بوتیل گلیکول (C6H14O۲)

بوتیل گلیکول (C6H14O2)

  دانلود آنالیز بوتیل گلیکول: بوتیل گلیکول (C6H14O۲):  بوتیل گلیکول (Butyl Glycol (BG ماده ­ای با نقطه جوش

 

بوتیل گلیکول (C6H14O۲)

دانلود آنالیز بوتیل گلیکول:لوگو

بوتیل گلیکول (C6H14O۲):

 بوتیل گلیکول (Butyl Glycol (BG ماده ­ای با نقطه جوش بالا، فراریت پایین و بوی ملایم بویی شبیه اتر و خوشایند، که به عنوان حلال و ماده­ ی آغازی برای سنتزها استفاده می­ شود. کمک حلال عالی در سیستم های پوشش آبی (رنگهای پایه آب)، بیرنگ، جاذب الرطوبه پایین است. این محصول در دمای اتاق با آب و حلالهای آلی متداول قابل امتزاج است. این ماده دارای دو گروه عاملی اتر و الکل در یک ملکول را نام برد. خواص نام برده و قابلیت انحلال آن در آب و بیشتر حلال های آلی قطبی و غیرقطبی، کتون ها، اترها، پارافین، هیدروکربن های آروماتیک و خانواده الکل ها در دمای اتاق، سبب افزایش فروش بوتیل گلیکول به صنایع بزرگ و کوچک گردیده است.

نام ماده ی شیمیایی: بوتیل گلیکول  فرمول شیمیایی: C6H14O۲ دمای ذوب: −۷۷ درجه سلسیوس
دمای جوش: ‎۱۷۱ °C چگالی: ۰٫۸۹۰ g/cm³ liquid جرم مولی: ۱۱۸٫۱۷ g mol−۱
حلالیت در آب: حل شدنی    
نام های دیگر:

 بوتیل گلایکول این ترکیب از خانواده گلایکول اترها مشتق شده و در واقع یک بوتیل اترِ اتیلن گلایکول است. به دلیل آن که بوتیل گلیکول دارای میزان فراریت کمی است, از این ترکیب می توان به عنوان یک حلال با میزان سمیت اندک استفاده کرد. هم چنین از آن در بسیاری از کاربری های خانگی و صنعتی به عنوان سورفکتنت استفاده می کنند.

نحوه ی تولید بوتیل گلیکول:

حلال بوتیل گلیکول را معمولا می توان از دو طریق تولید کرد. ۱- واکنش اتوسیلِیشِن بوتانول و اتیلن اکسید در حضور کاتالیست که طبق واکنش زیر پیش می رود.

یا ۲- بااستفاده از واکنش اتری کردن بوتانول همراه با دو کلرواتانول. در مقیاس آزمایشگاهی نیز می توان با استفاده از یک حلقه باز ۲-propyl-1,3-dioxolane همراه با boron trichloride آن را تولید کرد.

بوتیل گلیکول از واکنش اتیلن اکسید و بوتانول طبیعی (n-butanol) با استفاده از کاتالیزور تولید می شود. اگر نسبت اتیلن اکسید به n-butanol بیشتر از یک باشد، دی اتیلن گلیکول مونو اتر و تری اتیلن گلیکول مونو اتر نیز تولید می شود.

 

نحوه ی نگهداری بوتیل گلیکول:

در ظرف کاملاً دربسته و نو نگهداری شود. در طروف گالوانیزه شده از جنس استیل یا فولاد بسته بندی می­شود.

زمان ماندگاری : ۲۴ ماه در انبار سرپوشیده

کاربرد بوتیل گلیکول:

صنعت پوشش:

بوتیل گلایکول به عنوان حلالی با فراریت پایین برای تسریع زمان خشک شدن و گسترش سیالیت استفاده می­شود. مقدار کمی از بوتیل گلایکول قابلیت رنگرزی را افزایش می­دهد به عنوان مثال در رنگهای آلکید رزینی و نیز ویسکوزیته را کاهش می­دهد. به عنوان یک کمک منعقد کننده بوتیل گلایکول می­تواند به طور قابل توجه کمترین حرارت تشکیل فیلم (MFFT) را پایین بیاورد و جریان را در بسیاری از سیستمهای خشک کننده رنگ افزایش دهد.

بوتیل گلایکول تبخیر اجزاء فرار را افزایش می­دهد به عنوان مثال در کوره­ های مینایی در دمای بالا یا مادون قرمز خشک می­شود.

 ماده ­ای در حفاری و برش نفت(حلال قوی) ماده آغازی در تهیه­ ی بوتیل گلایکول استات که یک حلال عالی است.

 • کاربرد بعنوان حلال جوهر چاپ در صنایع نساجی، رنگ چرم(ثبات رنگ و روشن شدن رنگ در پایان کار) و صنایع چوب
 • بوتیل گلایکول بعنوان پاک کننده سطوح در صنایع گوناگون مانند: پاک کردن گریس و دوده از سطح فلزات، توانایی حل کردن چربی ها،
بوتیل گلیکول (C6H14O۲)

گریس کاری فلزات

 • حلال در پوشش های سطحی مانند لاک اسپری، لاک خشک سریع، لعاب، رنگ های لاتکس، رقیق کننده، لاک و رزین (نیتروسلولز)، سیستم های پوشش آبی (رنگ های پایه آب)
  *بدلیل خاصیت دیر تبخیری کم بوتیل گلایکول BG ، این ماده زمان خشک شدن پوشش ها و سیالیت را افزایش میدهد که موجب افزایش نرمی روکش خواهد گردید.
 • بوتیل گلایکول بعنوان یک جز از سیالات هیدرولیکی، حفاری و روغن های برش
 • کاربرد این ماده بعنوان واسط شیمیایی و آغازگر واکنش تولید بوتیل گلایکول استات (که حلال بسیار خوبی است)، سنتزها و ماده اولیه تولید پلاستیسایزرها(خواص لاستیکی و نرم کنندگی) بوسیله واکنش با انیدرید فتالیک
 • استفاده در فرمولاسیون علف کش ها، سموم کشاورزی و محصولات آرایشی بهداشتی، رزین های اکرلیک، فوم های خاموش کننده آتشکاربرد بوتیل گلایکول:دو بوتوکسی اتانول یک حلال رنگ و پوشش های سطحی است که به طور گسترده برای تمیز کردن پوشش یک چنین سطوحی مورد استفاده قرار می گیرد. محصولاتی که در ساخت آنها از بوتیل گلایکول استفاده می شود, عبارتند از رزین های اکریلیک, دیسپرس کننده های آلودگی های لکه های نفتی (نشت نفت) , انواع رقیق کننده ها , محلول های نوارهای عکاسی , پاک کننده های وایت بردها , صابون های مایع (استفاده از خاصیت سورفکتنتی آن), مواد آرایشی بهداشتی, محلول های پاک کننده های خشک, انواع لاک , آفت کش , رنگ های لاتکس, لعاب و پاک کننده های لاک.هم چنین این ترکیب کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع نفت و گاز دارد. عموما هم به دلیل نوع خواص آن در صنایع نفت و گاز از آن به عنوان سورفکتنت استفاده می کنند. در صنعت نفت بوتیل گلایکول به عنوان یک جزء سیال fracturing , سیال پایدار کننده حفاری و هم چنین یک دیسپرس کننده ی نفت استفاده می شود. زمانی که نفت به داخل چاه با فشار بالا پمپ می شود, از بوتیل گلیکول استفاده می شود تا با کاهش کشش سطحی, به پایداری آن کمک کند. به عنوان یک سورفکتنت نیز بوتیل گلایکول به سطوح سنگی جذب می شود و نفت را از سطح سنگ و حفرات آن خارج می کند و به عملیات بهتر استخراج کمک می کند. از کاربری های دیگر آن در این حوزه می توان به استفاده از آن به منظور تسهیل انتشار گاز با جلوگیری از انجماد آن اشاره کرد.صنعت پوشش: بوتیل گلایکول به عنوان حلالی با فراریت پایین برای تسریع زمان خشک شدن و گسترش سیالیت استفاده می­شود. مقدار کمی از بوتیل گلایکول قابلیت رنگرزی را افزایش می­دهد به عنوان مثال در رنگهای آلکید رزینی و نیز ویسکوزیته را کاهش می­دهد.
 • به طور کلی محصولاتی که دارای یک چنین ترکیبی هستند را عموما می توان در سایت های ساخت و ساز, تعمیرگاه های خودرو, فروشگاه های مواد چاپ و واحدهای تولیدکننده مواد شیمیایی یافت.
 • بوتیل گلایکول در واقع یک گلایکول اتر است که دارای خاصیت سورفکتنتی نسبتا کمی است. (این ویژگی باعث می شود تا بتوان از آن به عنوان یک حلال دوجانبه استفاده کرد.) از دو بوتوکسی اتانول از سال ۱۹۳۰ تا کنون به دلیل داشتن یک چنین خاصیتی استفاده می شود. خانواده گلیکول استرها حلال هایی هستند که هم آب و هم مواد آب گریز را در خود حل می کنند. گلایکول استرها دارای دو بخش اصلی الکل و اتر هستند.
 • ماده آغازی در تولید نرم کننده­ ها به عنوان مثال به وسیله واکنش با فتالیک اسید
 • و …

ایمنی و خطرات بوتیل گلیکول:

دو بوتوکسی اتانول دارای میزان سطح سمیت کمی است و در صورت قرار گرفتن در معرض آن در غلظت های بالا (۱۰۰ تا ppm500)  می تواند باعث ایجاد تومور در بدن حیوانات شود. در بسیاری از منابع بر سرطان زا بودن این ترکیب برای جوندگان تاکید شده است.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.