مونو اتانول آمین (C2H7NO)

مونو اتانول آمین (C2H7NO)

دانلود آنالیز مونو اتانول آمین: مونو اتانول آمین (C2H7NO): مونواتانول آمین (Monoethanolamine) مایعی ویسکوز، آبدوست، بی رنگ و

مونو اتانول آمین (C2H7NO)

دانلود آنالیز مونو اتانول آمین:لوگو
مونو اتانول آمین (C2H7NO):

مونواتانول آمین (Monoethanolamine) مایعی ویسکوز، آبدوست، بی رنگ و دارای بویی آمونیاک مانند است. فرمول شیمیایی این ترکیب که به آن MEA نیز گفته می شود به صورت H2NCH2CH2OH است. این ماده به صورت گسترده در بافت های طبیعی زنده یافت می شود و همچنین یکی از اجزای لسیتین است.

MEA در آب، بنزن، اتر و کربن تتراکلرید قابل حل است (ازاین مواد می توان به عنوان حلال Monoethanolamine استفاده کرد). همچنین MEA با متانول، استون و گلیسیرین قابل امتزاج است.

نام ماده ی شیمیایی: مونو اتانول آمین فرمول شیمیایی: C2H7NO دمای ذوب: ۱۰٫۳ درجه سلسیوس
دمای جوش: ‎۱۷۰ °C چگالی: ۱٫۰۱۲ g/cm3 جرم مولی: ۶۱٫۰۸ g mol−۱
حلالیت در آب: حل شدنی    
نام های دیگر: منو اتانول آمین، آمینو اتیل الکل، آمینو اتانول، بتا آمینو اتیل الکل، کولامین، اتیل آمین، گلیسینول، ۲-هیدروکسی اتیل آمین، MEA، اولامین، Mono Ethanol Amine.

یک ترکیب آلی است که هم یه الکل است و هم یک آمین. این ماده از واکنش اتیلن اکساید با آمونیاک مایع تولید می شود و به نسبت مساوی در اتیل الکل، متیل الکل، استون و گلیسیرین قابل حل است، در بنزن و اتر حدودی حل می شود و در n- هپتان و سایر آلکالین ها به مقدار بسیار کم و ناچیز حل می شود.

در حالت معمولی این ماده رطوبت را جذب می کند و میتواند با دی اکسید کربن هوا واکنش دهد، که توسط نور تجزیه و به آرامی توسط هوا اکسید شده و به رنگ زرد و یا قهوه ای در می آید؛ همچنین خورنده مس و آلیاژهای فلز مثل برنج ، آهن ، برنز ، آلومینیوم و روی است.

نحوه ی تولید مونو اتانول آمین:

MEA را در مقیاس صنعتی از طریق واکنش اتیلن اکساید همراه با آمونیاک اضافی تولید می کنند. این اضافه بودن مقدار آمونیاک در برخی از موارد قابل توجه است.

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

واکنش اتیلن اکساید با آمونیاک به کندی انجام می شود، برای تسریع واکنش به آن آب اضافه می کنند. در فرآیندهای بدون حضور آب از یک راکتور کاتالسیتی بستر ثابت با حضور رزین های تبادلگر یونی یا زئولیت و خاک رس، استفاده می شود.

تمام این فرآیند در فاز مایع انجام می شود و فشار در راکتور به اندازه کافی بالاست تا از بخار شدن اکسید اتیلن و آمونیاک در دمای واکنش، جلوگیری کند.

واکنش به نحوی است که در آن علاوه بر تولید مونو ، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می شوند (برای تولید دو ماده مذکور از همین واکنش استفاده می شود). در تولیدات جهانی معمولا میزان تولید MEA در حدود ۵۰%، دی اتانول آمین ۳۰- ۳۵% و تری اتانول آمین ۱۵-۲۰% می باشد. در شکل زیر شمایی ساده از روند تولید این ماده نشان داده شده است. 

منو اتانول آمین از واکنش اتیلن اکساید با آمونیاک مایع تولید می شود. این واکنش علاوه بر مونو اتانول آمین ، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می کند. نسبت تولید محصولات مختلف با تغییر استکیومتری واکنش قابل تنظیم است. این واکنش کرماده بوده و باید از بالا رفتن دما و رسیدن به نقطه اشتعال ، جلوگیری کرد.

نحوه ی نگهداری مونو اتانول آمین:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده مونو اتانول آمین: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۳۰ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹%

      

 فروش مونو اتانول آمین

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

   ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

 ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

 در محیط خشک ، خنک و با تهویه محیطی مناسب و به دور از گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهداری شوند. فضای انبار باید از مواد قابل اشتعال مثل پارچه فرسوده و مقوا پاکیزه باشد.  از تولید بخارات و سمیت این ماده و پراکندگی در هوای محیط کار و تماس با تجهیزات آلوده جلوگیری کنید. قبل از حمل و نقل ظروف محتوی این ماده را از نظر نشتی بازرسی کنید. سیستم های حمل و نقلی بسته الزامی است. در هر صورت ظروف باید کوچک باشد و میزان کمی از این ماده داخل ظروف ریخته شود. در هنگام حمل و نقل ، وسایل نقلیه مخصوص جا بجایی این مواد باید در مقابل مواد خورنده و مقاوم باشند.

کاربرد مونو اتانول آمین:

۱٫مونو اتانول آمین MEA را به حالت مایع برای جذب گازهای اسیدی خاصی به کار می برند.

۲٫ همچنین از MEA به عنوان ماده اولیه تولید شوینده ها ، امولسیفایرها، براق کننده ها ، داروها، مواد ضد خوردگی و واسط های شیمیایی استفاده می شود.

۳٫ عامل متفرق ساختن مواد شیمیایی کشاورزی، پولیش، تمیزکننده ها ، رنگ های امولسیون، وسایل آرایشی و بهداشتی ، مانع زنگ زدگی ، شتاب دهنده لاستیک، استخراج دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن از گازهای طبیعی و سایر گازها است.

۴٫ تولید مواد دارویی، مواد امولسیون کننده ، صابون ها و دترژنت ها، پارچه و چرم مورد استفاده قرار می گیرد.

  • و …

از این ترکیب شیمیایی برای ساخت سورفکتانت، شناساگر فلوئومتریک و برای حذف CO2 و H2O از گاز طبیعی و گازهای دیگر، استفاده می شود.این ماده به عنوان خوراک اولیه برای ساخت مواد شوینده، امولسیفایرها، واکس، دارو، مواد ضد خوردگی و ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد.

سورفکتانت

 از این ماده به صورت گسترده به عنوان ماده اولیه برای تولید سورفکتانت ها استفاده می شود که در تولید مواد شوینده، مواد شیمیایی چرم و نساجی و امولسیفایرها کاربرد دارد. کاربردهای MEA در ساخت سورفکتانت، از تولید روغن های حفاری تا تولید صابون های دارویی و مواد بهداشتی با کیفیت، گسترده است.

 

تصفیه گاز

این ترکیب شیمیایی در واکنش با اسیدها تولید نمک میکند، و همچنین گروه کربوکسیلی موجود می تواند باعث تشکیل استر شود. هنگامی که این ترکیب با اسیدهای ارگانیک واکنش می دهد، همواره تشکیل نمک بر تشکیل استر ارجحیت دارد. در واکنش با اسیدهای ضعیف همانند CO2 و H2S، نمک های غیر پایدار در محلول های آبی تشکیل می شوند. این نحوه عملکرد اساس استفاده از این ماده برای حذف گازهای CO2 و H2S و از گاز طبیعی، گاز پالایش و گاز سنتز است.

 

سیمان

این ترکیب را به سیمان جهت افزایش استحکام، کاهش زمان خشک شدن و محافظت در برابر آثار انجماد، اضافه می کنند.

 

سیالات فلزکاری

مونو اتانول آمین (C2H7NO)

سیالات فلز کاری به سیالاتی اطلاق می شود که در خنک کردن، روان کردن و جلوگیری از خوردگی فلزات مورد استفاده در ماشین ها و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. از مونو اتانول آمین برای خنثی کردن اجزای اسیدی در روان کننده ها، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و همچنین در مهارکننده های اختصاصی خوردگی، استفاده می شود.

 

محصولات آرایشی – بهداشتی

برای تولید صابون های پایه –اتانول آمینی که در تهیه  لوسیون های دست استفاده می شوند. در کرم های زیبایی، کرم های پاک کننده، کرم های اصلاح، شامپو و غیره از این ماده استفاده فراوان می شود.

 

صنعت داروسازی 

به عنوان ماده خام در تولید برخی از داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

جوهر پرینت

برای کنترل pH در تهیه جوهر و صنایع رنگرزی و نساجی کاربرد دارد. 

ایمنی و خطرات مونو اتانول آمین:

بدلیل اینکه MEA یک آمین ابتدایی است، با عامل های تشکیل نیتروز (مانند نیتریت) واکنش نمیدهد و نیتروزی تولید نمی شود. نیتروزها جزو مواد عامل سرطان محسوب می شوند.

 

تماس با چشم: این مایع می تواند سبب تحریک شدید با علایم مشخصه قرمزی ، ورم و سوختگی شیمیایی در چشم شود. مایع رقیق تر این ماده می تواند سبب آسیب قرنیه شود، در صدمات شدید نابینایی اتفاق می افتد. غلظت پایین بخارات و میست این ماده باعث اختلال در دید می شود که به آن مه آبی یا هاله دید می گویند.

تماس با پوست: سبب ناراحتی و درد در موضع آلوده شده، قرمزی بسیار شدید ، ورم همراه با سوختگی های شیمیایی ، تاول و همچنین آسیب بافتی می تواند اتفاق بیفتد.

 

تماس تنفسی: این ماده محرک متوسط است و بخارات و سمیت این ماده می تواند سبب تحریکات چشم ، بینی، گلو و دستگاه تنفسی شوند. علایم مواجهه با این ماده میتواند شامل سرفه، خس خس سینه، کوتاه شدن و سخت شدن تنفس، سردرد، حالت تهوع ، استفراغ و درد سینه باشد. در غلظت های بالا می تواند سبب صدمات شدید ریه ها شود که شبیه التهابات ریوی

در اثر تماس با مواد شیمیایی و ادم ریه است، همچنین امکان صدمه به کبد و کلیه ها وجود دارد. علایم ادم ریه شامل کوتاهی نفس و سرفه است.

بلع و گوارش:

این ماده از راه گوارشی سمیت بسیار کمی دارد، اما می تواند سبب تحریکات شدید ،

سوختگی دهان، گلو ، مری و شکم ، همراه با درد سینه و شکم، حالت تهوع، استفراغ ، اسهال، سرگیجه ، تشنگی ، ضعف و غش کردن باشد. همچنین می تواند حالتی شبیه شوک ، افتادن فشارخون، ضربان نبض کند، بیهوشی و کما را به همراه داشته باشد.

 

 

حریق : مایع قابل حریق است.در بالاتر از ۸۵ درجه سانتی گراد می تواند با هوا مخلوط انفجاری تشکیل دهد

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.