تا چهار واحد اتیلن گلایکول در هر پلیمر آب آشامیدنی هستند. پلی اتیلن گلایکول ها حاوی ۷۰۰ واحد اتیلن گلیکول در هر محصول پلیمری واضح و مایع ضخیم است. با داشتن ۱۰۰۰ واحد یا بیشتر اتیلن گلیکول واحد در هر محصول پلیمری جامد مومی می باشند.

پلی اتیلن گلایکول چیست؟

غیر سمی، بی بو، بی رنگ و غیر اشباع هستند و به راحتی تبخیر نمی شوند. PEG ها در نظر گرفته می شود بی اثر آنها با مواد دیگر واکنش نشان نمی دهند. PEG محلول در بسیاری از حلال های آلی هستند. تمام PEG ها به راحتی در آب حل می شوند و رنگ، بو و طعم آب را تغییر نمی دهند.

پلی‌اتیلن گلیکول یک ترکیب اتر با انواع استفاده‌های صنعتی و پزشکی است.

پلی‌اتیلن گلیکول به عنوان ملین در درمان یبوست بکار میرود، همچنین قبل از اعمال جراحی روده و کولونوسکوپی جهت 
پاک کردن روده استفاده میشود. قطره چشمی اتیلن گلیکول نیز کاربرد دارد، اخیرا اسپریهای ترمیمی وضددردی با ترکیب 
پلی اتیلن گلیکول ساخته شده اند که موفقیت آمیز بوده است.

پلی‌اتیلن گلیکول ماده‌ای است با وزن مولکولی ۲۰۰ تا ۹۵۰۰ ، جامد (با وزن مولکولی بیشتر از ۱۰۰۰ و به سرعت قابل‌حل در آب)
یا مایع (با وزن مولکولی کمتر از ۶۰۰) و قابل اختلاط با آب که از آن به‌عنوان ماده‌ای چرب‌کننده و پوشش دهنده و نیز در
نوشابه‌‌های گازدار به‌عنوان ماده‌ای معلق کننده استفاده می‌شود.درصد پکتین اضافه می‌کنند.

مهمترین خواص فیزیکی: بسته به جرم مولکولی رنج وسیعی از خواص فیزیکی از قبیل حلالیت، جاذب رطوبت، فشار بخار،نقطه ذوب و انجماد و ویسکوزیته متفاوت است.

نحوه ی تولید پلی اتیلن گلایکول:

 

نحوه ی نگهداری پلی اتیلن گلایکول:

محصولات پلی اتیلن گلایکول دارای سمیت بسیار پایین هستند و برای محصولات پاک کننده ­ی بهداشتی ، مطمئن و مناسب هستند. هنگام حمل و نقل محصولات از عینک ایمنی مطمئن، دستکش­های PVC و پیشبند استفاده شود. محصولات پلی اتیلن گلایکول باید در جای خشک، پوشیده و دور از حرارت و منبع آتش نگهداری شود.در صورت تماس با چشم به سرعت چشمها را به مدت ۱۵ دقیقه با آب بشوئید. در صورت خوردن به پزشک مراجعه کنید.

بسته بندی: پلی اتیلن گلایکولهای مایع (۲۰۰ تا۱۰۰۰) در بشکه­ های ۲۲۰ لیتری (۲۰۰ کیلوگرم) ، هر ۴ بشکه در یک پالت بسته بندی شده است.

زمان ماندگاری: ۲۴ ماه در انبار سرپوشیده

کاربرد پلی اتیلن گلایکول:

مواد آرایشی-بهداشتی

پلی اتیلن گلایکولها ترکیباتی خنثی، بی بو، جاذب رطوبت، غیر فرار بدون ایجاد خواص تحریک کننده و سوزش به عنوان ترکیب محلول در آب، روان کننده و نرم کننده در رنج وسیعی از محصولات آرایشی- بهداشتی و بهداشت فردی از قبیل کرمها، لوسیونها، چوبها، کیکها، پودرها و ژله ­ها به کار برده می­شود.

صنایع شوینده خانگی

صابونها، شوینده ­ها، جلا دهنده­ ها و تمیز کننده­ ها کاربرد اصلی پلی اتیلن گلایکولهاست به این دلیل که این محصولات محلول در آب و بی اثر با فراریت و سمیت پایین هستند و نیز به عنوان حلال و یا کمک حلال نیز استفاده می­شوند.

چسب و نساجی

پلی اتیلن گلایکولها به طور گسترده در صنایع چسب و نساجی به عنوان عامل پلاستیسایزر، روان کننده،نرم کننده، آنتی استاتیک و افزایش دهنده زمان خشک شدن در چسبها استفاده می­شوند.

در کشاورزی

به عنوان ترکیب محلول در آب و حل کننده در حشره کشهای آلی به کار برده می­شوند و برای انواع حشره کشها می­توانند کمک حلالهای مناسبی باشند

در رنگ و پوشش

از پلی اتیلن گلایکولها به عنوان حدواسط در تهیه ­رزینهای آلکید و پلی استر برای افزایش پخش شدگی در آب استفاده می­شود.

کاشی و سرامیک

ازپلی اتیلن گلایکولها به طور گسترده در صنایع کاشی و سرامیک به عنوان عامل قالب پذیر (نرم کردن)، روان کننده، حامل و متصل کننده استفاده می­شود. یکی از مهمترین کارهای پلی اتیلن گلایکولها استفاده در فرمولاسیون روغنهای چاپ روی کاشی در مراحل مختلف پخت است که باعث می­شود چاپ به خوبی و بدون جوش زدن روی سطوح کاشی انجام شود.

کاغذ سازی

از پلی اتیلن گلایکولها به عنوان عامل افزایش دهنده انعطاف پذیری و براقی کاغذ، پایدار کننده رنگ و نرم کننده کاغذ استفاده می­شود

اربرد پلی اتیلن گلایکول در پزشکی

خصوصیات پلی اتیلن گلایکول ها آنها را مواد عالی برای استفاده در مواد اولیه صنایع دارویی می کند. PEG ها به عنوان روان کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند و در انواع محصولات دارویی به عنوان حلال ها، پماد ها، مایع های تحویل دارو، پرکننده های قرص ها به عنوان پایگاه های شفاف، در چشم پزشکی و به عنوان درمان برای یبوست استفاده می شود. PEG ها نیز در محصولات دامپزشکی استفاده می شود.

کاربرد پلی اتیلن گلایکول در صنعت

در فرایندهای تولید به عنوان پوشش های ضد آب، مواد ضد گرد و غبار در صنایع کشاورزی، روشن کننده ها در آبکاری، پاک کننده ها و مواد اولیه شوینده، مرطوب کننده ها در صنایع آرایشی، حامل های رنگی برای رنگ و جوهر، محصولات بسته بندی، مواد غیر چوب برای قالب سازی استفاده می شود. تثبیت کننده های رنگی برای کاغذ، تولید سرامیک، عامل نرم کننده و ضد استاتیک در تولید نساجی و در لحیم کاری استفاده می شود.

 

کاربرد پلی اتیلن گلایکول در بهداشت دهان و دندان

پلی اتیلن گلایکول ها، در ترکیب با سایر محصولات، در خمیر دندان ها، خوشبو کننده ها و دهان شویه ها، از جمله ضد عرق کردن و ضد عفونی کننده دهان استفاده می شود. برای حفظ تمام مواد موجود در محلول و افزایش طول عمر و پایداری محصولات استفاده می شود.

 

پلی اتیلن گلایکول ها داراي خواص متنوعی در زمینه کاربرد بیومدیکال و بیوتکنولوژی هستند.

خلاصه ای از برخی خواص پلی اتیلن گلایکول در اینجا آورده شده است:

 • محلول در آب، تولوئن، متيلن کلريد، بسياري از حلال هاي آلی
 • محلول در اتیل اتر، هگزان، اتیلن گلیکول
 • نامحلول در آب در دمای بالا
 • حلالیت با ساخت مشتقات کنترل می شود
 • تجمع های فرم با فلز کاتدی
 • سیار؛ حجم بزرگ محلول در آب
 • برای رسوب پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک
 • در سیستم های دو فاز فرم های مختلف با محلول های آبی از پلیمرهای دیگر
 • غیر سمی بوده و FDA آن را برای مصرف داخلی تایید کرده
 • مهمان نوازی به مواد بیولوژیکی
 • علل فیوژن سلولی (در غلظت بالا).
 • ایمنی ضعیف

ایمنی و خطرات پلی اتیلن گلایکول:

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.