دی اتیلن گلیکول (C4H10O3)

دانلود آنالیز دی اتیلن گلیکول: لوگو

دی اتیلن گلیکول (C4H10O3):

دی اتیلن گلیکول (diethylene glycol) مایع روغنی روشن و ترکیبی آلی، شفاف، نمگیر و بی بو است که با آب و حلال های آلی امتزاج پذیر است. دی اتیلن گلایکول دارای دو گروه اتیلن است که بوسیله یک اتم اکسیژن به یکدیگر متصل شده اند. دی اتیلن مانند سایر الکل های دو عاملی دارای دو گروه عاملی OH- است. 

نام ماده ی شیمیایی: دی اتیلن گلیکول فرمول شیمیایی: C4H10O3 دمای ذوب: ۱۰٫۴۵- °C
دمای جوش: ۲۴۴–۲۴۵ °C چگالی: ۱٫۱۱۸ g/mL جرم مولی: ۱۰۶٫۱۲ g/mol
حلالیت در آب: حل شدنی    
نام های دیگر: diethylene glycol ethylene diglycol diglycol 2،۲-oxybisethanol 3-oxa-1،۵-pentanediol dihydroxy diethyl ether 

گلایکول ها انواع مختلف دارند که عبارتند از:

  1. مونو اتیلن گلایکول (MEG)
  2. دی اتیلن گلایکول (DEG)
  3. تری اتیلن گلایکول (TEG)

دی اتیلن گلایکول (DEG) ترکیبی شیمیایی با فرمول CH2OHCH2OCH2CH2OH است.

دی اتیلن گلیکول در آب، اتانول، دی اتیل اتر و استون قابل‌حل می‌باشد. در غلظت بالای بخار آن ممکن است بوی شیرینی ملایمی داشته باشنداین ماده در حلال های آبی  و اکثر حلال های آلی کاملا محلول است .

دی اتیلن گلیکول فراریت کمتری نسبت به اتیلن گلیکول (EG) دارد که به دلیل جرم مولکولی بالا ی آن نسبت به EG است. Diethylene glycol می تواند با سولفوریک اسید، نیتریک اسید، اکسیژن، هیدروژن پراکسید، پر کلریک اسید و اسید های قوی دیگر واکنش دهد.این ماده ی ارزشمند معمولا در ساخت و تولید رزین های پلی استری غیر اشباع (UPR)، پلاستیک ها ،رزین های آکریلاتی و متاکریلاتی نقشی اساسی ایفا می کند.

نحوه ی تولید دی اتیلن گلیکول:

از واکنش آب و اتیلن اکسید می توان EG به دست آورد.
اتیلن گلیکول (EG) دارای مشتقاتی از جمله مونو اتیلن گلیکول (MEG)، دی اتیلن گلیکول (DEG)  و تری اتیلن گلیکول (TEG) می باشد.
با هیدرولیز جزیی اتیلن اکسید بسته به شرایط مقادیر مختلفی از  Diethylene glycol و انواع گلیکول ها تولید می شود. که این مواد را طی عملیات تقطیر می توان خالص سازی نمود.

 آمریکا بزرگترین تولید کننده ی DEG در جهان به حساب می آید.

نحوه ی نگه داری دی اتیلن گلیکول:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده دی اتیلن گلیکول: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۳۰ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹%

      

فروش دی اتیلن گلیکول

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

در محیطی با تهویه مناسب و خنک و دور از گرما، رطوبت نگه‌داری شود.

کاربرد دی اتیلن گلیکول:

این ماده کاربرد های متفاوتی دارد که به چند نمونه اشاره می کنیم:

هیدراته کردن گاز ها:

DEG در هیدراته شدن گاز طبیعی و قابل استفاده کردن آن با حذف ناخالصی ها و جذب آب کاربرد زیادی دارد.

DEG،  TEG و تترا اتیلن گلیکول (TETRA EG) دارای فراریت کم و قابلیت بالایی در جذب مولکول آب  (hygroscopicity ) از خود نشان می دهند. و به دلیل همین خاصیت در بازار هیدراته کردن گازها تقاضای فراوانی دارند.

به عنوان حلال:

DEG و TEG دارای خواص عالی ای به عنوان حلال هستند و در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرند.
جداسازی آروماتیک ها و هیدروکربن های پارافینی
تمیز کردن ترکیبات
سیانو آکریلات و پلی آکریلو نیتریل
تمیز کردن تجهیزات تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET)

جوهر های چاپ رنگی

رزین های پلی استری:

و سایر اتیلن گلایکول ها می توانند به عنوان یک واکنش دهنده در ساخت رزین های پلی استری نقش داشته باشند.این رزین های پلی استری استفاده ی گوناگونی در وسایل پر مصرف روزانه دارند که از آن جمله می توان به کاربرد های آن در مبلمان،چمدان،بدنه ی خودرو و هواپیما ،پارچه ،بطری های نوشیدنی و… اشاره کرد.
الیاف پلی استری تولید شده به کمک DEG در صنعت نساجی از جمله پارچه و فرش مورد استفاده ی فراوان قرار می گیرد.

ضد انجماد و ضد جوش:

دی اتیلن گلیکول (C4H10O3)

دی اتیلن گلیکول ها ضد یخ نیز هستند. این ماده می تواند در دمای پایین ویسکوز باقی بماند.

DEG به دلیل داشتن نقطه انجماد پایین و نقطه ی جوش بالا می تواند در اتومبیل ها به عنوان ضد یخ و خنک کننده مورد استفاده قرار بگیرد.البته در صنعت بیشتر از اتیلن گلیکول به عنوان ضد یخ و خنک کننده استفاده می شود نه مشتقات آن .
همچنین به دلیل این خاصیت مهم در دی اتیلن گلیکول ها ، از آن ها در انتقال حرارت مایعات استفاده می کنند.

خنک سازی :

در حال حاضر بیشترین مصرف اتیلن گلایکول به منظور تولید سیال خنک کننده موتور است. از اتیلن گلایکول به عنوان ضدیخ در خودرو و ماشین آلات استفاده می شود. در سیستم خنک کنندگی خودروها مایع اتیلن گلایکول عمل اساسی مقابله با یخ زدگی را ایفا می کند ولی به علت خورنده بودن این ماده به آن بازدارنده های ضد خوردگی اضافه می کنند تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. ۵۰ درصد اتیل گلایکول و ۵۰ درصد آب مقاومت یخ زدگی را تقریبا به منهای ۴۰- درجه سانتیگراد می رساند، همزمان نقطه جوش به ۱۰۸ درجه سانتی گراد می شود. با این نقطه جوش ۱۰۸ درجه سانتی گراد و فشار موجود در سیستم خنک کنندگی خودرو، عملا نقطه جوش به ۱۲۰ درجه سانتی گراد می رسد، با نقطه جوش بالاتر عمل کارکرد موتور بهتر خواهد بود. اتیلن گلیکول خالص در منهای ۱۱- درجه یخ می زند حال آنکه از مخلوط آب با اتیلن گلایکول نقطه انجماد پایین تری بدست می آید. مخلوطی از ۵۰ درصد اتیلن گلایکول و ۵۰ درصد آن نقطه انجماد را تقریبا به منهای ۴۰- درجه سانتی گراد می رساند.

دی اتیلن گلایکول بعنوان حـلال در صنعت نفت و گاز 

دی اتیلن گلایکول برای آبزدایی ازگازهای طبیعی و دیگر گازها 

 دی اتیلن گلایکول حدواسط در فرآیند تولید رزین‌های پلی‌استر غیر اشباع و پلی‌اورتان 

دی اتیلن گلایکول به دلیل ویژگی های جذب آب، پایداری عالی در برابر حرارت و در برابر تجزیه شیمیایی، فشار بخار پایین و قیمت مناسب به عنوان رطوبت‌گیر گازهای طبیعی شناخته شده است.

اتیلن گلایکول ها به عنوان مشتقی از اتیلن با کاربرد گسترده در طیف الیاف مصنوعی، فیلم، ضد یخ، رزین پلیمر ضد اشباع، مواد منفجره، فیبر، کاغذ، چرم، پوشش های حفاظتی، جوهر چاپ و صنایع نساجی کاربرد دارند. 

همچنین دی اتیلن گلیکول معمولا بعنوان حـلال مورد استفـاده قرار می‌گیرد. 
دی اتیلن گلایکول برای تولید رزین‌های پلی استر، نرم کننده‌ها، حلال نیترو سلولز، پلی یورتان، تولید تری اتیلن گلایکول نیز استفاده می‌شود.

نمگیر، ویسکوز، سمی، بی‌بو و امتزاج پذیر در آب، الکل، ا‌تر، استون و اتیلن گلیکول.دی اتیلن گلایکول در گرمای زیاد، می‌سوزد و در اثـــر ســوختــن، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن آزاد می‌کند. 
دی اتیلن گلایکول دارای سمیت بالا است. این ماده در زمان سوختن تولید بخارات سمی می‌کند. خوردن اتیلن گلایکول روی اعصاب مرکزی اثر گذاشته و سبب گیجی می‌شود.

اتیلن گلایکول ها به عنوان مشتقی از اتیلن با کاربرد گسترده در طیف الیاف مصنوعی، فیلم، ضد یخ، رزین پلیمر ضد اشباع، مواد منفجره، فیبر، کاغذ، چرم، پوشش های حفاظتی، جوهر چاپ و صنایع نساجی کاربرد دارند. 

علاوه بر  استفاده عمده ای که این ماده در تولید رزین های پلی استری غیر اشباع (UPR)، پلاستیک ها ،رزین های آکریلاتی و متاکریلاتی دارد، از آن به دلیل داشتن مقاومت بالای حرارتی برای بی آب کردن و جذب رطوبت گاز های طبیعی نیز استفاده می شود.

 این ماده به عنوان واسطه ی شیمیایی در تولید چسب ها ،روان کننده ها، ترکیبات سیلیکونی ،پوشش ها و… نقش به سزایی دارد

ایمنی و خطرات دی اتیلن گلیکول:

دی اتیلن گلیکول در گرمای بسیار زیاد ممکن است آتش بگیرد. در صورت احتراق باید اسپری آب، کف آتش‌نشانی و پودر خشک استفاده شود. زمانی که بخار دی اتیلن گلیکول با هوا مخلوط می‌شود وامکن انفجار دارد. دی اتیلن گلایکول قابل احتراق می باشد .

تماس با چشم: تماس دی اتیلن گلیکول با چشم باعث التهاب، تحریک چشم، ورم پلک می‌شود ولی پایدار نمی‌باشد. برای جلوگیری از تماس این ماده با چشم باید از عینک‌های ایمنی مقاوم و نقاب صورت استفاده گردد. در صورتی این اتفاق اگر لنز در چشم ‌باشد باید لنز درآورده شود و چشم را با آب ولرم به مدت ۵ دقیقه شستشو داد، اگر تحریکات چشمی ادامه داشت باید به پزشک مراجعه شود.

تماس با پوست: دی اتیلن گلیکول از طریق پوست جذب می‌شود و باعث تحریک آن می‌شود. در صورت وقوع این اتفاق قسمت آلوده شده را باید به مدت ۵ دقیقه با آب ولرم شستشو داد اگر تحریکات شدید بود حتماً به پزشک مراجعه شود. برای جلوگیری از تماس پوستی باید از دستکش، لباس کار و کفش مناسب استفاده گردد.

تماس تنفسی: باعث تحریک بینی و گلو می‌شود. در این صورت فرد مسموم باید به هوای آزاد منتقل شود و از دستگاه اکسیژن استفاده شود و به پزشک مراجعه شود. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق باید از ماسک‌های ایمنی و تهویه مناسب در محیط استفاده شود.

بلع و گوارش: دی اتیلن گلیکول خورده شود تأثیراتش مرحله‌ای می‌باشد، مرحله اول روی سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارد و علائمی چون گیجی، مشکل در تنفس، تغییرات متابولیکی. در مرحله بعدی روی قلب و شش‌ها تأثیر می‌گذارد و در مرحله آخر کلیه‌ها. خوردن مقادیر زیادی ممکن سبب است انحطاط کلیه و کبد و باعث مرگ شود. مایع ممکن است باعث تحریک جزیی پوست شود. در صورت خورده شدن دی اتیلن گلیکول باید اگر فر بی‌هوش شود باید به پزشک مراجع شود در غیر این صورت فرد مسموم نباید استفراغ کند و مقدار ۲۴۰ – ۳۰۰ میلی‌لیتر آب میل کرده ولی اگر استفراغ صورت گرفت آب بیشتری خورده شود و به پزشک مراجع شودخوردن مقدار زیادی از Diethylene glycol  و یا تماس طولانی مدت یا مکرر با این ماده ممکن است به کلیه آسیب برساند.

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.