دانلود آنالیز حلال ۴۰۲:

حلال ۴۰۲:

حلالهای وایت اسپریت (White spirit) ترکیباتی هیدروکربنی هستند که از برش نفت سفید (کروزن) تولید می شوند. این مواد در ترکیب خود دارای ترکیبات آروماتیک و ترکیبات خطی هیدروکربنی هستند که با توجه به درصد ترکیبات آروماتیک موجود دارای خصوصیات و بوی مخصوص به خود می باشند. ترکیبات White spirit (الکل سفید) بر اساس میزان درصد ترکیبات آروماتیک موجود به دو دسته آروماتیک بالا و آروماتیک پایین تقسیم می شوند.

نام ماده ی شیمیایی: حلال ۴۰۲ فرمول شیمیایی: دمای ذوب:
دمای جوش: چگالی: جرم مولی:
حلالیت در آب:    
نام های دیگر:

حلال ۴۰۲ (AW-402در دسته آروماتیک پایین ها قرار می گیرد و به آن  (Stoddard solvent) گفته می شود. مولکول های موجود در این مخلوط هیدروکربنی، بین ۷ تا ۱۲ اتم کربن در ساختار خود دارند و عمدتا به عنوان حلال در صنعت رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای این ماده می توان استفاده به عنوان حلال در ساخت لاستیک و اپوکسی های آلکید چرب اشاره کرد. همچنین اغلب در ساخت لاک ها و جلاهای رقیق پایه روغنی استفاده دارد.

یکی از خواص بسیار خوب این ماده افزایش قابل توجه حجم رنگ بدون اثر گذاشتن بر روی خواص پوشش دهی آن است.

حلال ۴۰۲ بر پایه نفت بی بو  تولید می شود که در رنگ ، تینر ، لاک و الکل ، جوهر چاپ ، واکس و کف پوش به کار می رود و در حلال چربی گیر سطوح فلزات و اسپری پاک کننده نیز مصرف دارد.

حلال مشابه یا معادل حلال ۴۰۲ از دانسیته و فلش پوینت بالاتری نسبت به حلال ۴۰۲برخوردار است.

ویژگی های محلول خود را تغییر نمی دهد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از حلال ۴۰۲ می باشد.

حلال استودارد (Stoddard solvent) یک از دسته حلال های آلیفاتیک و مایع مشتق شده از نفت است که کاربرد وسیعی در صنعت نقاشی و بنایی دارد مخلوطی از زنجیره های مستقیم وشاخه دار پارافین و هیدروکربن های آروماتیک آلکیله (C7-C12) است که به طور گسترده به عنوان حلال رنگ کاربرد دارد.

وایت اسپریت ها مخلوطی از هیدروکربن های پارافینی و آروماتیکی با دامنه تقطیر ۲۰۰-۱۴۲ درجه سلسیوس هستند. این حلال ها ، مایعاتی شفاف ، به رنگ آب و دارای بوی ملایم بوده ، از لحاظ شیمیائی پایدارند و خورندگی ایجاد نمی کنند.

نحوه ی تولید حلال ۴۰۲:

همانگونه که پیشتر اشاره شد این حلالها از برش کروزن تولید می شوند. کروزن عموما حاوی ترکیباتی است که در ساختار خود دارای ۶ تا ۱۶ اتم کربن هستند و از تقطیر نفت خام در محدوده دمایی ۱۵۰ تا ۲۷۵ درجه سانتیگراد تولید می شود. ترکیبات اصلی کروزن شامل آلکان های خطی و شاخه دار، نفتن ها (سیکلو آلکان ها) ست که معمولا حداقل ۷۰% حجمی را به خود اختصاص می دهند. ترکیبات آروماتیک نیز همانند آلکیل بنزن ها و آلکیل نفتالن ها معمولا حداکثر ۲۵ درصد حجمی کروزن را تشکیل می دهند و ترکیبات الفینی نیز حداکثر ۵% حجمی سهم دارند. برای تولید حلال ۴۰۲ کروزن تقطیر می شود.

تقطیر کروزن سه برش متفاوت را در محدوده دمایی ۱۴۰ تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد به وجود می آورد. برش اول به عنوان وایت اسپریت نوع ۰ (صفر) شناخته شده و دارای حدودا ۲۰% ترکیبات آروماتیک است. برش سوم به عنوان Jet A یا Jet A1 شناخته شده و سوخت هواپیماست.

وایت اسپریت نوع ۱ از هیدرودی سولفوریزاسیون نوع صفر بدست می آید. نوع ۲ نیز از استخراج آرواتیک ها با حلال صورت می گیرد که دارای ۱۳-۱۷% آروماتیک است. با فرآیند هیدروژناسیون نیز می توان نوع ۳ را تولید کرد که دارای کمتر از ۵% آروماتیک است و به عنوان وایت اسپریت بدون بو شناخته می شود. حلال ۴۰۲ وایت اسپریتی با حداکثر ۲۰%ترکیبات آروماتیک است. تقطیر عموما در ستون های بچ انجام می شود. در جدول زیر مشخصات گریدهای ۱ تا ۳ را مشاهده می کنید. 

ویژگی های شیمیایی

T1

T2

T3

نقطه جوش

۱۴۴-۱۳۰

۱۷۴-۱۴۵

۲۰۰-۱۷۵

وزن مولکولی

۱۴۰

۱۵۰

۱۶۰

فشار بخار

۴/۱

۶/۰

۱/۰

حلالیت(درصد وزنی در آب)

<1/0

<1/0

<1/0

درجه اشتعال

۳۰-۲۱

۵۴-۳۱

>55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه ی نگهداری حلال ۴۰۲:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده حلال ۴۰۲: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۲۰ لیتری

درصد خلوص: ۹۹%

      

فروش حلال ۴۰۲

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

کاربرد حلال ۴۰۲:

همانگونه که قبلتر نیز اشاره شد مهمترین کاربرد این ماده استفاده از آن به عنوان حلال رنگ، لاک ، جلا دهنده ها و …. است. در صنایع خودروسازی نیز برای پاک کردن روغن، گریس و چربی از روی سطح فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی فرآیندهای شیمیایی نیز از حلال (Aw-402) برای استخراج مایع مایع استفاده می شود.

یکی از نکات قابل توجه در مورد این حلال کاربردهای متفاوت آن در مصارف خانگی است، رقیق ساختن رنگ، پاک کردن وسایل آغشته به رنگ، پاکسازی روغن و چربی موجود بر روی قطعات فلزی و همچنین در برخی موارد استفاده به عنوان ماده کمکی سوختی برای سوزاندن چوب و …، از جمله این موارد هستند. 

 

 

خشک شویی ها از قدیم حلالهای آروماتیک را برای انجام شستشوی خشک مورد استفاده قرار می دادند، اولین ماده زایلن بود که به دلیل سمی بودن و مشکلاتی که داشت جای خود را به بنزین داد، اما بنزین نیز به دلیل قابلیت اشتعال بالا کنار گذاشته شد. در حال حاضر خشک شویی ها ترجیحشان استفاده از الکل سفید یا همان White spiritهاست. 

ظرفیت وایت اسپریت ها به میزان ترکیبات آروماتیک (زایلن ، تولوئن و …) موجود در آن بستگی دارد به گونه ای که هر چقدر درصد ترکیبات آروماتیک بیشتر باشد ظرفیت حلال نیز بالاتر است. گریدهای مختلفی که از الکل های سفید وجود دارد در بو نیز باهم متمایز هستند، هر میزان ترکیبات آروماتیک بیشتری وجود داشته باشد بوی ترکیب بیشتر است، وایت اسپریت های بی بو تقریبا ترکیب آروماتیکی در ساختار خود ندارند.

  • به عنوان حلال در تینرهای رنگ و لاک الکل
  • به عنوان حلال خشک کن رنگ ها
  • به عنوان حلال در چاپ پارچه
  • به عنوان حلال چربی گیر از سطوح فلزات
  • به عنوان حلال واکس های مخصوص اثاثیه منزل، مبلمان، کف پوش ها و همچنین واکس کفش
  • به عنوان حلال خشک شوئی
  • و …

این ماده به عنوان حلال استخراجی، حلال پاک کننده، گریس، حلال موجود در اسپری ها، رنگ ها، مواد نگهدارنده چوب و آسفالت مورد استفاده قرار می­گیرد. ۶۰ درصد کل مصرف این ماده در اروپا مربط به رنگ، لاک و فرنچ ناخن است.

کاربردهای خانگی این ماده شامل تمیز کردن قلموی رنگ، پاک کردن باقیمانده چسب از سطوح بدون تخلخل، تمیز کردن قطعات خودرو و اشتعال ذغال سنگ برای کباب کردن و سایر استفاده های معمول است.

این ماده در دستگاه برش برای تراشکاری الماس نقش دارد و به همین دلیل به diamond turning معروف است.

حلال ۴۰۲ خصوصا برای حذف گازاسیدی کل در تصفیه گاز مورد استفاده قرار می­گیرد. این حلال در جریان گاز شیرین و غیر شیرین موثر است.

به منظور پیدا کردن حلال مناسب در خشک شویی ها ابتدا از بنزن قدرت پاک کنندگی بیشتری استفاده می­شد اما مشخص شد سمیت بالایی دارد که پس از چند دهه بنزین جایگزین آن شد، به دلیل خاصیت انفجار بالا و کاهش این خطر بنزین به الکل سفید تغییر یافت.

انواع و درجات

سه درجه و سه نوع مختلف از الکل سفید وجود دارد. این سه نوع به این ترتیب دسته بندی شده اند که به چه طریقی (گوگرد زدایی) شده اند درجه اول با نقطه اشتعال پائین درجه دوم با نقطه اشتعال منظم و در جه سوم اشتعال بالا، نوع درجه براساس نفت خام به عنوان ماده اولیه تولید و شرایط تقطیر تعیین می­ شود.

مشخصات کلی این سه درجه در جدول زیر آورده شده است.

نوع اول : به تنهایی

نوع دوم : با استفاده از حلال

نوع سوم : هیدروژنه

هر کدام ازین سه نوع ، خود دارای سه درجه (grade) است، علاوه بر این سه نوع، نوع صفر هم وجود دارد که شامل بخش کوچکی از تقطیر بدون تصفیه است که عمدتا شامل هیدروکربن های C9-C12 اشباع با نقطه جوش ۲۰۰-۱۴۰ درجه سلسیوس است.

 ایمنی و خطرات حلال ۴۰۲:

این دسته از ترکیبات از طریق استنشاق، تماس و خوردن برای انسان سمیت حاد ایجاد می­ کنند. قرار گرفتن در معرض دز های بالا منجر به ایجاد اثرات مشابه با مخدرها مثل خواب آلودگی، سرگیجه، تهوغ و در نهایت بیهوشی می­ شود.

این ماده برای محیط زیست و به خصوص برای ارگانیسم ها و میکرو ارگانیسم های ساکن آب بسیار خطرناک است.

بخار این ماده می تواند باعث سرفه، تحریک و ورم ریوی شود، خواب آلودگی و سرگیجه نیز از دیگر اثرات آن هستند. تحریک کم چشم نیز از اثرات در معرض قرار گرفتن بخار این ترکیب است. AW 402 solvent در صورت تماس با پوست می تواند موجب تحریک پوستی شود و ورود آن به بدن از طریق بلع و یا راه های هوایی می تواند کشنده باشد.

در صورت اتفاق افتادن هر کدام از موارد بالا شستن محل برخورد با آب به مدت ۲۰ دقیقه در صورت تماس و خوراندن آب به مصدوم در صورت بلع اقدامات اولیه مناسبی هستند که قبل از تماس با مراکز درمانی می توان انجام داد.

Solvent 402 بسیار آتش گیر و نقطه فلش آن بین ۳۶-۴۳ است. بخارات این ترکیب می توانند با هوا مخلوطی انفجاری را تشکیل دهند که به راحتی توسط شعله و یا جرقه منفجر می شوند. جهت اطفای حریق حتما باید موارد ضروری و ایمنی رعایت گردد.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.