زایلین یا زایلین مخلوط (C8H10)

زایلین مخلوط

دانلود آنالیز زایلین: زایلین (C8H10):  زایلین (Xylene) یا دی متیل بنزن مایع بی رنگ و یکی از ترکیبات

زایلین یا زایلین مخلوط (C8H10)

دانلود آنالیز زایلین:

زایلین (C8H10):  زایلین (Xylene) یا دی متیل بنزن مایع بی رنگ و یکی از ترکیبات هیدروکربن آروماتیک است که یک حلقه بنزن با دو گروه متیل در موقعیت های مختلف به آن متصل است. زایلین دارای سه ایزومر اورتو، پارا و مخلوط زایلین می باشد که هر سه دارای فرمول مولکولی C8H10، یا به صورت مشابه C6H4(CH3)2 ارائه شده اند.

نام ماده ی شیمیایی: زایلین فرمول شیمیایی: C8H10 دمای ذوب: -۴۸ °C
دمای جوش: ۱۳۹ °C چگالی: در ۶۰ درجه فارنهایت ۰٫۸۶۴ جرم مولی: ۱۰۶٫۱۶۸ g/mol
حلالیت در آب: تقریباً غیر قابل حل در آب     
نام های دیگر: دی متیل بنزن، Dimethylbenzene-13، زایلین مخلوط

زايلین يكي از ۳۰ تركيب شيميايي است كه بصورت انبوه توليد مي شود و در صنايع توليد رنگ، چسب، روانكننده و جوهر، آبكاري، چرم و كاغذ، مواد شوينده و پاك كننده، انواع سوختها و … از تركيبات زايلین استفاده شده و به عنوان مكمل همراه بنزن به بنزين اضافه ميشود. ايزومرهاي زايلن به عنوان حاللهاي صنعتي و در واكنشهاي سنتزي به عنوان واسطه استفاده ميشوند .منابع متحرك، انواع سوخت و جايگاههاي عرضه سوخت، آتشسوزي در جنگلها و نشت نفت به اقيانوسها از عوامل انتشار زايلین مي باشند.

زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود ۵۰-۴۰ در صد m- زایلین، و بیش از ۲۰ درصد o- زایلن ،p- زایلن و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است.

نحوه ی تولید زایلین:

زایلین از متیلاسیون بنزن و تولوئن تولید می شود. گرید تجاری یا آزمایشگاهی آن از ۶۵-۴۰ درصدمخلوط زایلین و بالای ۲۰ درصد اورتو و پارا زایلین و اتیلن بنزن تشکیل شده است که در صنعت منظور از گرید تجاری همان مخلوط زایلین است.

آگوست کاهور، شیمیدان فرانسوی، در سال ۱۸۵۰ برای اولین بار توانست این ماده شیمیایی را از قطران چوب کشف نماید و ثبت کند. زایلین یکی از محصولات مهم و پرکاربرد پتروشیمیایی می باشد، این ماده همچنان از کربنه شدن زغال هنگام ساخت سوخت کک نیز بدست می آید.

پیشوند زایلو در زبان یونانی به معنی چوب می باشد ، زایلن عموما از طریق جایگاه های انتشار سوخت، اتش سوزی های جنگلی، نشت نفت در اقیانوس منتشر می شود. و خطرهای زیست محیطی متعددی به وجود می آورد.

زايلن مايعي فرار با خاصيت اشتعال پذيري و بوي مطبوع است سالانه چندین میلیون تن زایلن در جهان تولید می شود.

نحوه ی نگه داری زایلین:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده زایلین: ایران

بسته بندی: بشکه ۱۹۰ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹%

      

فروش زایلین

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

این ماده قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد و فوق العاده سمی است. اپراتور می بایست به کلیه تجهیزات ایمنی فردی مورد نیاز، ایمن باشد و افرادی که با این واد کار می کنند باید طرز کار ایمن و خطرات با این مواد را آموزش ببینند.

این ماده باید در محیط خنک، با تهویه محیطی مناسب و به دور از اشعه مستقیم آفتاب، گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهداری شوند.

کاربرد زایلین:

زایلین یا زایلین مخلوط (C8H10)

خالص سازی سنگ طلا

 • زایلین به عنوان حلال در صنایع چاپ، لاستیک، رنگ و چرم استفاده می شود.
 • در مقادیر کم در سوخت هواپیما، بنزین و دود سیگار کاربرد دارد.
 • در دندان پزشکی در آزمایشگاه بافت شناسی برای پردازش بافت، رنگ آمیزی و پوشش لغزش استفاده می شود.
 • در درمان مجدد ریشه به عنوان حلال توسط گوتا پرکا استفاده می شود.
 • زایلن از مشتقات نفت خام می باشد که به عنوان حلال در این صنایع استفاده می شود.
 • به عنوان ماده خام مورد استفاده در تولید اتیل بنزن
 • درصنایع چسب سازی برای کاهش دادن ویسکوزیته چسب ها و تولید آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • درصنعت هایی که به مقاوت محصولات در مقابل آب و نفوذ آن نیاز است همچون صنایع ضد آب و تولید خط لوله های انتقال از این ماده به وفور استفاده می شود.
 • به مانند سایر حلال های صنعتی مانند استون ، اتیلن گلایکول ، تولوئن و … که در صنایع تمیزسازی و شستشو ابزار آلات  و دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • از زایلن نیز برای شستشوی تجهیزات حمل و نقلی و همچنین ظروف مخزن دستگاه هایی مانند هواپیما و تانکرها استفاده می شود.
 • در صنایع رنگ سازی به عنوان رقیق کننده و جلادهنده به رنگ ها مورد استفاده می شود.
 • حلال بسیار پرکاربردی در صنعت های چرم سازی ، پلاستیک و نقاشی می باشد که به مانند استون و سایر حلال های شیمیایی نقش به سزایی در پاک کنندگی دارد.
 • هم چنین ایزومر پارازایلن به طور تخصصی در تولید ترفتالیک اسید نیز کاربرد اساسی دارد.
 • زایلین مایعی بی رنگ، فرار، قابل اشتعال و با بویی خوش است.
 • همچنین درصنعت برای تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال به میزان زیاد از زایلین استفاده می شود.
 • و …

ایمنی و خطرات زایلین:

 مایع قابل اشتعال است. بخارات این ماده در دمای کمتر از ۱۷ درجه سانتی گراد می تواند با هوای اتاق مخلوط انفجاری تشکیل دهد. همچنین بخارات این ماده می تواند توسط تخلیه الکتریسیته ساکن محترق شود.

کربن دی اکساید، پودر مواد شیمیایی خشک، فوم، اسپری یا مه آب. آب ممکن است بی اثر باشد زیرا توانایی خنک کردن و سرد کردن این ماده را تا زیر نقطه اشتعال ندارد.

دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود. دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.

تماس با چشم: این مایع در مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات سبب تحریکات مختصر چشم شده است. تحریکات چشمی در اثر بخارات این ماده و در غلظت های کمتر از ۲۰۰ ppm می باشد. از عینک محافظ با قاب دور چشم استفاده شود. در اکثر مواقع محافظ صورت ضروری است.سریعا چشم های آلوده را به مدت ۱۵ دقیقه با آب ولرم شستشو داده، پلکها باز نگه داشته شوند. اگر تحریکات چشمی باقی مانده بود به پزشمطالعات نشان داده که در اثر تماس با ایزومرها زایلین تحریک، قرمزی و سوختگی های حساسی ایجاد می کند. این تاثیرات اغلب پس از گذشت زمانی حدود ۱ ساعت بعد از قطع تماس برگشت پذیر می باشد.ک مراجعه شود.

تماس با پوست: این ماده با پوست و یا لباس نباید در تماس باشد. هنگام حمل و نقل این ماده می بایست از لباس های حفاظتی و دستکش استفاده شود.لباس های آلوده را از تن خارج کرده پوست را با آب و صابون شستشو دهید. اگر علائم و نشانه های تحریک آشکار شد به پزشک مراجعه کنیدمطالعات نشان داده که در اثر تماس با ایزومرها زایلین تحریک، قرمزی و سوختگی های حساسی ایجاد می کند. این تاثیرات اغلب پس از گذشت زمانی حدود ۱ ساعت بعد از قطع تماس برگشت پذیر می باشد.

تماس تنفسی: در زمان هایی که تهویه محیط مناسب نمی باشد و یا برای کنترل ذرات این ماده در زیر حد استاندارد از سیستم های محافظ دستگاه تنفسی استفاده شود.منبع مولد آلودگی یا فرد را به هوای آزاد برده. در صورت مشکل تنفسی به فرد دستگاه اکسیژن پزشکی وصل کنید و در صورت قطع تنفس به وی اکسیژن مصنوعی دهید. به پزشک مراجعه شود.تاثیر اساسی استنشاق بخارات زایلین بر روی سیستم اعصاب مرکزی می باشد که علائم آن عبارتند از سردرد، گیجی، تهوع و استفراغ.

بلع و گوارش: هرگز به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید. در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر آب بخورانید به پزشک مراجعه شود.در مطالعات بر روی حیوانات نشان داده شده است که این ماده سمیت خفیفی از راه خوراکی دارد. خوردن مقدار زیادی از این ماده مشکلاتی شبیه تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم اعصاب مرکزی مثل گیجی، حالت تهوع و استفراغ را می نماید.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.