اسید کلریدریک (HCL)

اسید کلریدریک

آنالیز اسید کلریدریک (HCL): اسید کلریدریک (HCL): اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید ( جوهر نمک ) یک محلول شفاف، بی‌رنگ و

اسید کلریدریک (HCL)

آنالیز اسید کلریدریک (HCL):pdf

اسید کلریدریک (HCL):

اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید ( جوهر نمک ) یک محلول شفاف، بی‌رنگ و بسیار تند‌بو از هیدروژن کلراید در آب با فرمول شیمیایی HCl است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با کاربردهای صنعتی فراوان است. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی پایه محسوب می‌شود کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. گاز اسید کلریدریک  بی‌رنگ با بوی تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر است. این ماده به آسانی تبدیل به مایع شده و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می‌کند. هیدروکلریک اسید از قدیم به نام های اسید سالیس، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بود و از ویتریول ( اسید سولفوریک ) و نمک طعام به دست آمد. اسید کلریدریک آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسما معرفی شد. بعد از وی، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی خودشان از این ماده استفاده می‌کردند.

نام ماده ی شیمیایی: اسید کلریدریک فرمول ماده ی شیمیایی: HCl دمای ذوب: Solution 38% -26 C
دمای جوش: Solution 38% 48 C چگالی: g/cm3  ۱٫۱۸ جرم مولی: ۳۶٫۴۶ g/mol (HCl)
حلالیت در آب: کاملا محلول    
نام های دیگر:  هیدروژن کلراید , اسید کلروهیدریک , جوهر نمک ,کلریدریک اسیدجوهر نمک

Hydrochloric Acid

اسید کلریدریک یکی از مواد شیمیایی پایه ای است و به همین دلیل موارد استفاده بسیار وسیعی دارد.اسید کلریدریک دارای گاز اسیدی و خورنده است. اسید کلریدریک  اسیدی معدنی و غیر آلی و خورنده می باشد.شکل ظاهری اسید کلریدریک: اسیدی بی رنگ و با بوی تند شبیه به بوی گاز میباشد.

با شروع تولید انبوه در انقلاب صنعتی، اسید کلریدریک در صنایع شیمیایی به عنوان یک واکنش‌گر منحصربه فرد در تولید وینیل کلرید برای پلاستیک PVC و MDI/TDI برای تولید پلی‌یورتان مورد استفاده قرار می‌گرفت. کاربردهای بسیاری هم در مقیاس کوچک دارد که می‌توان به خانه‌داری ، ساخت ژلاتین، رسوب‌زدایی ، چرم‌سازی و افزودنی‌های غذایی است. اسیدکلریدریک به عنوان محصول جانبی تولید تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) نیز تولید می‌گردد. حدود بیست میلیون تن از هیدروکلریک اسید سالانه در دنیا تولید می‌شود.

اسید  هیدروکلریک از مواد شیمیایی پایه است و به همین دلیل هم موارد استفاده بسیار وسیعی دارد.اسید کلریدریک دارای گاز اسیدی و خورنده است.

گاز اسید هیدروکلریک ، بی رنگ با بوی تند گازی و با طعم اسیدی است و از هوا سنگین تر می باشد .  این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بیرنگ را می نماید و در حالت مرطوب یا محلول ، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می‌آورد . این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود .

 

 • اسید کلریدریک محلولی شفاف ، بی رنگ ، به شدت تند بو و خورنده است که در گروه مواد شیمیایی پایه قرار گرفته و کاربردهای بسیار گسترده ای در حوزه صنعت دارد. استشمام بخاری که از آن متصاعد می شود بسیار خطرناک بوده و چکیدن قطره ای از اسید کلریدریک بر روی قسمتی از بدن باعث ایجاد تاول و جراحات شدید می شود. جالب است که بدانید بطور طبیعی این اسید در بدن تولید می شود و نقش بسیار مهمی در سلامت دستگاه گوارش دارد. قطعا واژه هایی همچون ترش کردن ، اسید معده ، شیره معده ، سوزش سر دل را شنیده اید همگی آنها مربوط به کلریدریک اسید موجود در بدن می باشد. معده انسان بالغ روزانه بطور طبیعی ۲ تا ۳ لیتر شیره تولید می کند که یکی از اجزای اصلی آن اسید کلریدریک می باشد که از غده های موجود در دیواره های معده ترشح می شود. وظیفه اصلی شیره معده ( اسید معده ) حضور در فرایند هضم غذاست که باعث می شود این روند هر چه بهتر انجام شود. مشکلاتی همچون سوزش و ترش کردن معده مواقعی بوجود می آید که این اسید بیش از اندازه ترشح شود.
 •  
 • کلریدریک یا همان هیدروکلریک اسید
 • با آغاز انقلاب صنعتی اسید کلریدریک در صنایع شیمیایی به عنوان یک واکنش گر ناب در صنعت پی وی سی مورد استفاده قرار گرفت. این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بی رنگ می نماید این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود. گاز کلرید هیدروژن در صورتی که در آب حل شود، اسید کلریدریک نامیده می شود، اسید هیدروکلریک از جمله اسیدهای معدنی قوی بشمار می رود و مایعی بی رنگ و یا متمایل به زرد کم رنگ بوده و بسیار خورنده و غیر قابل اشتعال است. در گذشته نام هایی از جمله: اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و ارواح نمک شناخته می شده است.
 • اسید کلریدریک با درصدهای مختلف
 • شاید در هنگام جست وجو برای یافتن اطلاعات در مورد کلریدریک به نام های مختلف و همچنین درصدهایی در انتهای نام اسید کلریدریک برخورد داشته اید. بطور مثال اسید کلریدریک ۳۰ درصد ، اسید کلریدریک ۳۳ درصد و …. و برای شما سوال باشد که این اعداد چیست و آیا باعث تفاوت می شود یا خیر؟
 • باید گفت که برخی از محصولات و مواد شیمیایی نام های متعددی دارند و ممکن است که با همگی آنها آشنایی نداشته باشیم. اسید کلریدریک با نام های کلریدریک ، هیدروکلریک اسید ، اسید هیدروکلریک ، اسید معده ، جوهر نمک ضعیف ، هیدروکلریک شناخته می شود. اسید کلریدریک با درصد خلوص ۳۰ تا ۳۳ درصد تولید می شود که گرید آن صنعتی می باشد. پرکاربردترین درصد کلریدریک در صنعت مواد شیمیایی اسید کلریدریک ۳۷ درصد می باشد که آزمایشگاهی بوده و در صنعت آبکاری و آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اسید کلریدریک ۳۷ درصد
 • اسید کلریدریک تا غلظت ۳۷ درصد ( آزمایشگاهی ) تولید می شود. غلظت های بالاتر از این درصد تنها قابلیت تولید از منظر شیمیایی را دارند، میزان تبخیر آن بسیار بالاست و همین امر نگهداری آن را بسیار سخت می کند. حجم بالای تولید کلریدریک درصدهای ۳۰ تا ۳۳ می باشد که حمل و نقل و نگهداری آن را بهینه کرده اند، درصد ۳۷ هیدروکلریک اسید در آزمایشگاه ها جهت انجام امور مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات جوهر نمک :  

گاز اسید کلریدریک ، بی رنگ با بوی تند و با طمع اسیدی است و از هوا سنگین تر می باشد. این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بیرنگ را می نماید و در حالت مرطوب یا محلول ، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می آورد. این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود.

نحوه ی تولید اسید کلریدریک:

نحوه ی نگه داری اسید کلریدریک:

اسید کلریدریک بصورت فله در مخازن پلی اتیلن و در حجم کوچکتر در ظروف مخصوص عرضه می شود 

کاربرد اسید کلریدریک:

قطعه شویی فولاد، ساخت ترکیبات آلی، تولید ترکیبات غیر آلی، کنترل pH و خنثی سازی، احیاء تبادلگرهای یونی، پرداخت چرم، تمیزکننده های خانگی و صنعت ساختمان، تهیه اتیلن دی کلراید به روش اکسی کلرنیشن در صنعت نفت، حفاری، صنایع فولاد و صنایع شیمیایی

در مصارف اسیدی کردن از جمله اسیدی کردن چاههای نفتی ، برداشتن رسوب بویلرها ، کاهش سنگ معدن ها ، تمیزکاری فلزات بکار می رود.

بصورت محلول در آب (حدود ۱۰% وزنی) در تهیه جوهر نمک (پاک کننده و از بین برنده جرم سرامیک و…) استفاده می شود.

ناسازگاری شیمیایی کلریدریک اسید : این گاز بسیار واکنش زا می باشد. با کاربید کلسیم، کاربید استلین سزیوم، کاربید سزیوم، لیتیوم سیلیساد، برات منیزیم، سولفات جیوه، کاربید استیلن روبیدیوم، روبیدیوم کاربید و سدیم واکنش می دهد.

تولید مواد خطرناک در اثر تجزیه جوهر نمک : هنگام آتش سوزی با بعضی فلزات واکنش داده و تجزیه می شود و تولید گاز هیدروژن می نماید.

احیا اوره.

اسید شویی فلزات.

نظافت و خانه داری.

صنعت ساختمان سازیم.

برداشتن رسوب بویلرها

خالص سازی نمک طعام.

اسیدید کردن چاه های نفتی.

پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک.

خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات.

تولید انواع مواد شیمیایی  مانند اتیلن دی کلراید.

تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوندو مواد شیمیایی در گیر با آب.

تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.

کنترل ph  و خنثی سازی : اسیدکلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی  دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.

قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن ، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت ۱۸% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.

 • کاربردهای اسید کلریدریک را بشناسیم
 • تولید باتری
 • پرداخت چرم
 • تولید جوهر نمک
 • قطعه شویی فولاد
 • فرآوری قند و ژلاتین
 • تولید پلاستیک های pvc
 • ساخت ترکیبات آلی و غیر آلی
 • خنثی سازی و کنترل ph محیط
 • تمیز کاری دستگاه ها و بویلرها
 • ساخت پل های تعلیق و کامیون رو
 • صنایع شوینده ، پاک کننده ها و جرم گیر ها
 •  
 • تولید فولاد:
 • هیدروکلریک جهت از بین بردن زنگ زدی و سایر ناخالصی ها از کربن ، آلیاژ و فولاد ضد زنگ استفاده می شود تا فولاد را جهت استفاده نهایی در بدنه خودرو ، پل و لوازم خانگی آماده کند.
 • پاک کننده های خانگی :
 • با توجه به خاصیت خوردگی کلریدریک که به تمیز کردن لکه های سخت کمک می کند. این اسید به عنوان یک عنصر مهم در کارخانجات تولید انواع پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تولید کلرید سدیم :
 • واکنش اسید کلریدریک با آهک منجر به تولید کلرید کلسیم می شود که نوعی نمک می باشد که برای جاده های یخ زده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بهداشتی استخر :
 • جهت تنظیم ph آب استخر
 •  

ایمنی و خطرات اسید کلریدریک:

خطر سلامت

استنشاق دود باعث احساس سرفه و خفگی ، و سوزش بینی و ریه ها می شود . (USCG، ۱۹۹۹)

غلظت گاز از ۵۰ تا ۱۰۰ پی پی ام برای ۱ ساعت قابل تحمل می باشد . غلظت ۱۰۰۰ پی پی ام تا ۲۰۰۰ خطرناک است، حتی برای مدت کوتاه. قرار گرفتن بیشتر در معرض گاز ها مشکل جدی تنفسی را منجر خواهد شد و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت منجر به مرگ می شود. اسید کلریدریک – جوهر نمک در نظر گرفته از اسید کلریدریک – جوهر نمک بی آب کمتر مضر است، زیرا قطرات هیچ کدام نم زدا نیست. افراد مبتلا به مشکلات تنفسی و بیماری های گوارشی ممکن است تاثیر منفی قرار گرفتن در معرض گاز سطح پایین یا غبار را بخوبی متوجه شوند. (EPA، ۱۹۹۸)

گزیده ای از ERG راهنمای ۱۲۵ [گاز – خورنده]: سمی، اگر استنشاق ، بلع یا جذب پوست شود ممکن است کشنده باشد. بخارات بسیار تحریک کننده و خورنده هستند. تماس با گاز یا گاز مایع ممکن است سوختگی، آسیب شدید و / یا یخ زدگی را در پی داشته باشد. آتش گرفتن گازهای تحریک کننده، گاز خورنده و / یا سمی تولید می کند. رواناب کنترل آتش ممکن است باعث آلودگی شود. (ERG، ۲۰۱۶)

 1. خطر آتش سوزی

قابل احتراق.

خطرات خاص احتراق محصولات قابل احتراق: بخارات سمی و تحریک کننده تولید شده که گرم می شوند. (USCG، ۱۹۹۹)

آتش ممکن است گازهای سمی را تحریک یا تولید کند. ظروف ممکن است در گرمای آتش منفجر شوند. در درجه حرارت بالا، به هیدروژن و کلر تجزیه می شوند. از مواد زیر باید اجتناب شود: سولفات جیوه – واکنش سخت و قوی با اسید کلریدریک گازی در دمای ۲۵۰فارنهایت. سدیم – به شدت با جوهر نمک گازی واکنش می دهد. انیدرید استیک، ۲- aminoethanol، هیدروکسید آمونیوم، اسید کلروسولفونیک، اتیلندیآمین، ethyleneimine، و، propiolactone، هیدروکسید سدیم، اسید سولفوریک، و وینیل استات – افزایش در دما و فشار را زمانی که با اسید کلریدریک مخلوط می شوند، دارند. فسفید کلسیم – واکنش با انرژی و با جوهر نمک . پرکلرات و کربن نقره ای تتراکلرید – هنگامی که در ترکیب با اسید کلریدریک مخلوط به شکل یک ترکیب در می آیند که در ۱۰۵درجه فارنهایت منفجر می شود. فرمالدئید – زمانی که با اشکال جوهر نمک ترکیب شود برای انسان سرطان زا می شود . مواد به شدت با تولید گرما خورنده خواهند شد. در اثر واکنش با فلزات پایه، تشکیل گاز قابل احتراق (هیدروژن) رخ می دهد. با اکسیدان قوی به شدت تشکیل گاز سمی (کلر) را خواهیم داشت. اجتناب از گرما؛ در دمای بالاباعث می شود که هیدروژن و کلر تجزیه شوند. (EPA، ۱۹۹۸)

گزیده ای از ERG راهنمای ۱۲۵ [گاز – خورنده]: برخی ممکن است سوختگی داشته باشند اما هیچ کدام به آسانی آتش نگیرند . بخارات گاز مایع در ابتدا از هوا سنگین تر هستند و در امتداد زمین گسترش یافته اند. بعضی از این مواد ممکن است به شدت با آب واکنش نشان دهند . سیلندر در معرض آتش ممکن است باعث بیرون ریختن و انتشار گاز سمی و / یا خورنده از طریق دستگاه های فشار شود. ظروف ممکن است هنگامی که حرارت داده می شوند منفجر شوند. سیلندر پاره ممکن است باعث پرتاب شود. برای UN1005: آمونیاک بی آب، در غلظت های بالا در فضاهای محدود، اگر منبع اشتعال در نزدیکی اش باشد، خطر اشتعالی را در پی دارد. (ERG، ۲۰۱۶)

 1. خلاصه خطرات

اسید کلریدریک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید کلرید، کود، و رنگ استفاده می شود، در آبکاری الکتریکی، و در صنایع عکاسی، نساجی، و لاستیک سازی. جوهر نمک خورنده چشم ، پوست و غشاهای مخاطی است. (در کوتاه مدت) قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد ممکن است سوزش چشم، بینی و دستگاه تنفسی و التهاب در ریه انسان شود. در مواجهه شدید دهان و دندان ممکن است باعث خوردگی غشاء مخاطی، مری و معده و تماس پوستی و سوختگی های شدید، زخم، در انسان شود. مزمن (در طولانی مدت) مواجهه با اسید کلریدریک بخاطر شغل گزارش شده است که باعث گاستریت، برونشیت مزمن، درماتیت، و photosensitization در کارگران می شود. تماس طولانی با غلظت های کم نیز ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان و فرسایش آناه شود. سازمان حفاظت محیط زیست جوهر نمک  را جزء مواد سرطانزا می داند.

در دمای اتاق، کلرید هیدروژن بی رنگ و مایل به زرد، خورنده، اشتعال گیر است که از هوا سنگین تر و دارای بوی تحریک کننده قوی است. قرار گرفتن در معرض هوا آلوده به کلرید هیدروژن متراکم، بخارات سفید خورنده تولید می کند. کلرید هیدروژن می تواند مانند آتشفشان منتشر شود. کلرید هیدروژن بسیاری کاربرد دارد، از جمله تمیز کردن، ترشی درست کردن، آبکاری فلزات ، دباغی و چرم سازی و تصفیه و تولید طیف گسترده ای از محصولات می باشد. کلرید هیدروژن می تواند در طول سوزاندن بسیاری از پلاستیک ها تشکیل شود. پس از تماس با آب، آن به شکل اسید کلریدریک در می آید. هر دو کلرید هیدروژن جوهر نمک خورنده

پوست، چشم بوده، و باعث ناراحتی های تنفسی و … می شوند.

یک محلول آبی (۴٪) از کلرید هیدروژن کمی تحریک کننده است، و محلول ۱۰٪ ، پوست را می آزارد … در آزمایش داوطلب انسانی

کمک های اولیه

(روش را ببینید)

چشم: آبیاری بلافاصله (راه حل) / سرمازدگی

پوست: بلافاصله با آب شستشو دادن (راه حل) / سرمازدگی

تنفس: تنفس ادامه دار

خوردن و بلعیدن: فورا به پزشک مراجعه کردن (راه حل)

استنشاق: فرد به هوای تازه برده شود؛ گرم و آرام نگه داشتن او و فورا به پزشک مراجعه نمودن. اگر تنفس او متوقف شد، شروع به تنفس مصنوعی شود. خوردن: باید فرد آب نوشیدنی یا شیر بنوشد؛ او را وادار به استفراغ کنید. چشم: فورا با مقدار زیادی از آب به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو داده شود. و مراقبت های پزشکی صورت گیرد؛ ادامه گرگرفتگی به مدت ۱۵ دقیقه. مراجعه سریع به پزشک. پوست: فورا در حالی که لباس های آلوده را از بین می برید، به پزشک مراجعه نمایید؛ شستشو منطقه با آب و صابون و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه. (USCG، ۱۹۹۹)

هشدار: کلرید هیدروژن بسیار خورنده است. احتیاط توصیه می شود. علائم و نشانه های حاد قرار گرفتن در معرض کلرید هیدروژن: علائم و نشانه های مصرف حاد کلرید هیدروژن ممکن است شدید باشند و شامل ترشح بزاق، تشنگی شدید، اشکال در بلع، لرز، درد و شوک می باشد. دهان، مری، معده و سوختگی شایع دارد. استفراغ به طور کلی دارای یک ظاهر قهوه ای رنگ روی زمین می باشد. به دنبال مصرف کلرید هیدروژن پتانسیل برای فروپاشی گردش خون بالا است. قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد کلرید هیدروژن ممکن است باعث عطسه، گرفتگی صدا، خفگی، التهاب حنجره، و سوزش دستگاه تنفسی شود. خونریزی از بینی و لثه، زخم شدن بینی و مخاط دهان، برونشیت، ذات الریه، تنگی نفس (تنگی نفس)، درد قفسه سینه، و مشکلات ریوی نیز ممکن است رخ دهد. اگر چشم در تماس با کلرید هیدروژن باشد، سوزش، درد، تورم، فرسایش قرنیه و کوری را ممکن است منجر شود.

مواجهه پوستی نیز ممکن است در درماتیت (قرمز، پوست ملتهب)، سوختگی های شدید و درد را منجر شود. روش اورژانس جهت حفظ حیات: در مواجهه شدید با کلرید هیدروژن ممکن است ضد عفونی باعث تداوم زندگی قربانیان شود. پرسنل اورژانس باید محافظت شوند و لباس مناسب در برابر درجه آلودگی بپوشند. در صورت لزوم تمیز کردن هوا و یا تجهیزات تنفسی عرضه شده برای هوا نیز باید پوشیده شود. وسایل نقلیه نجات باید منابع مانند ورق های پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف برای کمک به جلوگیری از گسترش آلودگی باشند. هنگام مواجهه: ۱٫ قربانیان انتقال به هوای تازه. پرسنل اورژانس باید از قرار گرفتن خود در معرض کلرید هیدروژن، اجتناب کنند. ۲٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه مداوم به این علائم. اگر هیچ پالسی شناسایی نشد، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشید، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی. اگر تنفس داشت، کنترل اکسیژن با دیگر تجهیزات حمایتی تنفسی. ۳٫ به دست آوردن مجوزها و / یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۴٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی، پوستی قرار گرفتن در معرض / چشم: ۱٫ قربانیان از قرار گرفتن در معرض آن منع شوند. پرسنل اورژانس نباید خودشان در معرض قرار دهند. ۲٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه داشته باشید در چند مرحله این کارها تکرار شوند. اگر هیچ پالس شناسایی نشد ، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشید، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی. اگر تنفس داشت، اداره اکسیژن با دیگر دستگاه های حمایتی تنفسی. ۳٫ حذف لباس آلوده در اسرع وقت. ۴٫ اگر قرار گرفتن در معرض چشم رخ داده است، چشم باید با آب ولرم به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو داده  شود. ۵٫ شستشو مناطق اطراف پوست با آب و صابون به طور کامل. ۶٫ اخذ مجوز و / یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۷٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی.  قرار گرفتن در معرض خوردن: ۱٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه داشته باشید که مداوم باشد. اگر هیچ پالسی شناسایی نشد ، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشد، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی مناسب. اگر تنفس داشت، اداره اکسیژن و یا دیگر حمایت های تنفسی. ۲٫ وادار به استفراغ نکنید و یا تلاش برای خنثی کردنش نکنید ! ۳٫ دهان و شستشوی آن با مقادیر زیادی از آب. قربانیان نباید تلاشی برای بلعیدن این آب کنند. ۴٫ اخذ مجوز و  یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۵٫ بو کردن دود زغال چوب که فعلا ارزشی ندارد. ۶٫ به قربانیان آب یا شیر بدهید: کودکان تا ۱ سال، ۱۲۵ میلی لیتر (۴ اونس و یا ۱/۲ فنجان). کودکان ۱ تا ۱۲ ساله، ۲۰۰ میلی لیتر (۶ اونس و یا ۳/۴ فنجان). بزرگسالان، ۲۵۰ میلی لیتر (۸ اونس یا ۱ فنجان). آب یا شیر باید با توجه به قربانیان و با آگاهی و هشیاری باشد. ۷٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی. (EPA، ۱۹۹۸)

چشم: اگر این مواد شیمیایی در تماس با چشک بودند راه حل چشم، بلافاصله چشم ها را با مقادیر زیادی آب، گاهی اوقات پلک بالا و پایین را بلند کرده و بشویید. فورا به پزشک مراجعه نمایید. لنزهای تماسی در هنگام کار با این ماده شیمیایی فرسوده نخواهد شد. اگر بافت چشم یخ زده باشد، به پزشک مراجعه گردد. اگر بافت یخ زده است، فورا و به طور کامل چشم برای حداقل ۱۵ دقیقه با مقادیر زیادی از آب شستشو دهید، گاهی اوقات پلک بالا و پایین را بلند کرده و بشویید. اگر سوزش، درد، تورم، اشک، و یا ترس باقی بماند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. پوست: اگر این مواد شیمیایی در تماس با پوست بود و سرمازدگی رخ داد، بلافاصله پوست آلوده را با آب شستشو دهید. اگر این مواد شیمیایی به لباس نفوذ کرد، بلافاصله لباس را حذف و پوست را با آب بشویید.  سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر سرمازدگی رخ داد ، به پزشک مراجعه گردد. مالش مناطق آسیب دیده شستشو با آب نباید سر خود صورت بگیرد. به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر بافت ها، سعی نکنید لباس منجمد را از ناحیه یخ زده در بیاورید. تنفس: اگر یک فرد تنفس مقدار زیادی از این ماده شیمیایی را داشته باشد، حرکت فرد در معرض هوای تازه برای او ضروری است. اگر تنفس را متوقف کرده است، انجام تنفس دهان به دهان باعث احیا فرد می گردد. فرد مبتلا را گرم و در حالت استراحت نگه دارید. به پزشک در اسرع وقت مراجعه گردد. بلعیدن: اگر این مواد شیمیایی در محلول مصرف شود، فورا به پزشک مراجعه گردد.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.