متیل اتیل کتون (C4H8O)

دانلود آنالیز متیل اتیل کتون:لوگو

متیل اتیل کتون (C4H8O):

متیل اتیل کتون MEK یک حلال شیمیایی مهم است که در پوشش های سطحی ،چسب ها، جوهر ها،  ساخت نوار های مغناطیسی کاربرد فراوانی دارد. همچنین این ماده در  استخراج رزین ها، واکس ها، روغن ها و… نیز مورد  استفاده قرار می گیرد. این محصول یک حلال کار آمد به حساب می آید و عمده کاربرد آن در پوشش های سطحی است. این حلال مهم در فرمولاسیون پوشش های جامدات نیز نقش دارد و موجب کاهش انتشار گاز ها در حین عملیات پوشش دهی می شود

نام ماده ی شیمیایی: متیل اتیل کتون فرمول شیمیایی: C4H8O دمای ذوب: −۸۶ درجه سلسیوس
دمای جوش: ‎۷۹٫۶۴ °C چگالی: ۰٫۸۰۵۰ g/cm3 جرم مولی: ۷۲٫۱۱ g mol−۱
حلالیت در آب: حل شدنی    
نام های دیگر: بوتانون، ٢-بوتانون، ۳-بوتانون، اتیل متیل کتون، متیل استون، متیل ٢-پروپانون

این ماده در  بنزن، الکل، اتر، کلروفرم و آب به راحتی حل می گردد.

mek به طور طبیعی جز اصلی بسیاری از مواد غذایی  از جمله، آب سیب،لوبیا، عسل، مرغ و انواع پنیر به شمار می رود.

بوتانون ماده ای بی رنگ، فرار ، قابل اشتعال و دارای بوی تند و تیز است.

در معرض قرار گرفتن این ماده می تواند التهاب پوست، قرمزی، خشکی، تورم، سردرد ، سرگیجه و یا حتی کما را در پی داشته باشد.

نحوه ی تولید متیل اتیل کتون:

 

نحوه ی نگهداری متیل اتیل کتون:

این ماده قابل اشتعال و مایع شدیداً سمى میباشد. قبل از جابه جایى، اقدامات کنترل مهندسى براى حفاظت اپراتور بسیار مهم است. افراد باید مجهز به کلیه لوازم حفاظت فردى مورد نیاز باشند. افرادى که با این مواد سروکار دارند باید آموزش الزم را در ارتباط با نحوة انجام کار و خطرات کار با این ماده را ببینند. شرایط انباردارى: درجاى خنک ، با تهویه محیطى مناسب، به دور از اشعه مستقیم آفتاب، حرارت و منابع مشتعل و محترق انبار شوند.

کاربرد متیل اتیل کتون:

بوتانون کاربرد های زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

پوشش ها:

بوتانون یک حلال مناسب برای ساخت پوشش های نیتروسلولزی، اکریلیک و وینیل به شمار می رود.

 بیش از نیمی از بازار این محصول را صنعت رنگ و پوشش ها به خود اختصاص داده است.

مزیت مهم این ماده در ساخت این محصولات این است که با کمک mek می توان محلول هایی با ویسکوزیته ی کم و حاوی ذرات جامد بسیار، بدون اثر گذاری بر روی خواص سطح پوشش داده شده، تولید نمود. این گونه رنگ ها در صنایع خودروسازی، کالاهای الکتریکی و ساخت مبلمان به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

بازیافت و ساخت جوهر

از لاستیک های فرسوده در ساخت سیمان ها نیز استفاده می کنند. سرعت تبخیر بالای این ماده موجب گشته است تا از این ماده در ساخت سیمان های بر پایه ی لاستیک و جوهر ها استفاده ی فراوان شود. این ماده می تواند در دماهای پایین موجب ایجاد پیوند های مولکولی و به عنوان یک حلال آزئوتروپی در جداسازی رنگ ها نقش داشته باشد.این حلال در ساخت نوار مغناطیسی نیز نقش مهمی دارد.

پلیمر سازی

بوتانون در فرایند پلیمریزاسیون و ساخت پلیمر هایی مانند پلی استایرن، آکریلو نیتریل بوتادین استایرن (ABS) و لاستیک های استایرن بوتادین( SBR) نقش به سزایی دارد. متیل اتیل کتون پراکسید نیز مشتق MEK به حساب می آید و برای شروع فرایند پلیمریزاسیون رزین های پلی استری مورد استفاده در فایبر گلس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار مصرفی این محصول نسبتا متمرکز است و ۱۰ درصد از کشور های دنیا بزرگترین تولید کننده ی این محصول به شمار می روند. کشور های چین، ژاپن و اروپای غربی با اختصاص دادن ۸۵ درصد حجم تولیدی این ماده  در سال ۲۰۱۸ جز بزرگترین تولید کنندگان MEK در جهان به حساب می آیند.

آسیا

در سال ۲۰۱۸ طبق پیش بینی های انجام شده آسیا حدود ۷۰ درصد از مصرف جهانی این محصول را به خود اختصاص داد. رنگ ها و پوشش ها بیشترین مصرف این ماده را در بر میگیرند ولی انتظار می رود که در سال ۲۰۲۳ تغییراتی را در این بازار شاهد باشیم.چسب ها نیز دومین بازار این محصول را به خود اختصاص داده اند که به دلیل تولید عمده ی کفش در کشور چین همواره سریعترین و بزرگترین بازار رو به رشد در این کشور به حساب می آیند.

اروپای غربی

به منظور افزایش بازیافت در کشور های اروپایی مصرف این ماده نیز روندی صعودی پیدا کرده است.

در این کشور ها به دلیل افزایش قیمت این محصول به فکر جایگزینی آن با موادی دیگر هستند.

انتظار می رود که سرعت رشد این محصول چیزی حدود ۳ درصد  در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ باشد. مصرف این ماده در کشور های رو به رشد همواره در مقیاس پیش بینی شده روندی صعودی خواهد داشت.

طبق تحقیقات انجام گرفته رشد اندک بازار این محصول نسبت به سال پیش به دلیل کاهش جهانی رشد اقتصادی، رقابت با سایر حلال ها و جایگزینی تکنولوژی پوشش ها با روشی نوین است.

پیش بینی می شود بیشترین رشد مصرفی این محصول را در سال های بین ۲۰۱۸-۲۰۲۳ در کشور های آسیایی به خصوص چین، به دلیل مصرف MEK در چسب ها ، چرم مصنوعی، تمیز کردن دستگاه های الکترونیکی  و… شاهد باشیم.

ایمنی و خطرات متیل اتیل کتون:

متیل اتیل کتون )MEK )باعث تحریکات شدید چشمی می شود. مواجهه با متیل اتیل کتون )MEK )باعث تحریکات پوستی نمی شود. بلعیدن متیل اتیل کتون )MEK )سبب تاثیر روی سیستم عصبی می شود. مواجهه کوتاه مدت با بخارات متیل اتیل کتون )MEK )به مدت ۳-٥ دقیقه با غلظت ١٠٠ ppm سبب تحریکات مختصر در بینی و گلو می شود. بخارات این ماده به شدت قابل اشتعال است.

شدیداً قابل اشتعال است. مواد در دماى اتاق سریعاً مشتعل میشوند و میسوزند. بخارات این ماده از هوا سنگینتر است و میتوانند به راحتى خود را به منابع مشتعل برسانند. درهنگام حریق گازهاى سمى و محرک ممکن است تولید شوند. این ماده در فضاهاى بسته ممکن است تجمع پیدا کند و خطر سمیت و احتراق داشته باشد. ظروف دربسته حاوى این ماده ممکن است در مجاورت حرارت شدیدا بترکد.

نحوه مناسب اطفا حریق: دی اکسید کربن، پودرخشک مواد شیمیاىى، فوم الکل، فوم پلیمر. سایر توضیحات: آب براى خاموش کردن این نوع حریق بی اثر است زیرا نمیتواند دماى این ماده را به زیر نقطه اشتعال برساند.

حفاظت پوست: از دستکشهاى حفاظتى، لباسهاى سراسرى، چکمه و سایر البسه هایى که در مقابل این ماده شیمیایی مقاوم است، استفاده نمائید.

حفاظت چشم: از گوگلهاى ایمنى مخصوص مواد شیمیایی استفاده شود. در اکثر موارد محافظ صورت الزامى است. حفاظت بدن: از دستکشهاى حفاظتى، لباسهاى سراسرى، چکمه و سایر البسهاى که در مقابل این ماده شیمیایى مقاوم است، استفاده نمائید. درمحیطهاى کارى وجود دوش وچشمشور ایمنى الزامى است.

حفاظت تنفسى: حفاظت تنفسى از سیستمهاى پیشنهادى NIOSH استفاده شود. اثرات حاد استنشاق: غلظتهاى بسیار باالى این ماده سبب تحریک بینى و چشم، همچنین نقص در سیستم اعصاب مرکزى به همراه فقدان هماهنگى و تعادل، بیهوشى، بریده شدن تنفس و مرگ است.

احتیاطات محیط : حفاظت محیط: محیط آلوده را تا پاک نشدن کامل آن محدود و تخلیه نمائید. محیط را فقط توسط افراد آموزش دیده پاک نمائید. افراد میبایست کلیه لوازم ایمنى فردى مورد نیاز را استفاده نمایند. محیط را تهویه نمائید. کلیه منابع مشتعل و محترق

را خاموش یا از محیط دور نمائید. نظافت محیط آلوده: مواد ریخته شده را توسط مواد جاذبى که با این ماده واکنش نمیدهند جمع کنید. این مواد را درون ظروف مناسب، پوشیده و داراى برچسب مخصوص قرار دهید. محیط را با آب بشوئید. پايداری و برهم کنشها : پایدارى: پایدارى معمولى دارد. ممکن است به فرم پیرکسید درآید، که قابلیت انفجار را دارد بعد از تماسهاى طوالنى مدت با هوا و حرارت و زمانیکه مدت زمان زیادى انبار شده است. محیطهاى مورد اجتناب: شعله ها، جرقه ها، تخلیه الکترواستاتیکى، حرارت و سایر منابع مشتعل و محترق. مواد نا سازگار: عوامل اکسید کننده )مثل پیرکسیدها، نیتراتها، پرکلراتها(، اسیدهاى قوى )مثل اولئوم، اسید کلروسولفونیک(، هالوفرمهاى مخلوط شده )مثل کلروفورم( و موادى با پایه قوى )مثل هیدروکسید پتاسیم(، مخلوط پیرکسید هیدروژن و اسید نیتریک، تى بوتاکسید پتاسیم جامد، ٢- پروپانول. خطرات ناشى از تجزیه: پیرکسیدهاى قابل انفجارى، مثل پیرکسید MEK.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.