مونو اتیلن گلیکول (C2H6O۲)

دانلود آنالیز مونو اتیلن گلیکول:لوگو

مونو اتیلن گلیکول (C2H6O۲):

یک مایع زلال، بی رنگ با بوی ملایم  با طعم شیرین و با غلظتی مانند شربت است. این ماده قابل اختلاط با آب و هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک است. این ترکیب حلال بسیاری از روغن ها، لیگنین، صمغ، استات سلولز، رنگ های محلول در الکل، رزین های مصنوعی،نیتروسلولز و.. است.

پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده برای بطری های پلاستیکی نوشیدنی های غیر الکلی، از این ترکیب تهیه می شود

نام ماده ی شیمیایی: مونو اتیلن گلیکول فرمول شیمیایی: C2H6O۲ دمای ذوب: ۱۲٫۹- °C
دمای جوش: ‎۱۹۷٫۳ °C چگالی: ۱٫۱۱۳۲ g/cm³ جرم مولی: ۶۲٫۰۷ g mol−۱
حلالیت در آب:    
نام های دیگر: Monoethylene glycol، Hypodicarbonous acid ،Ethylene Alcohol ، Ethane-12-diol ،

گلایکول ها انواع مختلف دارند که عبارتند از :

۱٫ مونو اتیلن گلایکول (MEG)

۲٫ دی اتیلن گلایکول (DEG)

۳٫ تری اتیلن گلایکول (TEG)منو اتیلن گلایکول یک ترکیب آلی است که به عنوان ضد یخ در وسایل نقلیه و پیش ماده برای پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. مونواتیل گلایکول در حالت خالص، مایعی بی رنگ ، بی بو و سمی می باشد و مزه ای شیرین دارد.

محلول حلالیت در آب: محلول حلالیت در استون و الکلهای آلیفاتیک

نحوه ی تولید مونو اتیلن گلیکول:

اتیلن اکساید با آب واکنش می­دهد و براساس واکنش زیر اتیلن دی اکساید تولید می ­کند:

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH

این واکنش در حضور کاتالیزورهای اسیدی یا بازی یا در اسیدیته خنثی در دمای بالا اتفاق می افتد. اما بالاترین بازده اتیلن گلایکول در pH اسیدی یا خنثی در حضور مقدار زیادی آب رخ می­دهد. در این شرایط می­توان تا ۹۰ درصد بازدهی تولید داشت. عمده ترین محصولات جانبی اتیلن گلایکول، الیگومرهای دی اتیلن گلایکول، تری اتیلن گلایکول و تترا اتیلن گلایکول است.

اتیلن گلایکول از اتیلن و به وسیله اتیلن اکساید ساخته می شود. از واکنش اتیلن اکساید با آب بر طبق فرمول زیر گلیکول بدست می آید :

C2H4O + H2O  C2H4 (OH)2

 

نحوه ی نگهداری مونو اتیلن گلیکول:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده مونو اتیلن گلیکول: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۳۰ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹٫۸ %

      

فروش مونو اتیلن گلیکول

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

کاربرد مونو اتیلن گلیکول:

 (MEG) ماده اولیه مهمی برای کاربردهای صنعتی است. از MEG به طور عمده در تولید رزین های پلی استر (پلی استر)، فیلم ها و الیاف استفاده می شود. علاوه بر این، MEG در تولید ضد یخ، خنک کننده ها، مایع ضد یخ و ضد انفجار هواپیما بکار گرفته شده و حلال مهمی است.

مونو اتیلن گلیکول به عنوان:

 • افزودنی ضد انجماد و ضد یخ 
 • ماده واسطه در واکنش شیمیایی و تولید پلیمر
 • حلال برای تولید پلاستیک، لاک، رنگ
 • افزودنی به سوخت، مایعات تبادل حرارتی، ترمز و هیدرولیک
 • آب زدا
 • جوهر های چاپ کوپلینگ
 • نرم کننده منسوجات
 • حلال برای رنگدانه ها در اتمام رنگرزی نساجی و چرم
 • ماده اولیه در فرمولاسیون مواد کشاورزی
 • پاک کننده های عمومی
 • تولید مواد منفجره
 • جزء الکترولیتی
 • حفظ کننده رطوبت
 • پوشش آبی
 • و …

نگهدارنده، برطرف کننده زنگ زدگی و ضد عفونی کننده

خنک سازی:

در حال حاضر بیشترین مصرف اتیلن گلیکول به منظور تولید سیال خنک کننده موتور است. از اتیلن گلایکول به عنوان ضدیخ در خودرو و ماشین آلات استفاده می شود. در سیستم خنک کنندگی خودروها مایع اتیلن گلایکول عمل اساسی مقابله با یخ زدگی را ایفا می کند ولی به علت خورنده بودن این ماده به آن بازدارنده های ضد خوردگی اضافه می کنند تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

۵۰ درصد و ۵۰ درصد آب مقاومت یخ زدگی را تقریبا به منهای ۴۰- درجه سانتیگراد می رساند، همزمان نقطه جوش به ۱۰۸ درجه سانتی گراد می شود. با این نقطه جوش ۱۰۸ درجه سانتی گراد و فشار موجود در سیستم خنک کنندگی خودرو، عملا نقطه جوش به ۱۲۰ درجه سانتی گراد می رسد، با نقطه جوش بالاتر عمل کارکرد موتور بهتر خواهد بود. اتیلن گلیکول خالص در منهای ۱۱- درجه یخ می زند حال آنکه از مخلوط آب با اتیلن گلایکولنقطه انجماد پایین تری بدست می آید. مخلوطی از ۵۰ درصد اتیلن گلیکول و ۵۰ درصد آن نقطه انجماد را تقریبا به منهای ۴۰- درجه سانتی گراد می رساند.

پلی استر

درجه پلی استر در تولید فیبرهای پلی استر و پلی اتیلن ترفالات رزین مورد استفاده قرار می­گیرد که در تولید محصولاتی مثل منسوجات،کابل ها، نوارهای ویدئویی و بطری آب و نوشیدنی کاربرد دارد. حلالیت این ماده برای استرهای سلولزی با افزودن کتون یا هیدروکربن های هالوژنه افزایش می­یابد. ۵۵ درصد از کل تولید این ماده در صنعت پلی استر و الیاف و ۲۵ درصد آن برای بسته بندی پلی اتیلن ترفلات مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان تثبیت کننده عطرها و هم چنین حلال لاک های بی بو هستند. خاصیت آبدوستی این ترکیب موجب شده تا برای استفاده در تصفیه الیاف فیبر، کاغذ، چسب، چرم، جوهر چاپ و سلفون ایده آل باشد.

مونو اتیلن گلیکول (C2H6O2)

صنعتی

سیستم های تبخیر و سانتریفیوژ هسته اصلی فرآیندهای تصفیه هستند. دهیدراسیون و حذف مواد جامد ناخواسته توسط  این ترکیب به اندازه ای فرآیند تصفیه را ایده آل انجام می­دهد که موجب می­شود خطوط لوله در برابر یخ زدگی و خوردگی محافظت شوند. وجود سرما، حضور آب نمکی و امکان خوردگی، شرایط دشواری را برای خطوط انتقال گاز طبیعی در زیر سطح دریا ایجاد می­کند. برای اطمینان از حمل و نقل داخل لوله ها، مونو اتیلن گلایکول قبل از انتقال به همراه مواد دیگری به گاز طبیعی اضافه می­شود .البته به منظور تداوم داشتن شرایط خوردگی، لازم است این ماده به طور مداوم در تصفیه گاز مورد استفاده قرار می­گیرد.

مونو اتیلن گلیکول ضدیخ

این ترکیب در ضد یخ ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

خنک کننده موتور

اتیلن گلایکول به عنوان خنک کننده موتور نیز کاربرد دارد

. مونو اتیلن گلایکول در صنعت پلاستیک.

۲٫ مونو اتیلن گلایکول در تهیه رزین ها و فیبرهای پلیمری.

۳٫ مونو اتیلن گلایکول در تولید الیاف پلی استر، بطری های نوشیدنی و فیلم های بسته بندی.

۴٫ مونو اتیلن گلایکول در تولید جهانی این محصول به تولید ماده اولیه پلی استر پلی اتیلن ترفتالات (PET).

ایمنی و خطرات مونو اتیلن گلیکول:

مخلوط  بخارات آن با هوا، در دمای بالاتر از نقطه اشتعال قابل انفجار می باشد این ماده در هوا بعد از حدود ده روز تجزیه می شود همچنیــن در آب و خـاک، بعد از چندین روز یا چندیــن هفته تجــزیه می شود. به دلیل قابلیت اشتعال پایین در هواپیما استفاده می شود.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.