مراحل گام به گام رنگ کردن چوب

مراحل گام به گام رنگ کردن چوب

در این قسمت ما قصد داریم تا مراحل قبل از رنگ آمیزی چوب را به شما ارائه بدهیم.

در این قسمت ما قصد داریم تا مراحل قبل از رنگ آمیزی چوب را به شما ارائه بدهیم.

از مشکلات رنگ کردن چوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جذب رنگ توسط چوب
  • یکنواخت نبودن سطح رنگ آمیزی شده
  • عدم پوشش دهی صاف و یکدست رنگ
  • و …

برای حل مشکلات گفته شده باید چندین عمل بر روی چوب اعمال بشود که به ترتیب برای شما توضیح خواهیم داد.

  • تمیز کاری چوب

در ابتدا چوب را از مواد اضافی پاک سازی کنید. این مواد می تواند شامل منگنه، میخ و … می باشد. علاوه بر این به یاد داشته باشید که سطحی را که می خواهید رنگ آمیزی کنید، از انواع گردو غبار و پرز عاری باشد.

  • بتونه کاری کردن

در این مرحله می توانیم فضاهای متخلخل را که باعث مشکلات رنگ آمیزی هستند را پر کرده و چوب را برای مرحله ی بعد آماده کنیم.

  • سمباده کاری کردن
مراحل گام به گام رنگ کردن چوب

سمباده ی برقی لرزشی

در این مرحله سطح مان را سمباده می زنیم به طوری که قسمت های بتونه کاری شده ی اضافی پاک شده و فقط در فضهای متخلخل و شکاف ها بماند. با این کار سطحمان به طور کامل صاف و آماده ی رنگ آمیزی می باشد. توجه داشته باشید که سنباده زنی چوب باید در راستای الیاف چوب باشد و از هر گونه حرکت دادن سنباده در جهت عمود بر الیاف، خودداری کنید. در این قسمت کار را با یک سمباده خیلی نرم(۲۲۰) که ازپارچه هم نرم تر است به روی چوب کشیده تا چوب نرمی خود را پیدا کند این قسمت باید به درستی انجام گیرد چون آخرین دست سمباده می باشد. از استفاده از سمباده ی زبر باید خودداری کرد تا سطحمان پرز پرز نگردد.

 

  • پرایمر و مواد پوشش دهنده
مراحل گام به گام رنگ کردن چوب

پرایمر رنگی

پرایمر در واقع محصولی جهت اشباع نمودن چوب و افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت می باشد و برای استفاده در محیط هایی با رطوبت بالا مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام توصیه می شود. بعد از خشک شدن این ماده می توانید به آرامی روی آن سمباده کشیده و آن را برای رنگ آمیزی آماده کنید.

 

  • رنگ کردن چوب

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن است با انواع وسایل مانند قلم موها، پارچه ها و …  انجام می‌شود. معمولاً رنگ را دو بار بر روی چوب می‌زنند یک بار به طور معمول و دومین بار برای کم و کاستی های موجود.  توجه داشته باشید که رنگی که در ثانیه های ابتدایی بر روی چوب نقش می بندد همان رنگ نهایی است که پس از پاشیدن نیم پلی استر خواهید داشت.

بعد از رنگ زدن چوب، بر روی آن سیلر و کیلر میزنیم که معمولا به وسیله پیستوله انجام می‌شود. این کار معایب را مشخص کرده و هم سمباده کاری را آسان می کند. به این نکته دقت کنید که  هیچگاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به وسیله ی گرمای مستقیم خشک کنید.

رنگ آمیزی باید به گونه ای باشد که لایه ای ضخیم از رنگ روی سطح چوب بر جای نماند. بهترین زمان ممکنه برای اعمال دست دوم ۲۴ ساعت پس از اعمال دست اول می باشد. لایه دوم را نیز به‌صورت نازک اعمال نمایید و پس از خشک شدن در صورت نیاز می‌توان سطح را به صورت دستی و یا با دستگاه، پولیش زد.

توجه به این نکته الزامی است که پوشش رنگ شما پس از یک تا دو هفته به مقاوم ترین سطح و حد نهایی کیفیت اجرا خواهد رسید و صرفا پس از ۲۴ ساعت سطح رنگ در لایه های بیرونی خشک گردیده است، پس پیشنهاد ما برای زمان مورد نیاز جهت تست های مختلف رنگ در برابر عوامل مخرب حداقل یک هفته خواهد بود. ضمنا با توجه به قابلیت های رنگ برای پرداخت و ایجاد سطحی مناسب، شما می توانید از سنباده شماره بسیار بالا، پدهای پولیش و پارچه های کنفی در بین دودست و انتهای کار جهت پرداخت و پولیش بعد از خشک شدن رنگ ها  استفاده نمایید.

 

نکات پایانی

اگر چوبی که می‌خواهیم رنگ کنیم خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ‌های روشن که زیر آن دیده می‌شود استفاده کرد و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ‌هایی استفاده کنیم که سطح کار را طوری بپوشانند که زیر کار دیده نشود.

نکته ی آخر در رابطه با سوزنی برگان بویژه کاج است که تمایل زیادی به زبری و بلند شدن الیاف دارد و بعضی قسمت هایش پر از گره می باشد. گره ها بسیار مهم می باشند. قسمتی از چوب که دارای گره می باشد، بافت و رنگ متفاوتی از سایر بخشها دارد، زیرا گره ها رنگ بیشتری جذب می نمایند در نتیجه  اعمال چند دست محلول پوشاننده گره از ضروریات است و این محلول معمولا بوسیله قلمو و یا تنظیف و حداقل ۲ یا ۳ دست زده می شود تا بطور کامل گره ها پوشانده شوند. زمانیکه محلول پوشاننده گره کاملا خشک شد، شما می توانید پرایمر خود را اعمال نمایید. اگر گره ای وجود دارد، آن را سطحی سنباده بزنید تا پرز الیاف بلند نشود.

 

ثبت دیدگاه