اسید فرمیک (CH2O2)

اسید فرمیک

دانلود آنالیز اسید فرمیک: اسید فرمیک (CH2O2): از دیر باز دانشمندان می دانستند که مورچه ها برای دفاع

اسید فرمیک (CH2O2)

دانلود آنالیز اسید فرمیک: لوگو

اسید فرمیک (CH2O2):

از دیر باز دانشمندان می دانستند که مورچه ها برای دفاع از خود اسیدی را تولید می کنند اما ماهیت آن برایشان مجهول بود. تا اینکه در سال ۱۶۷۱ یک طبیعت شناس انگلیسی از تقطیر توده ای جسد مورچه ها این ماده ی شیمیایی را بدست آورد و آن را فرمیک اسید نامگذاری کرد. حدود ۱۸۰ سال طول کشید تا اینکه دانشمندی فرانسوی توانست این ماده را با استفاده از مونو اکسید کربن سنتز نماید. 

اسید فرمیک (جوهر مورچه) یا متانوئیک اسید، ساده‌ترین عضو گروه کربوکسیلیک اسیدها است. فرمول شیمیایی آن HCOOH بوده و در طبیعت در نیش حشراتی مانند مورچه و زنبور یافت می‌شود. همچنین ترکیب عمده، ماده گزش‌زا در برگ گزنه‌است. ریشه لغوی فرمیک اسید از نام لاتینی مورچه (Formica) گرفته شده‌است. زیرا این ترکیب اولین بار از تقطیر تخریبی مورچه بدست آمد. این ماده نقش واسطه را در عمل متابولیسم برعهده دارد ودر متابولیسم ترکیبات یک – کربنی نقش دارد. 

این ماده بی رنگ بوده و دارای بوی تندی است.

نام ماده ی شیمیایی: اسید فرمیک فرمول شیمیایی: CH2O2 دمای ذوب: ۸٫۴ درجه ی سانتی گراد
دمای جوش: ۱۰۰٫۸°C چگالی: ۱٫۲۲ g/mL جرم مولی:   ۴۶٫۰۲۵ g/mol
حلالیت در آب: –    
نام های دیگر: فرمیک اسید، متانوئیک اسید، هیدروژن کربوکسیلیک اسید، فرمیلیک اسید، فورمیک اسید ، formic acid ، جوهر مورچه.

نحوه ی تولید اسید فرمیک:

اسید فرمیک از ۳ طریق قابل تولید است :

  • تولید اسید فرمیک از متانول و مونوکسید کربن :

شرکت های صاحب لیسانس HALCON/SD LEONARD، BASF، KEMIRA از واکنش متانول و مونوکسید کربن طی دو مرحله کربونیلاسیون متانول و تولید متیل فرمات ، هیدرولیز متیل فرمات و تولید اسید فرمیک تولید می شود و ۶۵% کارخانجات تولید اسید فرمیک در جهان از این روش استفاده می نمایند.

  • تولید اسید فرمیک از نرمال بوتان یا نفتا بوسیله اکسیداسیون :

شرکت های صاحب لیسانس Celanese، BP و Daicel اسید فرمیک را به عنوان مجصول جانبی در تولید اسید استیک به وسیله اکسیداسیون نرمال بوتان ، تولید می نمایند این روش در شرایطی که بسته به میزان تقاضای بازار تولید اسید استیک و اسید فرمیک مورد نظر باشد و نیاز اسید استیک بیش از اسید فرمیک باشد بکار برده می شود که حدود ۱۵% از کارخانجات تولید اسید فرمیک از این روش استفاده می نمایند.

  • تولید اسید فرمیک با استفاده از هیدرولیز اسیدی نمک فرمات :

شرکت صاحب لیسانس perstorp در امریکا از هیدرولیز اسیدی فرمات سدیم اسید فرمیک تولید می نماید. در این روش ابتدا از احتراق ناقص کک، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می نمایند و پس از جدا نمودن مونوکسید کربن از مخلوط و واکنش آن با سود ، فرمات سدیم تولید می شود. در نتیجه هیدرولیز اسیدی فرمات سدیم با اسید سولفوریک ، اسید فرمیک و سولفات سدیم تولید می شود که با استفاده از فرآیند تقطیر جداسازی اسید فرمیک انجام می شود. تولید مقدار زیاد سولفات سدیم از معایب این روش می باشد. این روش قدیمی ترین فرآیند تولید اسید فرمیک می باشد و حدود ۱۵% کارخانجات تولیدی جهان از این روش استفاده می نمایند. 

واکنش های شیمیایی فرآیند :

مرحله اول : کربونیلاسیون متانول و تولید متیل فرمات

CH3OH + CO à HCOOCH3

مرحله دوم : هیدرولیز متیل فرمات و تولید اسید فرمیک

HCOOCH3 + H2O à HCOOH + CH3OH

متانول مورد نیاز این فرآیند در حال حاضر در کشور، تحت لیسانس لورگی و تاپسو تولید می شود که ماده اولیه آن گاز طبیعی می باشد. متانول مورد نیاز این فرآیند را می توان از شرکت پتروشیمی خارک، پتروشیمی شیراز و شرکت پتروشیمی فناوران تامین نمود.

مرحله اول : کربونیلاسیون متانول:

در این مرحله ابتدا به منظور خالص سازی خوراک ، گاز CO از روی بستر جاذب V-101 و V-102 عبور می کند و رطوبت موجود در آن به طور کامل جذب می شود سپس توسط کمپرسور K-101 به فشار ۶۵ اتمسفر افزایش می یابد و به راکتور همزن دار کربونیلاسیون R-101 انتقال داده می شود.

خوراک متانول پس از مخلوط شدن با کاتالیست سدیم همراه با جریان متانول برگشتی مخلوط شده و به راکتور ارسال می شود. این جریان برگشتی توسط مبدل E-103 خنک می شود. جریان خروجی از راکتور حاوی ترکیباتی همچون متیل فرمات ، متانول و مونوکسید کربن می باشد که جهت جداسازی محصول متیل فرمات به ستون تقطیر C-101 ارسال می شوند. لازم به ذکر است جریان برگشتی از بخش هیدرولیز متیل فرمات نیز به برج مذکور ارسال می شود.

فشار عملیاتی برج اتمسفریک است و از قسمت بالای برج ترکیبات سبک متیل فرمات و مونوکسیکربن خارج می شود و پس از خنک شدن طی دو مرحله توسط مبدل و کندانسور جزئی E104 و E105 گاز غیرقابل کندانس مونوکسید کربن به اتمسفر ارسال شده و قسمتی از مایع متیل فرمات به صورت جریان رفلاکس با نسبت مشخص به برج برگردانده می شود و باقیمانده آن به مرحله بعد انتقال می یابد. متانول مایع همراه با کاتالیست از قسمت پایین برج خارج می شود و به راکتور کربونیلاسیون برگردانده می شود.

مرحله دوم : هیدرولیز متیل فرمات:

متیل فرمات خروجی از بالای برج پس از گرم شدن در مبدل E-201 به همراه جریان آب برگشتی از فرآیند وارد راکتور هیدرولیز R-202 خواهد شد. جریان مایع خروجی از راکتور عمدتا شامل اسید فرمیک ، متیل فرمات و آب می باشد که جهت خالص سازی محصول به برج تقطیر C-201 ارسال می شود.

فشار عملیاتی برج اتمسفریک است ترکیبات سبک همچون متیل فرمات و متانول مرطوب از بالای برج خارج می شود و پس از عبور از کندانسور E-203 قسمتی از آن به صورت جریان رفلاکس به ستون برگردانده می شود و باقیمانده آن به ستون خشک کن C-202 ارسال می شود.در ستون خشک کن مخلوط متانول و متیل فرمات از بالای ستون خارج شده و پس از کندانس شدن توسط مبدل E-204 جهت جداسازی به ستون تقطیر C-101  ارسال می شود. مایع خروجی از پایین ستون محلول آزئوتروپ ۷۷% اسید فرمیک و آب می باشد که جهت تغلیظ به ستون C-301 ارسال می شود. در این ستون تحت فشار عملیاتی ۲/۶ اتمسفر محلول ۸۵% اسید فرمیک از پایین برج خارج می شود و آب خروجی از بالای برج به راکتور هیدرولیز R-201 ارسال می شود.

نحوه ی نگهداری اسید فرمیک:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده اسید فرمیک: چین

بسته بندی: گالن ۲۵ کیلویی

درصد خلوص: ۸۵ %

      

      فروش اسید فرمیک

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

          ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

      ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

کاربرد اسید فرمیک:

پاک کننده ها:

استفاده از Formic acid در فرموله کردن پاک کننده ها دارای فوایدی زیر است که عبارتند از: کاهش هزینه های تولید , خنثی کننده ی موثرتر, داشتن اثر ضدعفونی کننده و هم چنین سازگاری مناسب با محیط زیست.

در حال حاضر از این ماده هم در پاک کنندهای خانگی و هم پاک کنندهای صنعتی استفاده می شود.

به عنوان یک آفت کش و حشره کش:

یکی دیگر از ویژگی های بارز این ترکیب در استفاده از آن در پاک کنندهای خانگی, عملکرد خوب آن به عنوان یک عامل آفت کش و حشره کش است. به عنوان مثال از این ترکیب برای این منظور در پاک کنندهای سطوح حمام و دستشویی استفاده می شود.

فرایند تولید چرم:

اسید فرمیک (CH2O2)

در این فرایند استفاده از این ترکیب شیمیایی در قیاس با سایر اسیدها در طی انجام فرایند دباغی دارای عملکرد موثرتری است و به خوبی PH سطح چرم را کنترل می کند. در صنعت دباغی اسید فرمیک برای گندزدایی و خنثی کردن آهک در هنگام موزدایی پوست خام مصرف می شود و در رنگرزی چرم نیز به عنوان یکنواخت کننده استفاده می شود.

ذخیره سازی مواد غذایی :

یکی دیگر از کاربری های متداول این ترکیب استفاده از آن در ذخیره سازی مواد غذایی است. از این ترکیب به عنوان یک مانع فعالیت های مخرب اسید لاکتیک در این حوزه کاربری مورد استفاده قرار می گیرد.

فرایند تولید لاتکس:

 

اسید فرمیک (CH2O2)

                                    دستکشی از جنس لاتکس

در این فرایند از این ماده به عنوان یک منعقد کننده مخلوط لاتکس استفاده می شود. برای این منظور این ماده بهترین انتخاب است چرا که استفاده از اسیدهای قوی تری موجب کاهش شدید و یکباره PH مخلوط می شود, و فرایند انعقاد به یکباره اتفاق می افتد و تاثیرات منفی بر روی خواص مکانیکی لاتکس خواهد داشت. از سویی دیگر, استفاده از اسیدهای ضعیف تر, مانند استیک اسید, بازدهی کمتری نسبت به فرمیک اسید خواهد داشت و میزان مصرف آن نیز بیشتر خواهد بود.

انجام فرایند سولفورزدایی از گاز دودکش به کمک فرمیک اسید:

فرایند سولفورزدایی را می توان به کمک تکنیک های بسیاری انجام داد.

اما استفاده از این ماده برای این منظور دارای ویژگی های منحصر به فردی است. عموما نیروگاه ها به منظور حذف سولفور از گاز دودکش, از ترکیبات قلیایی استفاده می کنند. این ترکیبات مانند کلسیم کربنات یا کلسیم اکسید انحلال پذیری کمی در در محلول آبی مورد استفاده در فرایند تصفیه دارند اما به کمک Formic acid می توان میزان انحلال را افزایش و فرایند سولفور زدایی را با سرعت بیشتر و موثر تری انجام داد.

اسید فرمیک در زنبورداری :

در زنبورداری از این ماده برای مقابله و از بین بردن کنه های موجود در کندو،  خصوصا کنه واروا استفاده می شود. قیمت مناسب، توانایی بالا در از بین کنه واروا و سایر کنه های موجود در کندوی زنبور عسل و از بین بردن کنه های موجود در لاروها، از جمله دلایل محبوبیت این ماده در بین زنبورداران است. فرمیک اسید در عسل نفوذ نمیکند و در عسل نهایی بدست آمده اثری از خود به جا نمیگذارد.

سنتز مواد شیمیایی و دارویی:

اسید فرمیک به عنوان مواد افزودنی صنایع غذایی، در تولید کاتالیست آلومینیوم، سنتز مواد دارویی همچون انسولین و کافئین، سنتز پنتا اریتریتول، تولید روغن سویای اپوکسی شده بکار می رود. این ماده در تولید حشره کش ها، سموم نباتی و رنگ نساجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لازم بذکر است عمده ترین مصرف اسید فرمیک استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است عمده ترین مصرف اسید فرمیک در جهان در زمینه سنتز مواد شیمیایی می باشد.

صنایع نساجی :

کاربرد اسید فرمیک در صنایع نساجی به شرح زیر است :

  • پایدار نمودن رنگ بر روی الیاف
  • در رنگ آمیزی الیاف طبیعی و مصنوعی همچون پشم و نایلون.
  • خنثی نمودن محلول قلیایی در هنگام شستشوی پارچه.

محصول جانبی فرآیند تولید دی متیل ترفتالات:

محصول جانبی عمده در فرآِند تولید دی متیل ترفتالانت ، اسید فرمیک می باشد که شرکت صاحب لیسانس KoSa از این روش استفاده می نمایند. این روش ۵% تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

از دیگر کاربردها میتوان به مصارف زیر اشاره کرد:

  • به منظور تسهیل در هضم علوفه دام ها اسید فرمیک افزوده می شود.
  • به عنوان عامل تنظیم کننده PH در خنثی نمودن محیط قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این ماده نقش چندانی در از بین بردن دائمی موهای زائد ندارد اما ساقه مو را می سوزاند و در به تاخیر انداختن رشد مو موثر است ولی بر روی ریشه مو تاثیر چندانی ندارد.
  • و …

ایمنی و خطرات اسید فرمیک:

بیشترین خطر اسید فرمیک در تماس پوست یا چشم با مایع یا بخار غلیظ آن می باشد.

تماس با چشم:  در صورت تماس با چشم ممکن است باعث ایجاد آسیب های دائمی در چشم شود بنابر این در صورت بروز حادثه چشم ها را به مدت ۱۵ دقیقه با پلک باز شستشو دهید.

تماس با پوست: باید سعی شود این ماده با پوست تماس نداشته باشد و در صورت تماس، ناحیه ی مورد نظر را با آب زیاد به مدت ۱۵ دقیقه شستشو دهید. تماس پوست با مایع یا بخار آن باعث سوختگی شیمیایی می شود.

تماس تنفسی: هوای آزاد. در صورت نیاز از تنفس مصنوعی یا اکسیژن استفاده نمایید. تنفس بخار آن موجب تحریک و سوزش دستگاه تنفس می شود بنابر این فرد آسیب دیده را سریعا به هوای آزاد برده و در صورت نیاز، از تنفس مصنوعی و یا اکسیژن استفاده شود و اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

بلع و گوارش: برای جلوگیری از بلع این ماده پس از کار دست ها را کاملا بشویید. خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن حین کار ممنوع است و در صورت بلع این ماده دهان را شسته و به پزشک کراجعه فرمایید.

در محیط کار از لباس محافظ مناسب، دستکش، شیلد صورت در صورت نیاز استفاده شود. در صورت آلوده شدن لباس ها کفش و لباس آلوده را در آورید و قبل از استفاده مجدد بشویید.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.