اسید بوریک (H3BO3)

اسید بوریک

دانلود آنالیز اسید بوریک: اسید بوریک (H3BO3): اسید بوریک (Boric acid) به صورت کریستالهای بی رنگ و یا

اسید بوریک (H3BO3)

دانلود آنالیز اسید بوریک:لوگو

اسید بوریک (H3BO3): اسید بوریک (Boric acid) به صورت کریستالهای بی رنگ و یا پودر سفید رنگ است. این ماده معدنی، غیر فرار و محلول در آب بوده و حلالیت اش در آب به دما، غلظت و pH بستگی دارد. برای مثال با افزایش دما، حلالیت آن در آب به سرعت افزایش می یابد.

نام ماده ی شیمیایی: اسید بوریکفرمول شیمیایی:  H3BO3 یا B(OH)3دمای ذوب: ۱۷۰٫۹درجه سانتی گراد
دمای جوش: ۳۰۰ درجه ی سانتی گرادچگالی: ۱٫۴۳۵ g/cm3جرم مولی: ۶۱٫۸۳ gr/mol
حلالیت در آب: قابل حل در آب می باشدpH: 5.1 
نام های دیگر: Borofax /Boracic acid/Orthoboric acid /Optibor/Sassolite

بوریک اسید اولین بار توسط Wilhelm homberg از بوراکس بدست آمد. وجود اسید بوریک و یا نمک های آن در آب دریا قابل توجه است. همچنین اسید بوریک در گیاهان و در بیشتر میوه ها وجود دارد. این ماده به صورت آزاد در مناطق آتشفشانی مانند the lipari islands ,Tuscany و نوادا در شیارهای موجود در زمین وجود دارد همچنین این اسید یک جز اصلی از کانی هایی همچون بوراکس، بوراسیت و کلمانیت می باشد.

این ماده یک جامد بی‌بو و سفیدرنگ بامزه‌ای تلخ است که یک اسید ضعیف به حساب می‌ آید. این اسید و نمک‌های سدیم آن هر یک از ترکیبات بور را با عناصر دیگر ترکیب می‌کنند. به‌طورکلی، سمی بودن هرکدام از این ترکیبات به مقدار بور موجود در آن‌ها بستگی دارد.

بر اساس معادله انحلال و ضرایب استوکیومتری Boric acid، به ازای حل شدن یک مول از این ماده در آب یک مول هیدروژن اسیدی (+H) آزاد می‌کند درنتیجه این ماده تک‌ظرفیتی است.

معادله واکنش آن به صورت زیر می باشد:

B(OH)3 + H2O ⇌ B(OH)4− + (H3O+) H

بوریک اسید در آب جوش محلول می باشد. وقتی دمای آن به بالای ۱۷۰ درجه سانتی گراد برسد، دهیدراته شده و متابوریک اسید HBO2 به دست می آید. این ماده دارای ساختار بلوری مکعبی بوده و تنها اسیدی است که در آب با دمای معمولی به مقدار جزئی حل می شود. بوریک اسید در دمای ۲۳۶ درجه سانتی گراد ذوب می شود و وقتی دما به حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد می رسد، بیشتر دهیدراته می شود و تترابوریک اسید یا پیروبوریک اسید H2B4O7 به دست می آید. حرارت بیشتر منجر به تولید بورون تری اکسید می شود.

HBO2 → H2B4O7 + H2O

واژه اسید بوریک به هر یک از این ترکیبات اطلاق می­شود و در دماهای بالاتر تری اکسید بور تشکیل می­شود:

H2B4O7 → ۲ B2O3 + H2O

چین و ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این محصول در جهان مطرح هستند. بزرگ‌ترین معادن سنگ‌آهن این محصول در کشور ترکیه و آمریکا وجود دارد. جالب است بدانید اسیدبوریک به شعله نیز مقاوم است.

اسید بوریک (H3BO3)

نحوه ی تولید  اسید بوریک:

H3BO3 یک اسید ضعیف است که معمولا به کمک یکی از روش های زیر تولید می شود.

۱) از واکنش بور با اسیدسولفوریک در محلول آبی می توان H3BO3 به دست آورد.

۲) این ماده را همچنین می توان از واکنش بوراکس با اسید های معدنی از جمله هیدروکلریک اسید تهیه کرد.

۳) ذوب کردن و سپس دهیدراته کردن متا بوریک در دمای بالا راهی دیگر برای تولید این محصول به حساب می آید.

برای تولید اسید بوریک از سدیم  بوراکس و اسید سولفوریک و یا اسید هیدروکلریدریک استفاده می شود.

تولید اسید بوریک با استفاده از اسید هیدرکلریدیک:

ابتدا باید اسید هیدروکلریدریک و بوراکس به صورت جدا در آب حل می شوند و سپس هر دو محلول را با هم مخلوط کرده و پس از آن، محلول مورد نظر باید سرد گردد. در این صورت کریستال های اسید بوریک تشکیل می شوند که در نهایت برای تفکیک کردن اسید بوریک از محلول باید آن را از فیلتر عبور داد.

تولید اسید بوریک با استفاده از بوراکس و اسید سولفوریک:

ابتدا بوراکس سدیم، داخل مخزن واکنش ریخته می شود و سولفوریک اسید را به آرامی به بوراکس اضافه می کنیم تا زمانی که محلول اسیدی شود و PH  آن به صفر نزدیک گردد. در این حین محلول اشباع بوراکس یا اورتو بورات تشکیل می شود.

محلول داغ در خلا متبلور و سرد می گردد. در این صورت کریستال های بوریک اسید تشکیل خواهند شد. برای بدست آوردن اسید بوریک، کریستال ها را از محلول جدا کرده و محلول باقی مانده را برای به دست آوردن سولفات سدیم سردتر می کنند. برای به دست آوردن اسید بوریک خالص باید  اسید بوریک خام تولید شده، با آب داغ تبلور شود.

اسید بوریک به طور عمده از کانی ها و معادن بورات تهیه می شود. به این صورت که این کانی ها را با سولفوریک اسید واکنش می دهند و بوریک اسید به دست می آورند. بزرگترین منبع بوراتها در جهان یک معدن باز بور در کالیفرنیا می باشد.

این ماده به‌صورت صنعتی از مواد معدنی و نمک بورات تولید می‌شود. بورات های قلیایی و قلیایی-خاکی مانند بوراکس (borax)، کرنیت (kernite)، کلمنیت (colemanite)، آسچریت (ascharite)، الکسیت (ulexite) یا هیدروبوراسیت (hydroboracite)، با بوریک اسید و اسیدهای معدنی قوی مانند سولفوریک اسید و هیدروکلریک اسید واکنش نشان می‌دهند و محلول دوغابی شکلی تشکیل می‌شود که در ادامه به‌صورت کریستال درآمده و بسته‌بندی می‌گردد.

اسید بوریک را اغلب به سه طریق زیر به دست می آورند:

۱) با تغلیظ و تراکم

۲) از کانی کلمانیت (بورات کلسیم طبیعی) از جوشاندن سنگ معدن با محلول سدیم کربنات به مدت ۳ ساعت بوراکس حاصل می شود و بعد از صاف کردن محلول فرصت می دهند تا بوراکس متبلور شده و آن را جدا می کنند و هنگامی که بوراکس را در مقدار زیادی آب حل می کنیم اسید بوریک و بورات شکیل می دهد.

۳) طبق رابطه مقابل : (Na2B4O10 + 7H2O ⇄ ۲Na+ + 2B(OH)4 + 2H3BO3 + 3H2O) با تاثیر اسید کلریدریک غلیظ بر محلول گرم و اشباع شده بوراکس

Na2B4O7 + 5H2O + 2HCl ⇄ ۴H3BO3 + 2NaCl

این ماده ساخته می شود.

نحوه ی نگه داری اسید بوریک:

سفارش کالا از شما، کیفیت کالا با ما

کشور تولید کننده اسید بوریک: ترکیه

بسته بندی: کیسه ۲۵ کیلویی

درصد خلوص: ۹۹٫۹ %

      

   فروش اسید بوریک

برای دریافت اطلاعات فروش محصول با شماره های زیر، تماس حاصل فرمایید:

   ۰۲۱-۹۵۱۱۱۳۲۳    

۰۹۱۲۲۴۵۷۹۹۸

 

اسید بوریک:

 • باید از مواد اکسید کننده قوی جدا نگه داشته شود.
 • از نظر شيميايي ماده اي پايدار مي باشد. 
 • با پتاسيم ، انيدريد استيك و حرارت ناسازگار بوده و واكنش مي دهد.
 •  بايد بدور از منابع حرارت زا نگهداري شود.
 • اين ماده در درجه حرارت بالاي c 100 آب از دست مي دهد.

کاربرد اسید بوریک:

دارو

اسید بوریک به عنوان ضدعفونی کننده برای سوختگی های جزئی و بریدگی و در پانسمان ها و پمادها مورد استفاده قرار می­گیرد و همچنین در محلول های رقیق شستشوی چشم وجود دارد و به عنوان یک ماده آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها موثر است.

حشره کش

بوریک اسید به عنوان حشره کش برای اولین بار در سال ۱۹۸۴درآمریکا برای کنترل سوسری، موریانه ها، مورچه های آتشی، کک و ماهی نقره ای مورد استفاده قرار گرفت. این محصول به اندازه ای بی خطر است که می­توان از آن برای کنترل سوسری های خانگی استفاده کرد زیرا این ترکیب موجب سایش اسکلت خارجی حشرات و از دست رفتن آب بدنشان می­‌شود. همچنین اسید بوریک همراه با اتیلن گلایکول نقش مهمی در حفاظت چوب از حمله حشرات و قارچ ها و حفظ آنها از پوسیدگی دارد.

اسید بوریک (H3BO3)

                                      ماهی نقره ای

بافر اسیدیته

بوریک اسید به عنوان یک اسید ضعیف در استخرهای شنا از افزایش اسیدیته جلوگیری می­کند، میزان اسیدیته این ماده  در آب در ۲۵ درجه سلسیوس۲۵/۹ است.

روغن کاری

سوسپانسیون های کلوئیدی ذرات نانوی اسید بوریک قابل حل در روغن های گیاهی و بنزین است بنابراین می­تواند به عنوان یک روان کننده موثر در سطح سرامیک یا فلزات کاربرد داشته باشد.

همچنین بوریک اسید در تولید کردن روان کننده‌های خنک‌کننده‌ای که در آب محلول هستند به‌منظور رسیدن به پایداری بیولوژیک بالا (خواص ضدعفونی بوریک اسید) و پایداری pH استفاده می‌شود.

انرژی هسته ای

اسید بوریک در برخی نیروگا ههای هسته ای به عنوان خنثی کننده نوترون کاربرد دارد. بور در اسید بوریک با جذب برخی نوترون های حرارتی احتمال شکافت حرارتی را کاهش می­دهد.

صنعت شیشه‌سازی:

در تولید محصولات شیشه‌ای مختلفی از این ماده استفاده می‌شود. در فرآیند تولید شیشه ماده بوروسیلیکات (borosilicate) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول دارای خواص بسیار مناسبی مانند تولید شیشه‌های آزمایشگاهی عایق در برابر شوک‌های حرارتی بالا، تولید شیشه‌های عایق شیشه‌ای (IFG) و صفحات شیشه‌ای مستحکم (RFG)، است.

در کشورهای آسیای شرقی مانند چین به دلیل رشد در صنایع نساجی، بردهای الکترونیکی چاپی، کشتی‌سازی، تولید شیشه برای دستگاه‌هایی با صفحه‌نمایش تخت مانند LCD و به دلیل اینکه مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند از نمایشگرهایی با صفحه‌نمایش مسطح استفاده کنند استفاده از این محصول به‌طور روزافزونی افزایش پیداکرده است.

صنایع کشاورزی

بور یک ماده ضروری برای رشد و تقویت گیاهان می باشد که به انتقال آب و مواد مغذی در گیاهان کمک می کند. ترکیبات بور در مقادیر اندک به عنوان ماده مغزی برای بهبود ثمردهی محصولات کشاورزی و در مقادیر زیاد به عنوان علف کش و آفت کش استفاده می شود. بنابراین چنانچه خاک زیرکشت دچار کمبود  بور باشد، این ماده می تواند به صورت ترکیب بوریک اسید به خاک افزوده شود. افزودن این اسید همچنین رشد باکتری و حشرات را کنترل می کند. کودهای برپایه H3BO3 معمولا حاوی %۱۰ بور هستند. علف کش های برپایه Boric acid معمولا با سدیم کلرید یا سایر مواد شیمیایی ترکیب می شود. 

در حال حاضر در اکثر  محصولات آفت کش موجود در بازار از H3BO3  یا یکی از نمک های آن مورد استفاده قرار می گیرد. میزان سمیت این ماده بسیار کم است، به طوری که استفاده از افت کش هایی که در ترکیب انها از Boric acid استفاده می شود نسبت به سایر افت کش ها کمترین خطر را خواهد داشت. هرچند این ماده بی ضرر نیست و موجب تحریکات پوستی می گردد.

این محصول با استحکام دادن به دیواره سلولی گیاهان، باعث بهبود فرایند جذب و فتوسنتز می‌شود و همچنین با کاهش تبخیر در برگ‌های گیاهان توسط متعادل کردن مواد مغذی باعث رشد و نمو هر چه بیشتر محصولات کشاورزی می‌شود.

مواد ضد آتش:

به دلیل اینکه ذرات نمک‌های بور در هنگام گرفتن انرژی یا حرارت (به‌عنوان‌مثال در صورت آتش‌سوزی)، آب را ترشح می‌کنند باعث کاهش اشتعال می‌شوند.

سرامیک‌سازی:

در این صنعت بورات ها باعث کاهش انبساط حرارتی مواد می‌شوند و همچنین براقی و جلای بیشتری به سرامیک، کاشی و ظروف لعاب‌دار می‌دهند.

 محصولات شوینده

از بوریک اسید در مقادیر اندک برای پایداری آنزیم ها در شوینده های مایع به هر دو شکل مایع ظرف شویی و مایع لباس شویی استفاده می شود. Boric acid و بوراکس تا غلظت به شوینده های مایع به منظور پایداری پروتئاز و سایر آنزیم ها افزوده می شود. Boric acid و دی سدیم تترابورات بدون آب در مواد آرایشی و بهداشتی در آمریکا تا غلظت مجاز و در اروپا تا غلظت   نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر مطالب بالا، بوریک اسید در صنایع زیر مورد استفاده قرار می گیرد: 

 • ضدعفونی کننده ها و رطوبت سازها
 • مینا و لعاب
 • پودرهای پزشکی
 • لوسیون های پوست
 • برخی رنگ ها
 • مواد شیمیایی عکاسی
 • صنعت آبکاری براي ثابت نگه داشتن PH
 • صنعت جواهرسازی
 • چرم سازی
 • عامل ذوب کننده در صنعت جوشکاری

ایمنی و خطرات اسید بوریک:

تماس با چشم: هنگام کار با این ماده  از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود و در صورت بروز حادثه، چشم ها را  با آب، به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داده و  اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

تماس با پوست: این ماده در صورت برخورد با پوست، ناحیه ی در تماس را قرمز کرده و می تواند از طریق ناحیه ی مجروح جذب گردد برای جلو گیری از آسیب می توان از دست کش های مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده کرد و درصورت تماس محل مورد نظر را باید با آب و صابون شستشو داد.

تماس تنفسی: تنفس بخار و مواد پراکنده ی این ماده ممکن است باعث سرفه و گلو درد شود در این صورت فرد به هوای آزاد رفته و استراحت کند. بنابراین برای جلوگیری از تنفس این ماده، از تهویه مناسب استفاده شود. استفاده از ماسک مناسب با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را دارد، الزامی می باشد.

بلع و گوارش:  برای پیشگیری از بروز حادثه در مواقع کار با مواد شیمیایی خوردن، جوییدن و سیگار کشیدن حین کار ممنوع بوده و در صورت بلع این ماده دهان را بشویید. از عوارض خوردن این ماده می توان به شکم درد، استفراغ، اسهال، تهوع، دلپیچه و خارش اشاره کرد.

این ماده غیر قابل احتراق بوده ولی با این وجود، استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

برای اطلاعات دقیق تر درباره ی این ماده مخصوصا در زمینه های بنیادی و ایمنی به کتاب های مربوطه مراجعه فرمایید.