اسید سولفونیک (HSO3R)

اسید سولفونیک

دانلود آنالیز اسید سولفونیک: اسید سولفونیک (HSO3R): اسید سولفونیک یک ترکیب سولفور آلی است که در آن R یک

اسید سولفونیک (HSO3R)

دانلود آنالیز اسید سولفونیک:pdf

اسید سولفونیک (HSO3R):

اسید سولفونیک یک ترکیب سولفور آلی است که در آن R یک گروه آلکیل یا آریل و  گروه هیدروکسیل سولفونیل است. در واقع اسید سولفونیک را می توان اسید سولفوریکی در نظر گرفت که یک گروه هیدروکسیل با یک بخش آلی جایگزین شده است.

نمک ها و یا استرهای سولفونیک اسید سولفونات ها نامیده می شوند. سولفونیک اسیدها نسبت به اسیدهای کربوکسیلیک متناظر با خودشان بسیار قویتر هستند؛ به طور مثال، پاراتولوئن سولفونیک اسید با ثابت تفکیک ۸/۲- حدود یک میلیون مرتبه از بنزوئیک اسید قوی تر است. با این وجود، این ثابت تفکیک تقریبی است زیرا به طور مثال ثابت تفکیک برای متان سولفونیک اسید بین ۶/۰- و ۵/۶- است.

نام ماده ی شیمیایی: اسید سولفونیک فرمول شیمیایی: HSO3R دمای ذوب: بستگی به گروه R متصل، دارد.
دمای جوش: بستگی به گروه R متصل، دارد. چگالی: بستگی به گروه R متصل، دارد. جرم مولی: بستگی به گروه R متصل، دارد.
حلالیت در آب: بستگی به گروه R متصل، دارد.    
نام های دیگر: سولفانيليک اسيد، پي – آمينو بنزن سولفونيک اسيد، پي – آمينو فنيل سولفونيک اسيد، ۴ – آمينو بنزن سولفونيک اسيد – اسید سولفونیک

از واکنش های معروف سولفونیک اسیدها واکنش آنها با مقادیر اضافی سدیم کلرید (نمک طعام) و تولید سدیم سولفونات و کلرید هیدروژن است. سولفونیک اسیدها به دلیل قطبش پذیری بالا تمایل دارند به جامدات کریستالی تبدیل شوند. این ترکیبات در اکثر مواقع بی رنگ و غیرقابل اکسایش می باشند. به دلیل اسیدیته بالا سولفونیک اسیدها اغلب در آب حل می شوند و خواصی مشابه با خواص شوینده ها از خود نشان می دهند.

ساختار سولفونیک اسیدها معمولاَ به کمک مدل ساختاری متان سولفونیک اسید شرح داده می‌شود. گروه سولفونیک اسید دارای یک اتم مرکزی گوگرد تتراهدرال  است که گوگرد در مرکز سه اتم اکسیژن و یک اتم کربن قرار دارد. هندسه مرکز گوگردی در این ترکیب یادآورهندسه اسید سولفوریک است.

اسید سولفونیک (HSO3R)

نحوه ی تولید اسید سولفونیک:

برای تولید سولفونیک معمولا از روش سولفوناسيون الكليل بنزن خطي استفاده می شود و مواد تشکیل دهنده آن الکیل بنزن خطی، اکسیژن، گوگرد و اسید سیتریک می باشند.

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده اسید سولفونیک: ایران

بسته بندی: بشکه ۲۳۰ کیلویی

درصد خلوص: ۹۸ % و محلول در آب

      

 فروش اسید سولفونیک

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

    ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

 ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

 

نحوه ی نگه داری اسید سولفونیک:

در ظروف درب دار و محیطی خنک و خشک با تهویه مناسب نگه داری شود.

کاربرد اسید سولفونیک:

مواد شوینده و سورفکتانت ها: شوینده ها و سورفکتانت ها شامل مواد متعدد قطبی و غیر قطبی هستند. به طور سنتی، صابون ها که از اسیدهای چرب تولید می شوند سورفکتانت های قطبی هستند.

از اوایل قرن ۲۰ در جوامع پیشرفته مصرف اسید سولفونیک باعث کاهش چشمگیری در مصرف صابون ها گردید. برای مثال سالیانه ۲ میلیون کیلوگرم آلکیل بنزن سولفانات به اهداف مختلف تولید شد. لیگنین سولفونات ها که از سولفوناسیون لیگنین حاصل می شود در مایعات و گل حفاری و به عنوان افزودنی در نوع خاصی از بتون مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سولفونیک (HSO3R)

                                         سورفاکتانت

رنگ ها (رنگیزه ها): بسیاری از رنگ های آنتی کوئینون از طریق فرآیند سولفوناسیون تولید می شوند. سولفونیک اسیدها تمایل شدید به پیوند با پروتئین ها و کربوهیدرات ها دارند. اکثر رنگ های قابل شستشو یا از دسته سولفونیک اسیدها هستند و یا گروه عاملی سولفونیل دارند.

کاتالیزورهای اسیدی: از آنجائیکه سولفونیک اسید یک اسید قوی است این اسید به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. معمول ترین مثال آن متان سولفونیک اسید و پاراتولوئن سولفونیک اسید است که در شیمی آلی به عنوان عامل چربی دوست (محلول در حلال های آلی) مورد استفاده قرار می گیرد. سولفونیک اسیدهای پلیمری نیز مفید هستند. رزین های Dowex از مشتقات سولفونیک اسید پلی استایرن هستند که برای تبادل آهن (در نرم کردن آ‌ب) مورد استفاده قرار می گیرند. نافیون که یک سولفونیک اسید پلیمری فلوئوردار شده است از اجزاء تبادل کننده پروتون در سل های خورشیدی است.

داروها: داروهای آنتی باکتریال مثل داروهای سولفا (Sulfa drugs) از سولفونیک اسید ساخته می شوند.

باتری: متان سولفونیک اسید برای نگهداری الکترولیت روی – سریم و باتری های سرب – اسید (متان سولفونیک اسید) بکار می رود.

اسید سولفونیک (HSO3R)

 

از دیگر موارد استفاده این ماده می توان به طور خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:

  1. آلكيل بنزن اسید سولفونیک به عنوان سورفكتانت آنيونيك در فرمولاسيون بسياري از تركيبات شوينده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  2. اين تركيب بعنوان عامل پاك كننده، كف كننده و از بين برنده لكه ها در فرمولاسيون بيشتر تركيبات شوينده مصرف مي‌شود.
  3. این اسیدها با فرمول عمومی HSO3R که R می‌تواند متان یا بنزن و … باشد، محلول در آب ، غیر فرار و جاذب الرطوبه‌اند و به عنوان عوامل امولسیون کننده، مواد افزودنی و روغنهای روان ‌کننده و به عنوان جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی استفاده می‌گردد.
  4. و …

ایمنی و خطرات اسید سولفونیک:

تماس با چشم: این ماده در صورت برخورد با چشم می تواند باعث آسیب چشمی شود بنابر این در کار با این ماده باید از عینک ایمنی استفاده شود و در صورت بروز حادثه چشم ها را به مدت ۱۵ دقیقه با آب شسته و به پزشک مراجعه گردد.

تماس با پوست: این اسید سوزاننده و محرک پوست بوده بنابراین باید سعی شود از دستکش، کفش و لباس های مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود و لباس های خود را از تماس با این ماده به دور نگه داشته و در صورت تماس پوستی، محل آسیب دیده با صابون و آب زیاد شسته شود. 

تماس تنفسی:  تنفس این ماده سوزاننده ی دستگاه تنفسی بوده بنابر این در صورت تنفس این ماده، فرد مصدوم را به هوای آزاد برده و در صورت نیاز، از اکسیژن استفاده نموده و اقدامات درمانی لازمه را انجام دهید. استفاده ازماسک مناسب با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را داراست در مواقع کار با این اسید، الزامی می باشد.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.