اسید تارتاریک (C4H6O6)

اسید تارتاریک

دانلود آنالیز اسید تارتاریک: اسیدتارتاریک(C4H6O6): اسیدتارتاریک (Tartaric acid) یک اسید دوپروتونه و ارگانیک به صورت کریستالهای سفید است که نمک آن تارترات

اسید تارتاریک (C4H6O6)

دانلود آنالیز اسید تارتاریک:لوگو

اسیدتارتاریک(C4H6O6):

اسیدتارتاریک (Tartaric acid) یک اسید دوپروتونه و ارگانیک به صورت کریستالهای سفید است که نمک آن تارترات نامیده می شود و به طور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات همانند موز، انگور و تمر هندی یافت می شود. همچنین این اسید را برای ایجاد مزه ی ترش به دیگر غذاها اضافه می کنند. همچنین این اسید یک آنتی اکسیدان می باشد.

نام ماده ی شیمیایی: اسید تارتاریک فرمول شیمیایی: C4H6O6دمای ذوب: ۲۱۰-ºC 212
دمای جوش: –چگالی: ۱٫۷۹ g/mL (H2O)جرم مولی: ۱۵۰٫۰۸۷ g/mol
حلالیت در آب: ۱۳۳ g/100ml (20 °C)  
نام های دیگر: تارتاریک اسید، dihydroxysuccinic acid، threaric acid، racemic acid، Uvic acid، paratartaric acid، Tartaric Acid

اسید تارتاریک اولین بار در سال ۸۰۰ میلادی توسط دانشمند ایرانی جابر بن حیان از تجزیه ی پتاسیم تارتار به دست آمد. روش‌های مدرن تجزیه، توسط شیمیدان سوئدی، کارل ویلهلم شیله در سال ۱۷۶۹ انجام شد. اسید تارتاریک یک هیدروکسی اسید است. هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها افزوده شده است.

اسید تارتاریک که جوهر ترش نیز نامیده می شود؛ بدون بو بوده و در آب و الکل محلول است. اسید لاکتیک، اسید مالئیک، اسید تارتاریک و اسید سیتریک جزء اسید های میوه ای هستند. این اسید ها از میوه های سیب، انگور و مرکبات به دست می آیند. اسید تارتاریک در هوا پایداراست.

سه فرم ایزومری برای این اسید وجود دارد که عبارتند از L(+)، D(-) و meso ، فرم L(+) همانی است که در انگور وجود دارد، فرم D(-) آن معمولا به صورت طبیعی وجود ندارد و فرم meso را می توان از طریق واکنش های شیمیایی سنتز کرد.

این اسید جاذب رطوبت است و قابلیت انحلال بالائی در آب دارد. اسید تارتاریک ترش‌تر از اسید سیتریک است و خاصیت ضد اکسایشی مواد ضد اکسایش را تشدید می‌کند.

اسید تارتاریک (C4H6O6)

این اسید به طور متداول با بی کربنات سدیم ترکیب و به عنوان پودر خمیر مایه استفاده شده همچنین به عنوان یک عامل مهیا کننده یک فاز ترک کننده در آماده سازی غذا، استفاده می شود.

نحوه ی تولید اسید تارتاریک:

این ترکیب یکی از محصولات جانبی است که در هنگام تخمیر انگور به صورت مایع و یا جامد تشکیل می شود. از متداول ترین راه ها برای تولید این ماده استفاده از ته ماند و رسوبات حاصل از فرآیند تخمیر انگور است، در این روش ته ماند، حرارت داده شده و سپس توسط کلسیم هیدروکسید خنثی می شود. افزودن کلسیم هیدروکسید به سیستم باعث می شود که رسوب کلسیم تارتارات بوجود بیاید، برای از بین بردن این رسوب از اسید سولفوریک استفاده می کنند و در نهایت جوش ترش خالص به دست خواهد آمد.

در گذشته استفاده از ته ماند و رسوبات فرآیند تخمیر انگور به نظر به صرفه ترین راه برای تولید این ماده بوده است، زیرا استفاده از محصولات جانبی یک فرآیند دردسر و هزینه کمتری نسبت به تولید کامل آن داشت. البته با بالا رفتن قیمت این اسید تحقیقاتی در خصوص تولید این ماده به روش های صنعتی و شیمیایی نیز صورت گرفته است که یکی از آنها هیدروکسیلاسیون مالئیک اسید و یا فوماریک اسید است. دلیل انتخاب این دو اسید شباهت های ساختاری است که با جوش ترش دارند.

تولید به روش صنعتی

در سال ۱۹۵۱ چرچ و بلومبرگ یک روش برای تولید این ماده در مقادیر تجاری ارائه کردند. در این فرآیند مالئیک اسید آنهیدرید در آب حل شده و یک محول کاتالیستی که شامل کاتالیست تانگستیک اکسید است همراه با هیدروژن پراکسید به آن افزوده می شود. محلول به دست آمده باید به مدت ۱۲ ساعت در دمای ۷۰°C در راکتور باقی بماند. پس از آن محلول سرد می شود تا کریستال های اسید تشکیل شوند و سپس با استفاده از یک جدا کننده سانتریفیوژی تارتاریک اسید از باقی مواد جدا می شود.

HOOC.CH=CH.COOH + (O) + H2O → HOOC.CH(OH).CH(OH).COOH

 

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده اسید تارتاریک:

بسته بندی:

درصد خلوص: 

      

فروش اسید تارتاریک

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

  ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

 

نحوه ی نگه داری اسید تارتاریک:

کاربرد اسید تارتاریک:

در تولید نمک های گاز دار و در ترکیب با اسید سیتریک، استفاده می شده است تا مزه دارو های خوراکی بهبود بخشیده شود. مشتق آنتی مونیل پتاسیم این اسید که به عنوان تارتار قی آور شناخته می شود، در دارو ها در دوز کم، در شربت سرفه به عنوان یک اسپکتورانت، لحاظ می شود.

مشاهده شده است که این اسید یون های فلزی را نظیر کلسیم و منیزیم کی لیت می کند؛ بنابراین، تارتاریک اسید در صنایع فلزی و کشاورزی به عنوان عامل کی لیت کننده برای ریز مغذی های پیچیده در کود خاک و برای تمیز کردن سطوح فلزی حاوی آلومینیوم، مس، آهن و به ترتیب آلیاژ های این فلزات، استفاده می شود.

کاربرد خوراکی تارتاریک اسید :

این نوع اسید در صنایع غذایی به ویژه bakery هنگام مخلوط شدن با جوش شیرین به عنوان بافر و برای ور امدن خمیر مورد استفاده قرار می گیرد و نیز در طول فرایند تخمیر به عنوان تنظیم کننده PH می باشد.

اسید تارتاریک یا کرم تار تار و یا تارترات یک آنتی اکسیدان نیز می باشد که از ایجاد رادیکال آزاد تا حدودی جلوگیری نموده و نقش نگهدارندگی را در مواد غذائی دارد.

علاوه بر مصرف اسید تارتاریک در صنایع غذایی، در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. تارتاریک اسید جاذب رطوبت است و قابلیت انحلال بالائی در آب دارد. به طوری که در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) هر ۱۵۰ گرم آن در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب حل می‌شود. در صنایع غذائی از تارتاریک اسید برای تهیه آشامیدنی‌هائی با طعم انگور و نیز برای ساختن ژله‌ها و افزودن به گرد نانوائی استفاده می‌شود.

تارتاریک اسید همچنین در رنگرزی ، عکاسی و طب و تولید آبنبات کاربرد دارد.

 جوش ترش  یک مولکول کایرال است که از آن برای تولید مشتقات تارتارات استفاده می شود و با استفاده از فعال نوری بودن آن، از آن به عنوان حلال شیمیایی برای حل کردن DL آمین بوتانول در داروسازی استفاده می شود.

به عنوان واسطه شيميايي و منزوي کننده در دباغي، نوشابه هاي گازدار، گرد خمير مايه، سراميکها، عکاسي، فراورش پارچه، آب نقره کاري آينه و رنگ آميزي فلزي مورد استفاده قرار مي گيرد.

اسید تارتاریک یک اسید دوپروتونه و ارگانیک می باشد که به صورت طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات همانند موز، انگور و تمر هندی یافت می شود. طعم ترش انگور ناشی از وجود این اسید است. این ماده در تولید آبنبات کاربرد دارد.

اسید تارتاریک (C4H6O6)

                                                       تمرهندی

از این ماده می توان به عنوان کاهش دهنده pH، تغییر دهنده رنگ و طعم دهنده مورد استفاده قرار داد. در صنعت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز این اسید به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و درخشندگی که دارد، کاربرد فراوان دارد و به بسیاری از کرم های ضد چروک و پوسته شدن به عنوان عامل ضد پیری اضافه می شود. در صنعت دارویی نیز برای تولید داروهای گوارشی استفاده دارد.

 صنایع غذایی

از سال ۲۰۰۳ سازمان غذا و دارو این ماده را برای استفاده در مواد ارگانیک غیر کشاورزی مجاز دانسته است. البته تنها فرم هایی در این لیست قرار گرفته اند که یا به صورت طبیعی از انگور حاصل شده باشند و یا از مالئیک اسید سنتز شده باشند.

 عموما تنها، اسید تارتاریک L(+) در تولید غذا کاربرد دارد. این ماده باعث افزایش اسیدیته محلول شده و به عنوان یک عامل ضد میکروبی برای جلوگیری از فساد غذا کاربرد دارد. در آبمیوه ها این اسید برای بالانس کردن مقدار شکر/اسید مفید است. 

در پودرهای پخت و پز (بکینگ پودر) اسید در واکنش با سدیم بی کربنات، گاز کربن دی اکسید تولید می کند که این گاز باعث افزایش حجم خمیر خواهد شد.

از دیگر کاربرد های این ماده:

  • این ترکیب معمولا به محصولاتی همانند نوشابه های گازدار، ژله های میوه ای، ژلاتین و قرص های جوشان افزوده می شود.
  • در سراميک ها
  • فراورش پارچه
  • آب نقره کاري آينه 
  • رنگ آميزي فلزي
  • و …

ایمنی و خطرات اسید تارتاریک:

تماس با چشم: تماس چشم با این ماده ممکن است باعث قرمزی، درد و سوختگی عمیق را به همراه داشته باشد بنابراین برای جلوگیری از تماس چشمی، از شیلد حفاظتی یا ماسک تمام صورت استفاده شود.لازم به ذکر است که در صورت بروز حادثه چشم ها را  آب به مدت ۱۵ دقیقه بشویید.

تماس با پوست: تماس پوست با این ماده ممکن است باعث قرمزی و درد ناحیه ی پوستی شود بنابراین برای پیشگیری از آسیب، از دستکش و لباس حفاظتی استفاده شود. در صورت اسیدی شدن لباس ها، البسه آماده تعویض گردد و پوست، با آب و صابون شسته شود.

تماس تنفسی: تنفس این ماده ممکن است حس سوختگی، سرفه، تنگی نفس و گلو درد را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از تنفس این ماده می توان از تهویه مکنده موضعی و انواع حفاظت تنفسی استفاده نمود. در صورت تنفس این ماده استراحت کنید، از هوای تازه بهره ببرید و سریعا اقدامات پزشکی لازم را انجام دهید.

بلع و گوارش: بلع این ماده ممکن است درد شکمی، سوختگی و شوک را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از بروز حادثه از غذا خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن اجتناب کنید. در صورت بلع این ماده دهان فرد مورد نظر را شستوشو دهید، وادار به استفراغ نکنید و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. 

این ماده قابل احتراق بوده و در صورت آتش سوزی برای خاموش کردن حریق از پودر، اسپری آب،  فوم و دی اکسید کربن میتوان استفاده کرد. برای جلوگیری از حریق، در محیط کار با این ماده از شعله باز استفاده نشود.

همانند تمامی مواد غذایی این ماده نیز اگر به مقدار زیاد و نادرست مصرف شود می تواند باعث مشکلاتی در بدن و حتی اوور دوز شود. این ترکیب اگر به مقدار متوسط بر روی پوست استفاده شود هیچگونه عوارضی ندارد و به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد می تواند باعث شادابی آن گردد. در برخی موارد نادر مشکلات گوارشی ناشی از مصرف زیاد این ماده مشاهده شده است.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.