اسید اگزالیک (C2H2O4)

اسید اگزالیک

 دانلود آنالیز اسید اگزالیک: اسید اگزالیک (C2H2O4): این ماده از خانواده ی دی کربوکسیلیک اسیدها است که به نام

اسید اگزالیک (C2H2O4)

 دانلود آنالیز اسید اگزالیک: لوگو

اسید اگزالیک (C2H2O4):

این ماده از خانواده ی دی کربوکسیلیک اسیدها است که به نام اتاندیونیک اسید نیز شناخته می شود. این محصول به دو صورت بدون آب و آبپوشی شده وجود دارد. فرم بدون آب آن به صورت کریستال های سفید رنگ است. فرم آبدار این ماده آب خود را در ۱۰۰°C از دست می دهد. این ماده در شرایط محیطی به صورت کریستال های بی رنگ و یا پودر سفید رنگ بی بو پایدار می باشد.

کریستال های این ماده بر اساس تفاوت در آرایش مولکولی و توزیع پیوندهای هیدروژنی، به دو صورت مختلف می توانند شکل بگیرند. در حالت آبدار این محصول دارای دو مولکول آب (C2H2O4. 2 H2O) در ساختار خود است و به آن اسید اگزالیک دو آبه گفته می شود.

نام ماده ی شیمیایی: اسید اگزالیک فرمول شیمیایی: C2H2O4 یا HOOCCOOH دمای ذوب: ۱۰۲ تا ۱۰۳  °C
دمای جوش: چگالی: ۱.۹ g/cm3 (20 °C) جرم مولی: ۹۰٫۰۳ g mol−۱
حلالیت در آب: ۱۴٫۳ g/100ml (25 °C)    
نام های دیگر: اگزالیک اسید ، اکسالیک اسید ، oxalic acid ، جوهر ترشک.

این ماده نسبتا اسیدی قوی است (pKa1=1.23 ; pKa2=4.19) و حلالیت متوسطی در آب دارد.

این اسید در آب حل می‌شود و محلول حاصل بی‌رنگ است.  از لحاظ قدرت اسیدی، بسیار قوی‌تر از اسید استیک است. اسید اگزالیک عامل احیاء کننده و باز مزدوج شناخته شده آن اگزالات C2O42 است که یک عامل کیلیت‌ساز (chelate) برای کاتیون‌های فلزی محسوب.

گزالیک اسید یا اکسالیک اسید و نیز جوهر ترشک نامهای خاص دی اتانوئیک اسید HOOC-COOH می باشند. کاربرد مهم اکسالیک اسید را می توان استفاده از آن به عنوان زنگ زدا نام برد.

اگزالیک اسید یا بخار شده یا اکسالیک اسید محلول اکسالیک اسید ۶% در شیره ی شکر، بوسیله ی برخی از پرورش دهندگان زنبور عسل به عنوان حشره کش برعلیه کرم های انگلی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید اگزالیک (C2H2O4)

به عنوان زنگ زدا در برخی از کاربردها مانند ترمیم عتیقه جات یا مکانیکی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که اگزالیک اسید برای سلامتی مضر می باشد. . اسید اگزالیک و نمکهای آن که به عنوان آخرین محصول متابولیسم در تعدادی از بافتهای گیاهی بوجود می آید ممکن است دارای اثرات مضری باشد زیرا اگزالات با کلسیم و دیگر عناصر ترکیب شده و سودمندی آنها را کاهش می دهد مصرف بیش از حد سبزیهای حاول اگزالیک اسید مانند اسفناج می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه گردد. اسید اگزالیک همچنین در جذب آهن دخالت کرده و جذب آنرا کاهش می دهد.

اسید اگزالیک به همراه اسید سیتریک و اسید تارتاریک برای از بین بردن برخی لکه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه ی تولید اسید اگزالیک:

حرارت دادن فرمات سدیم در حضور یک کاتالیست قلیایی، اکیداسیون کربوهیدرات ها در حضور اسید نیتریک، حرارت دادن خاک اره با کاستیک های قلیا و یا تخمیر محلول های شکر توسط مخمرهای خاص، از جمله این روش ها هستند. تولید این ماده از کربوهیدارت های مختلف در حضور نیتریک اسید قوی و کاتالیست وانادیوم پنتا اکسید به صورت گسترده انجام میگیرد. 

اضافه کردن پروپیلن به HNO3 قوی و سپس حرارت دادن محلول برای حذف اکسیدهای نیتروژن نیز در نهایت منجر به تولید این ماده می گردد. این ترکیب ارگانیک به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی همانند بادام، شکلات، موز، جعفری، چای، ریواس و بسیاری دیگر از گیاهان و بدن موجودات زنده یافت می شود.

این ماده هنگامی که با ترکیبات معدنی همانند کلسیم و منیزیم در ارتباط باشد نمک های مختلفی همچون اگزالات را تشکیل می دهد.

این اسید با روش اکسیداسیون کاتالیزوری با محتوای قند ملاس تهیه می‌شود؛ با توجه به این که ملاس به عنوان ماده ی اولیه برای تهیه ی این اسید است؛ این روش بسیار مناسب است.

روش دیگر تولید این اسید استفاده از کاتالیزورهای پنتا اکسید وانادیوم، پودر آهن، نیکل، نیترات آهن، تراشه های آهن، دی اکسید تیتانیوم، روی و کلر و منگنز از ملاس مایع است.

نحوه ی نگه داری اسید اگزالیک:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده اسید اگزالیک: چین

بسته بندی: کیسه ۲۵ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹٫۶% و محلول درآب

      

فروش اسید اگزالیک

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

 ۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

در ظروف کاملا سربسته و در محل خشک و خنک نگهداری شود.  این ماده باید از نقره، کلرید و اوره دور نگه‌ داشته شود زیرا با این مواد ناسازگار می‌باشد. در کل به دلیل داشتن خاصیت اسیدی باید از قلیا و محیط‌های قلیایی به دور باشد و در مجاورت باز‌ها و فلزات فعالی نظیر سدیم ، پتاسیم و منیزیم قرار نگیرد. از نگه‌داری این ترکیب در مجاورت موادی که با این ترکیب گاز سمی تولید می‌کنند، مانند سدیم سیانید و سولفید آهن اجتناب کنید. از نگه‌داری جامدات یا اسیدهای اکسید کننده در مجاورت این اسید خودداری کنید.

کاربرد اسید اگزالیک:

این اسید کاربرد های متفاوتی دارد که چند نمونه از آنها را ذکر می کنیم:

ازجمله کاربرد‌های اسید اگزالیک می‌توان به استفاده از آن برای از بین بردن نوعی آفت خاص در کشاورزی اشاره کرد. این ترکیب در صنعت هم کاربرد‌هایی دارد که شامل استفاده از آن در کار‌های هنری است که از محلول ۵% آن برای از بین بردن لکه های جوهر استفاده میکنند، این ترکیب به عنوان یک عامل کاهنده در دارو ها (آنتی بیوتیک ها) و رنگ‌ها  استفاده می شود.

از این ترکیب برای ساخت مواد شیمیایی خانگی مثل سفید‌کننده‌ها و شوینده‌ها، برای ساخت زنگ‌زدا‌ها، به عنوان پاک‌کننده چرخ خودرو، به عنوان یک ماده‌ی ثابت در رنگرزی، برای استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی، در نساجی، در صنعت پلاستیک (پلاستیک‌ها pv – پلاستیک‌های آمین – پلاستیک‌های اوره – فر مالدهید برای سنتز رزین های فنولیک) و در محلول استون در واکنش رزین اپوکسین به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند. این ترکیب درسنتز مواد آلی مثل کبالت اگزالات، نیکل اگزالات،کالیک اسید، هیدروکسینون و پنتا اریتریتول هم کاربرد‌هایی دارد.

در کارگاه های هنری معمولا محلول ۵% برای از بین بردن لکه های مرکب و جوهر استفاده می شود. درصد در شیره شکر به وسیله برخی از پرورش دهندگان زنبور عسل به عنوان حشره کش بر علیه کرم انگلی مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. از این محصول به عنوان زنگ زدا نیز مورد استفاده قرار می گیرد مانند ترمیم عتیقه جات یا مکانیکی.
  2. اسید اگزالیک به علاوه اسید سیتریک به علاوه اسید تارتاریک برای از بین بردن برخی از لکه ها مورد استفاده قرار می گردد.

این اسید غالبا در غذاهای گیاهی یافت می شود کلسیم با اگزالات در روده ترکیب می شود برای همین گاهی سنگ های اگزالاتی در اثر کافی نبودن کلسیم در روده به وجود می آید در نتیجه مقدار زیادی اگزالات برای دفع از بدن به طرف کلیه ها می رود در سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم بیمار بهتر است منابع غذایی اگزالاتی را در رژیم غذایی خود کاهش دهد متخصصان به این افراد توصیه می کنند کمتر از ۵۰ گرم اگزالات در روز مصرف کنند اگزالات در بیشتر غذاها وجود دارد.

عامل پاک کننده

این ترکیب یک ماده شیمیایی ایده آل برای مصارف پاک کنندگی است. 

کاربردهای صنعتی

این ماده در برخی مواقع در فرآیندهای معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص سفیدکنندگی این ماده برای استریل کردن تجهیزات برخی صنایع استفاده می شود. در صنایع نساجی و سایر کارخانه های رنگ لباس نیز از این محصول استفاده می گردد. شرکت های داروسازی از این ماده شیمیایی برای خالص سازی و یا رقیق سازی برخی از مواد شیمیایی استفاده می کنند.

اسید اگزالیک در زنبورداری

اسید اگزالیک (C2H2O4)

یکی از مشکلاتی که همواره زنبورداران با آن دست و پنجه نرم می کنند، از بین بردن کنه های موجود در کندو هاست. کنه واروا از معروف ترین این کنه هاست. برای از بین بردن این کنه ها از اسیدهای مختلفی همچون اسید فرمیک، اسید سیتریک، اسید استیک، اسید لاکتیک و اگزالیک اسید استفاده می شود. 

ایمنی و خطرات اسید اگزالیک:

در بدن انسان ویتامین C می تواند تجزیه شود و یکی از محصولات آن این ماده شیمیایی است که میتواند منجر به تشکیل سنگ کلیه در افراد دارای پتانسیل شود.

درد شکمی، تشنج، مشکلات کلیوی، کاهش فشار خون، درد در گلو و دهان، لرزش، استفراغ و نبض ضعیف علائم احتمالی مسمویت با این ماده هستند.

این ماده قابل احتراق بوده و در موقع حریق گازهای سمی تولید می کند.

در محیط کار با این ماده، لباس محافظ مناسب، دستکش، شیلد صورت، هود، دوش و چشم شوی  در صورت نیاز استفاده شود.

تماس با چشم: این ماده وارد چشم ها نشود و در صورت تماس چشم ها را  با آب زیاد به مدت ۱۵ دقیقه با پلک باز شستشو دهید.

تماس با پوست: سعی شود که این ماده با پوست یا لباس تماس نداشته باشد و در صورت تماس شستشو با آب زیاد و صابون به مدت ۱۵ دقیقه توصیه می شود.

تماس تنفسی: غبار این ماده را تنفس نکنید و در صورت بروز حادثه فرد را به هوای آزاد برده و در صورت نیاز از تنفس مصنوعی یا اکسیژن استفاده نمایید.

بلع و گوارش: پس از کار دست ها را کاملا بشویید. خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن حین کار ممنوع.دهان را با آب بشویید. اقدامات درمانی.

 

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.