دی اتانول آمین (C2H7NO)

دانلود آنالیز دی اتانول آمین:لوگو

دی اتانول آمین (C4H11NO2):

این ماده که به نام DEA هم شناخته می‌شود مایعی بی‌رنگ یا جامدی کریستالی به رنگ سفید و دارای بویی مانند ماهی فاسد شده یا آمونیاک است. این ماده که در گروه مواد آلی دسته‌بندی می‌شود دارای هر دو گروه آمین ثانویه و دی اُل (الکل) (دی الکل‌هایی که دارای دو گروه هیدروکسیل در مولکول خود هستند.) در ترکیب خود است. این محصول جاذب دی اکسید کربن نیز می باشد و از آن در جذب CO2 استفاده می شود.

این ماده مانند سایر آمین‌ها یعنی (monoethanolamine) یا (Triethanolamine) ، بازی ضعیف به حساب می آید.

 

نام ماده ی شیمیایی: دی اتانول آمین فرمول شیمیایی: C4H11NO2 دمای ذوب:
دمای جوش: ۲۸۰ درجه ی سانتی گراد چگالی: ۱٫۰۹ g/cm³ جرم مولی:
حلالیت در آب: قابل حل در آب می باشد.    
نام های دیگر: Di-ethanolamine ، دی اتیلول آمین ، هیدروکسی اتیل ، DEA ، DELA ، آمین ، دو هیدروکسی اتیل آمین، ترولامین.

دی اتانول آمین در اثر حرارت دیدن تجزیه می گردد و موجب تولید بخارات سمی می شود.

با انحلال پذیری این ماده در آب می توان محلولی با قدرت بازی تقریبا قوی به دست آورد.

با اکسید کننده های قوی و اسید های قوی به شدت واکنش می دهد همچنین با فلزاتی نظیر مس، روی، آلومینیوم و آلیاژهای آن ها واکنش نشان می دهد و خوردگی این فلزات را در پی دارد.

بنابراین برای نگه داری و حمل و نقل این محصول از ظروفی با این جنس استفاده نمی گردد.

آمینو الکل ها اولین بار در سال ۱۹۳۰ به صورت صنعتی تهیه شدند. این مواد در مقیاس تجاری بعد از سال ۱۹۴۵ با جایگزینی الکوکسیلاسیون اکسید اتیلن و اکسید پروپیلن بجای روش سنتی کلرو هیدرین تولید شدند. در صنعت آمینوالکل ها تحت عنوان الکانول آمین ها مطرح می شوند. اتانول آمین ( آمینو اتانول ) و پروپانول آمین ( آمینو پروپانول ) دو محصول عمده و پرمصرف این گروه هستند که هر دوی آنها به صورت گسترده ای در تولید سورفکتانت ها و خالص سازی گازها مصرف می شوند.

دی اتانول آمین دارای مشتقات مونو، دی و تری اتانول آمین است. اتانول آمین ها برای اولین بار توسط ورتز در سال ۱۹۶۰ از اتیلن کلروهیدرین و محلول آمونیاک تهیه شد. در اواخر قرن ۱۹ بود که مخلوط اتانول آمین ها به مونو، دی و تری اتانول آمین جداسازی شدند که البته این کار با تقطیر جز به جز انجام شد. اتانول آمینها تا قبل از ۱۹۳۰ به صورت تجاری تهیه نمی شدند واز آن پس به مرور مصرف آنها به عنوان یک ماده میانی پتروشیمی مورد استفاده قرار گرفت. از اواسط دهه ۱۹۷۰ با افزایش تولید اکسید اتیلن، اهمیت تجاری این مواد رو به رشد گذاشت تا آنجا که در حال حاضر اتانول آمین ها با درصدهای خلوص مختلفی تولید می شوند.

مهم ترین مصارف اتانول آمین ها در حال حاضر استفاده از آنها در تولید امولسیفایر ، دترجنت ها ( شوینده ها)، صنعت نساجی، تخلیص گاز و تولید سیمان است. از جایگزینی ۲ گروه اتیلول به جای هیدروژن های آمونیاک دی اتانول آمین تولید می شود.

یک ترکیب شیمیایی آلی است که از یک آمین دسته دوم و یک الکل دوتایی تشکیل می شود. این الکل دوتایی دارای دو گروه هیدروکسیل است و همانند سایر آمین ها ، دی اتانول آمین نیز به صورت یک باز ضعیف عمل می کند. استفاده از DEA و دیگر مشتقات آن ، که برای ایجاد کف و بافت هایی نظیر کرم مورد استفاده است، در تولید محصولات بهداشتی ، آرایشی رایج است. دیگر مشتقات دی اتانول آمین عبارتند از : لورامید دی اتانول آمین ، کوکو دی اتانول آمین، کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل از دی اتانول آمین، لورامید DEA لاریک دی اتانول آمید و لائورل دی اتانول آمید.

نحوه ی تولید دی اتانول آمین:

در این قسمت روش تولید این محصول را به روش شرکت Davy را بررسی می‌کنیم.

برای تولید این خانواده از آمین ها محلول آمونیاک،آمین‌های برگشتی و اتیلن اکساید (Ethylene oxide) به‌صورت مداوم و متناوب به سیستم واکنش وارد می‌شوند.

که در این قسمت به‌صورت هم‌زمان و تحت شرایط ساده‌ای MEA، DEA و TEA به دست می‌آیند.

نرخ تولید هرکدام از آمین‌ها می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به انتخاب درست نسبت NH3 / EO و آمین‌ های برگشتی از مراحل دیگر دارد.

محصولاتی که از راکتور و پس از انجام واکنش به دست می‌آیند به قسمت جداسازی جایی که آمونیاک و آب از یکدیگر جدا می‌شوند و ناخالصی‌ها جدا می‌ گردند فرستاده می‌شوند.

در برج‌ های تقطیر خلأ (۴،۵،۶،۷) هر کدام از EA (مونو، دی، تری) به‌صورت خالص و با درصد خلوص ۹۸ درصد تولید می‌شوند.

روش تولید : دی اتانول آمین از واکنش آمونیاک با اکسید اتیلن تولید می شوند. این فرآیند، تنها فرآیند تولید این ماده در مقیاس صنعتی است. در این فرآیند واکنش ها در فاز مایع و در حضور آب انجام شده و بسیار گرمازا می باشند. نسبت تولید دی اتانول آمین معمولا با نسبت مولی آمونیاک به اکسید اتیلن ورودی واکنش کنترل می شود. امروزه اتانول آمینها در مقیاس صنعتی از واکنش اکسید اتیلن با آمونیاک تهیه می شوند. این واکنش به کندی انجام می شود و افزودن آب باعث شتاب یافتن واکنش می شود. اتانول آمین های تهیه شده در این روش دارای خلوص بالای ۹۹% هستند.

نحوه ی نگهداری دی اتانول آمین:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده دی اتانول آمین: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۳۰ کیلویی

درصد خلوص: در دو گرید ۹۸٫۵% / ۸۵%

      

فروش دی اتانول آمین

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

   ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

 ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

 به دور از اکسیدان های قوی ، اسیدها ، نیترات ها ، نیتریل ها و انیدرید ها نگهداری نمایید. در محل خشک نگهداری کنید.

به دور از گرما و حرارت نگهداری گردد. محیط نگهداری این محصول باید از تهویه ی مناسب ببرخوردار باشد.

 این ماده با هوا وارد واکنش می شود لذا بعد از استفاده ، از محکم بودن ظرف نگهداری محصول اطمینان خاطر حاصل نمایید.

کاربرد دی اتانول آمین:

دی اتانول آمین در زمینه های مختلف کاربرد دارد که بعضی از این موارد را برای شما ذکر می کنیم:

مصارف تجاری:

سموم کشاورزی:

نمک های گلیفوسیت از سال ۱۹۷۲، به عنوان سم استفاده می شوند. دو فرآیند برای تولید این محصولات وجود دارد. یکی استفاده از HCN، آمونیاک و CH2O و دیگری استفاده از دی اتانول آمین است. همچنین دی اتانول آمین به عنوان ماده خنثی ساز مواد شیمیایی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید مواد فعال کننده سطح:

دی اتانول آمین برای تولید مواد فعال کننده سطح برای استفاده در شوینده ها و محصولات بهداشتی مصرف می شود.

تصفیه گاز:

دی اتانول آمین (C4H11NO2)

تصفیه گاز

گرمای واکنش دی اتانول آمین کم است و ایجاد خوردگی نمی کند به همین علت در تصفیه و شیرین سازی گاز طبیعی ، گاز پالایشگاهی و گاز سنتزی یا غیر طبیعی به کار می رود.

تولید سیالات صنعتی:

دی اتانول آمین به خاطر عمر زیاد و خورنده نبودن به عنوان خنک کننده به کار می رود. دی اتانول آمین در واکنش دادن با اسیدهایی مثل اسید اولئیک یا اسید کربوکسیلیک نمک شده و از خوردگی فلزات توسط این اسیدها جلوگیری می کند. استفاده از اتانول آمین ها در سیالات مورد استفاده در رادیاتور ماشین ها رو به کاهش است زیرا سیالات دارای عمر خنک کنندگی طولانی تر شناخته شده اند و همچنین استفاده از رادیاتورهای آلومینیومی رو به افزایش است.

صنعت نساجی:

دی اتانول آمین به عنوان نرم کننده در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. نرم کننده های کاتیونی معمولا از آلکانول آمیدهای سنگینی که از اتانول آمین همراه با اسید کربوکسیک تولید می شوند بوجود می آید. این مواد همچنین مقاومت الیافهای آنیونی مانند نایلون و پشم را در برابر پارگی و سایش زیاد می کنند.

اتانول آمین ها علاوه بر موارد بالا در فرمولاسیون لاستیک ها و پاک کننده ها و واکس ها به کار می رود.

امولسیونهای واکس با پایه آبی که به عنوان براق کننده در مبلمان یا کف ساختمان ها استفاده می شوند، شامل صابونهای اموسیفایر اتانول آمینی هستند.

مصارف میانی:

دی اتانول آمین به عنوان کاتالیست در تولید فوم های پلی یورتان انعطاف پذیر و غیر قابل انعطاف به منظور بهبود بخشیدن به مقاومت و پایداری آنها استفاده می شود.

 

ایمنی و خطرات دی اتانول آمین:

تماس با چشم:

 قرمزی ، درد ، سوختگی های عمیق جدی. حفاظت صورت ، حفاظت چشم همراه با وسیله حفاظت تنفسی.ابتدا برای چندین دقیقه چشم ها را با مقدار زیادی آب بشویید. اگر به سادگی امکان پذیر باشد. لنزهای تماسی را بیرون بیاورید. سپس فرد را نزد پزشک ببرید.

تماس با پوست:

قرمزی ، احساس سوزش. لباس حفاظتی.لباس های آلوده شده را در بیاورید. پوست را با مقدار زیادی آب یا زیر دوش آب بشویید. برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

تماس تنفسی:

گلودرد ، سرفه ، احساس سوزش. تهویه موضعی یا حفاظت دستگاه تنفسی. هوای تازه ، استراحت . برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

بلع و گوارش:

درد شکمی ( دل درد ) ، احساس سوزش.در هنگام کار خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع.دهان را با آب بشویید. مقدار زیادی آب به فرد بدهید تا بنوشد. استراحت و برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

این ماده قابل حریق است. در مجاورت آن هیچگونه شعله ای روشن نکنیدپودر ، اسپری آب ، کف و دی اکسید کربن.در صورت بروز آتش سوزی بشکه ها و دیگر ظروف را با اسپری کردن آب بر رویشان ، خنک نگهدارید.

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.