ایزوبوتانول (C4H10O)

دانلود آنالیز ایزوبوتانول:لوگو

ایزوبوتانول (C4H10O):

ایزوبوتانول (ISO Butanol)  الکل نوع اول مایعی بی رنگ، اشتعال پذیر، با بوی مشخص(همانند بوتانول نرمال) است.ایزوبوتانول ترکیبی از خانواده الکل ها است که به طور طبیعی از طریق تخمیر کربوهیدرات ها تولید می شود. هم چنین این ماده طی فساد مواد آلی به عنوان محصول جانبی تولید می شود.

نام ماده ی شیمیایی: ایزوبوتانول فرمول شیمیایی: C4H10O دمای ذوب: ۱۰۱٫۹- درجه سلسیوس 
دمای جوش: ۱۰۷٫۸۹ °C چگالی: ۰٫۸۰۲ g/cm3 liquid جرم مولی: ۷۴٫۱۲۲ g/mol
حلالیت در آب: ۸٫۷ mL/100 mL    
نام های دیگر: ۲- متیل ۱- پروپانول، ۱- هیدروکسی متیل پروپان، الکل ایزو بوتیایک، ایزوبوتانول ایزوپروپیل کاربینول 

ایزوبوتیل الکل قابل امتزاج با بیش تر حلال های آلی با هر نسبتی هست. ایزوبوتیل الکل حلال خوبی برای روغن ها، چربی ها، رزین های طبیعی معینی مانند گالیپات ماستیک، مانیلاکوپال، شلاک، کولوفونی و استرهای آن ها می باشد.

 ایزوبوتانول هم چنین قابلیت حل کردن بعضی رزین های کتونی، رزین های فتالات بدون روغن، رزین های فنول، اوره و ملامین فرمالدهید را داراست. قدرت انحلال ایزوبوتانول در مورد رزین های فرمالدهید متغیر است که در کل به خوبی قدرت بوتانول نرمال نیست.

 ایزوبوتانول، پلاستی سایزرهای (نرم کننده ها) استری معمول و اورسین B (کاربامات رزین) را نیز در خود حل می کند.

ایزوبوتیل الکل با مواد نفتی سبک قابلیت امتزاج دارد این در صورتی است که با مواد نفتی سنگین امتزاج پذیری محدودی دارد.

 انواع موویتال (پلی وینیل بوتیرال ها)، کوپلی آمیدها و موویلیت به خوبی در ایزوبوتانول آبی حل می شوند اما در انحلال این مواد در ایزوبوتانول به سختی انجام می پذیرد. یعنی درایزوبوتیل الکل خالص به طور کامل متورم می شوند.

هم چنین لاستیک طبیعی، لاستیک کلره،  پلی کلروپرن، سلولز اترها و سلولز استرها در ایزوبوتیل الکل حل نمی شوند.

رزین های پلیمریزاسیون مثل پلی وینیل استات، پلی استایرن، پلی وینیل کلرید و کوپلیمرهای آن نیز در ایزوبوتانول قابلیت انحلال ندارند.

پلی وینیل کاربازول، پلی وینیل الکل ها، پلاستیک ها و نیز روغن های حرارت دیده هم از دیگر مواد غیر قابل انحلال در ایزوبوتانول هستند.

 
ایزوبوتانول ماده ای بی رنگ، اشتعال پذیر، آلی با بوی مشخص است. ایزوبوتانول ترکیبی از خانواده الکل ها است که از فساد مواد آلی تولید می شود. ایزوبوتانول الکل ماده اولیه تولید ایزوبوتیل استات است. خوردن ایزوبوتانول سبب کاهش کارایی سیستم اعصاب مرکزی می شود.

ایزومرهای آن عبارتند از n-butanol، ۲-butanol و tert-butanol. این ماده در گروه الکل ها قرار دارد و به عنوان یک حلال در واکنش های شیمیایی و ماده شروع کننده در سنتز مواد آلی کاربرد دارد.

ایزوبوتانول به صورت طبیعی طی عملیات تخمیر کربوهیدرات ها تولید می شود. همچنین این ماده محصول جانبی فرآیند فساد مواد آلی است.

ایزوبوتانول یا ایزوبوتیل الکل یک الکل آلیفاتیک با فرمول مولکولی C4H10O; (CH3)2CHCH2OH (فرمول شیمیایی ایزوبوتانول) و جرم مولکولی ۷۴٫۱۲۳ گرم بر مول است.

این ترکیب آلی در دمای اتاق به صورت یک مایع بی رنگ با بویی خاص و اشتعال پذیر است.

این ماده در صنایع مختلف به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

ایزو بوتانول یک شروع کننده مناسب واکنش های آلی است.

همان طور که گفته شد این ترکیب یک مایع اشتعال پذیر است که باید در به هنگام نگه داری در انبار در محلی با تهویه ی مناسب نگه داری شود.

این ترکیب می تواند برای پوست بدن حساسیت زا باشد و موجب سوزش چشم ها و مجاری تنفسی بشود.

اما تماس طولانی مدت با بخارات با غلظت بالای آن می تواند موجب سکته ی مغزی در انسان بشود.

 

نحوه ی تولید ایزوبوتانول:

ایزوبوتیل الکل را می توان در طی فرایند carbonylation کردن پروپیلن تولید کرد.

روش های مختلفی در صنعت برای تهیه ایزو بوتیل الکل استفاده می شود:

 • از طریق کربنیله کردن پروپیلن
 • هیدروفرمیلاسیون از روش های رایج تهیه ایزوبوتیل الکل می باشد. در این روش مخلوطی از ایزوبوتیر آلدهیدها تولید و در مراحل بعدی با هیدروژنه کردن به الکل تبدیل و جداسازی می شوند.

نحوه ی نگهداری ایزوبوتانول:

 

کاربرد ایزوبوتانول:

 • به عنوان خوراک واحدهای تولید ایزوبوتیل استات. این ترکیب عموما در ساخت و تولید لعاب و یا سایر مواد مورد استفاده در فرایندهای کوتینگ, به کار گرفته می شود.
 • با توجه به خواص ایزوبوتانول, در صنایع غذایی به عنوان طعم دهنده از آن استفاده می کنند.
 • به عنوان خوراک واحدهای ایزوبوتیل استرها که جزء مشتقات استرها محسوب می شود. یکی از معروف ترین این ترکیبات, diisobutyl phthalate )(DIBP است که به عنوان ماده اولیه تولید انواع پلاستیک ها کاربرد دارد.
 • در تولید پارازایلن که به عنوان یک جزء اساسی در ساخت بطری های پلاستیکی, انواع منسوجات و لباس و پارچه, محسوب می شود. کاربرد دارد.
 • حلال های رنگ
 • حذف جلا دهنده ها از روی سطوح
 • به عنوان افزونه برای رنگ ها به منظور کاهش ویسکوزیته ی محلول رنگ و هم چنین حرکت روان تر قلمو بر روی سطح مورد استفاده قرار می گیرد.
 •  افروندنی برای سوخت بنزین به منظور جلوگیری از یخ زدن کاربراتور , در خودروهای کاربراتوری.
 • به عنوان افزونه برای پولیش خودرو .
 • به عنوان افزونه برای افزایش وضوح رنگ خودرو.
 • و …

ایمنی و خطرات ایزوبوتانول:

ایزوبوتانول در میان ترکیبات خانواده ی بوتانول ها کمترین میزان سمیت را دارد.

مقدار LD50 برای این ترکیب mg/kg 2460 است. در سال ۲۰۰۹ دولت کانادا استفاده از این ترکیب در محصولات آرایشی راممنوع اعلام کرد.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.