مونو آمونیوم فسفات (NH4H2PO4)

دانلود آنالیز مونو آمونیوم فسفات:لوگو

مونو آمونیوم فسفات (NH4H2PO4):

مونو آمونیوم فسفات (Monoammonium phosphate) که به اختصار به آن MAP گفته می شود، ماده ای است با فرمول شیمیایی NH4H2PO4 که به صورت پودر و یا کریستال های سفید رنگ تتراهیدرال در شرایط محیطی پایدار است.

نام ماده ی شیمیایی: مونو آمونیوم فسفات فرمول شیمیایی: NH4H2PO4 دمای ذوب: ۱۹۰ درجه سانتیگراد
دمای جوش: چگالی: ۱٫۸۰ gr/cm3  جرم مولی: ۱۱۵٫۰۲۵ g/mol
حلالیت در آب: در دمای ۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد ۴۰٫۴  gr/100ml     
نام های دیگر:

عمده کاربرد MAP استفاده به عنوان کود کشاورزی است اما علاوه بر آن می توان به استفاده در کپسول های خاموش کننده آتش نیز اشاره کرد.

نحوه ی تولید مونو آمونیوم فسفات:

مونو آمونیوم فسفات (NH4H2PO4)

تولید این ماده عموما از ترکیب NH3 و H3PO4 با نسبت های برابر صورت می گیرد. روش های مختلفی برای انجام این واکنش وجود دارد که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

  1. در این روش مواد اولیه با نسبت های برابر باهم واکنش داده و MAP تولید می شود، سپس محصول موجود به یک گرانولیتور فرستاده می شود و MAP جامد تولید می گردد.
  2. روش دوم متشکل از یک راکتور لوله ای متقاطع است و گرمای حاصل از ترکیب آمونیاک و فسفریک اسید موجب تبخیر آب موجود و جامد شدن مونو آمونیوم فسفات تولیدی می گردد.

یکی از مزایایی که تولید این کود نسبت به سایر کودهای فسفر دارد این است که می توان از فسفریک اسید با خلوص کمتر بهره برد و برخلاف سایر کودها نیازی به فسفریک اسید خالص نیست. درصد فسفرپنتااکسید موجود در کود می تواند بر اساس میزان آلودگی های موجود در اسید بین ۴۸ تا ۶۱ درصد تغییر کند. معمولترین ترکیب درصد این کود عبارت است از ۰-۵۲-۱۱، که در آن ۱۱ درصد نیتروژن و ۵۲ درصد فسفرپنتااکسید (P2O5) است.

NH3 + H3PO4 ↔ NH4H2PO4   

همانگونه که مشاهده می شود واکنش فوق یک واکنش دو طرفه است، یعنی در دماهای بالا MAP تجزیه شده و دوباره به مواد سازنده خود یعنی آمونیاک و فسفریک اسید تبدیل می گردد.

 

نحوه ی نگهداری مونو آمونیوم فسفات:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده مونو آمونیوم فسفات: چین

بسته بندی: کیسه ۲۵ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹/۰۵%

      

فروش مونو آمونیوم فسفات

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

   ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

 ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

این ترکیب باید در انباری سربسته و خشک نگهداری شود.

 

کاربرد مونو آمونیوم فسفات:

این ماده کاربرد های متفاوتی دارد که اصلی ترین کاربرد آن استفاده به عنوان کود در کشاورزی است که در ادامه به صورت مفصل خواهیم پرداخت اما این ماده در صنایع دیگری نیز کاربرد دارد که عبارتند از:

  • مونو امونیوم فسفات خالص به عنوان افزودنی غذای حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. یون NH4+ سنتز شده و به پروتئین تبدیل می شود و همچنین یون H2PO4 نیز بسیاری از فرآیندهای متابولیکی در حیوانات را ساپورت می کند.
  • از کریستال های این ماده به دلیل خواص دوگانه ای که دارد در صنعت اپتیک به صورت گسترده ای استفاده می شود.

کود مونو آمونیوم فسفات

منو آمونیوم فسفات کودی است که درصد زیادی از نیاز نیتروژن و فسفات گیاه را تأمین می کند و نمک های کلرید، سدیم و عناصر سنگین ندارد و در انواع سیستم های آبیاری قابل استفاده می باشد. دومین عامل محدود کننده تولید محصولات کشاورزی، کمبود فسفر در بیشترخاک های کشورمان است. فسفر نقش به سزایی در فرایند متابولیسم گیاهان دارد و یکی از عناصر ضروری در تغذیه و رشد گیاه است. کود منو آمونیوم فسفات یک کود کریستالی سفید رنگ و کاملا محلول در آب است که می توان از آن در هر مرحله از رشد گیاه استفاده نمود.

این کود در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه ها، افزایش مقاومت به سرما وافزایش تولید میوه بسیار موثر می باشد. فسفر موجود در این کود pH  مؤثر را در حد ۴/۵ نگه داشته و باعث افزایش جذب سایر عناصر می شود. نیتروژن موجود در این ماده به صورت آمونیوم می باشد که این شکل از نیتروژن، نسبت به سایر انواع آن پایدارتر بوده و لذا مدت زمان بیشتری در دسترس گیاه و ریشه آن باقی می ماند. هم چنین نیتروژن موجود در آن، باعث افزایش جذب فسفر است و از آن جا که مونو آمونیوم فسفات دارای خاصیت بافری است، pH خاک را ثابت نگه خواهد داشت.

به دلیل pH نزدیک ۴ محیط اطراف کود در خاک اسیدی ملایم است و این نکته کود را برای استفاده در خاک های خنثی و یا دارای pH بالا مناسب می کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته در زمینه کشاورزی مشخص شده است که تفاوت آنچنانی در عملکرد انواع مختلف کودهای تجاری دارای فسفر در شرایط مختلف وجود ندارد.

کشاورزان کود مونو امونیوم فسفات را در باندهای متمرکز در زیر خاک نزدیک به ریشه و یا بر روی سطح خاک اعمال می کنند. روش معمول دیگر استفاده از این ماده پخش کردن آن بر روی سطح خاک و مخلوط کردن آن با خاک از طریق شخم زدن زمین است. هنگامی که این کود با فسفریک اسید خالص تولید شود به آسانی به یک محلول شفاف تبدیل می شود که می توان آن را به صورت اسپری بر روی برگ ها پاشید و یا در هنگام آبیاری به آب افزود.

نحوه مصرف

هیچگونه احتیاط خاصی در مورد استفاده از MAP وجود ندارد. اسیدیته کمی که این کود دارد باعث کاهش احتمال نشت NH3 در هوا می گردد و همچنین می توان این کود را بدون توجه به خطرات NH3 در مجاورت جوانه ها قرار داد. با این حال کودی که به صورت اسپری و یا در ترکیب با آب آبیاری مصرف می شود را نباید با کودهای کلسیم یا منیزیم استفاده کرد.

MAP دارای شرایط خوبی جهت حمل و نگهداری است. برخی از ناخالصی ها (همانند آهن و آلومینیوم) به صورت طبیعی به عنوان تهویه کننده و بازدارنده کیکی شدن عمل می کنند. MAP بسیار خالص ممکن است به تهویه و مراقبت بیشتر در هنگام حمل و نقل نیاز داشته باشد.

ایمنی و خطرات مونو آمونیوم فسفات:

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.