پارچه ی ابریشمی و انواع آن

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

پارچه ها امروزه از منشا های متفاوتی تهیه می شوند که به چهار دسته تقسیم می­‌شوند: پارچه­‌هایی که

پارچه ها امروزه از منشا های متفاوتی تهیه می شوند که به چهار دسته تقسیم می­‌شوند:

 • پارچه­‌هایی که منشا گیاهی دارند؛ مانند کتان، پنبه، کنف و غیره؛
 • پارچه­‌هایی که سرچشمه­‌ی حیوانی دارند؛ مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره؛
 • پارچه­‌هایی با سرچشمه­‌ی معدنی؛ مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای؛
 • پارچه­‌هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می­‌آیند؛ مانند نایلون، داکرون و ترگال.

خود پارچه هایی که از الیاف گیاهی به وجود می­‌آیند که شامل موارد زیر می­‌شوند:

 • پارچه­‌های الیاف طبیعی
 • الیاف میوه­‌ای – دانه­‌ای مانند پنبه؛
 • الیاف ساقه­‌ای مانند کتان و کنف؛
 • الیاف برگی مانند سیسال؛
 • پارچه­‌های نخی – پنبه‌­ای.

 

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود. عمده تشکیل دهنده آن پروتئین است. از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرم ترین پارچه‌ های دنیا به‌شمار می‌روند. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگ‌های متفاوتی از آن می‌بینید.

در حدود ۲٬۷۰۰ سال پیش از میلاد انسان نخستین بار ابریشم‌بافی در چین را انجام داد. امروزه کشورهایی مانند چین، ژاپن، هندوستان، فرانسه، اسپانیا، روسیه و ایتالیا به عنوان کشور تولید کنندهٔ ابریشم شناخته شده‌اند. امروزه ابریشم ایتالیا به لحاظ زیبایی و کیفیت در جهان بهترین نوع ابریشم است.

در ایران

سابقه تولید لباس و پارچه در ایران به قبل از اسلام برمی گردد که به پادشاهی هفتواد در بم نسبت داده شده ‌است. در آن دوره سه نوع لباس و پارچه از ابریشم تهیه می‌شده‌است:

 • نوع اول دیبا بوده که به لباس ابریشمی ساده رنگی گفته می‌شده‌ است.
 • نوع دوم بر خلاف گفته لغتنامه دکتر معین پرنیان بود که به لباس ابریشمی چند رنگ و اغلب هفت رنگ اطلاق می‌شده که در بعضی موارد دارای طرح گل در میان پارچه هم بوده ‌است.
 • نوع سوم و کاملاً درباری ایرانی پرند بوده ‌است که به پارچه رنگین ابریشمی و دارای طرح‌های حاشیه‌ای گفته می‌شده و مخصوص خاندان امپراطوری ایرانی بوده‌است.

اولین کارخانه ابریشم کشی در ایران اولین بار اواسط قرن نوزدهم در دوران سلطنت ناصر الدین شاه به وسیلهٔ یکی از سرمایه داران گیلان به نام آقا محمد خان رشتی درقریه برکاده رشت بنا شد که فعالیت آن پس از مدت کوتاهی متوقف گردید. در آخرین سال سلطنت ناصرالدین شاه یکی دیگر از تجار معروف گیلان به نام حاج امین‌الضرب موفق شد درحد دانش فنی آن روز کارخانه ابریشم کشی مجهزی با استفاده از ماشین آلات فرانسوی درشهر رشت ایجاد کند، و با استفاده از مدیران بازرگانی دیبلت (debblet) فرانسوی انحصار تأسیس آن را به مدت ۲۰ سال به دست آورد.

این کارخانه با نیروی کارگران ایرانی چندین سال با موفقیت به ابریشم‌کشی و تولید محصول با کیفیت مورد قبول بازارهای بین‌المللی پرداخت ولی سرانجام مسائل اجتماعی و ناسازگاری‌های دو فرهنگ شرق و غرب آن را به تعطیلی کشاند. این مکان در حال حاضر به صورت یک باغ رها شده‌است و همچنین پناهگاه پرندگان مهاجر است که چند ساختمان قدیمی در آن وجود دارد. به استناد گزارش‌های تاریخی موجود، در گذشته بهترین نوع ابریشم و نوغان در رشت و اطراف آن به عمل می ‌آمده است.

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

مراحل تولید

نخ ابریشم توسط حشرهٔ کوچکی به نام کرم ابریشم تولید می‌شود. کرم ابریشم پیله‌ای را به دور خود می ‌تند که هر قدر کرم بزرگتر باشد، اندازهٔ پیله بزرگتر است. زمانی که پیله به اندازهٔ کافی بزرگ شد آن را داخل آب جوش انداخته و می‌جوشانند. در این مرحله کرم داخل پیله می‌میرد و ابریشم از پیله به دست می‌آید. اگر کرم ابریشم به رشد کامل برسد به پروانه تبدیل می‌شود.

در اوایل فصل تابستان کرم ابریشم ماده، حدود ۵۰۰ تخم بر روی برگ درخت توت می‌گذارد. بعد از ۱۰ روز لارو کرم ابریشم از آن تخم‌ها بیرون می‌آید. به علت اینکه بیمار شدن یکی از آن‌ها باعث از بین رفتن همهٔ لاروهای کرم ابریشم می‌شود، از آن‌ها به دقت مراقبت می‌گردد. کرم‌های ابریشم روی برگ‌های درخت توت رشد و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. ابریشم از مایعی که از سوراخ کوچکی در دهان این کرم‌ها ترشح می‌شود، به دست می‌آید. آن‌ها پیله‌ها را در حدود ۲۵ روز می‌سازند. یک پنجم وزن پیله‌ها را ابریشم تشکیل می‌دهد. کرم های ابریشم در آب جوش کشته می‌شوند و بعد از آن از پیله های آن، ابریشم تابیده می‌شود. یک پیله تاری در حدود ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ متر دارد. استحکام تار ابریشم به اندازهٔ یک سیم استیلی است که هم اندازه با خود تار می‌باشد. ابریشمی که با کتان یا مواد ترکیبی دیگری تولید می‌شود بسیار زیباست.

الیاف ابریشم

ابریشم از جمله الیاف حیوانیست و برای تولید پارچه‌های دستباف زیبا، لطیف و با ارزش به کار می‌رود. لیفی است پروتئینی که بر اثر انجماد موادی که کرم ابریشم ترشح می‌کند، بدست می‌آید و از دو فیلامنت موازی که توسط مادهٔ چسبناکی به نام صمغ به یکدیگر چسبیده، تشکیل شده‌ است.

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

    کرم ابریشم

پرورش دهندگان کرم ابریشم بعد از تکمیل پیله و قبل از خروج پروانه، در آبی با حرارت ۶۰ دجه سانتی گراد یا به وسیلهٔ بخار آب، کرم را کشته و سپس پیله‌ها را از نظر کیفیت طبقه‌بندی نموده و هر بخشی را که دارای کیفیت یکسان است، برای نرم شدن صمغ به داخل ظرفی محتوی آب داغ ریخته و پس از پیدا شدن سرهای الیاف، آن‌ها را به صورت رشته درآورده و سپس با انجام عملیاتی خاص، رشته‌های حاصل رابه نخ ابریشم تبدیل می‌کند.

هر رشته ابریشم خام از دو فیلامنت که توسط صمغ سریسین به یکدیگر چسبیده‌اند، تشکیل شده که سطح آن در زیر میکروسکوپ تشکیل شده که سطح آن در زیر میکروسکوپ یکنواخت نبوده و حباب‌ها، تارها و رگه‌های سریسین که ماده‌ای پروتئینی شبیه ژلاتین است، بر روی آن دیده می‌شود و معمولاً دارای رنگ زرد یا کرم می‌باشد.

ساختار لیف ابریشم

ابریشم خام همان‌طور که گفته شد، مرکب از دو فیلامنت و سریسین و سایر مواد است و حدود ۷۵ درصد هر لیف ابریشم خالص به فرمول شیمیایی (C15H23N5O6)>تشکیل می‌دهد. مولکول ابریشم که ترکیبی از کربن، هیدروژن، ازت و اکسیژن است، در آب غیر محلول بوده و در آب جوش استقامتی بیش از پشم دارد؛ ولی چنانچه مدت طولانی جوشانده شود، استحکامش را از دست می‌دهد.

ویژگی‌های الیاف ابریشم

ابریشم لیف بسیار محکمی است که قوام آن معمولاً در حدود ۳٫۵ تا ۵ گرم بر دنیر است و استحکام کشش مرطوب آن به ۷۵ تا ۸۵ درصد می‌رسد. توان اضافه شدن به طول نخ تا رسیدن به حد پارگی در شرایط معمولی حدود ۲۰–۲۵ درصد می‌باشد. بازگشت الاستیکی و قابلیت ارتجاع لیف ابریشم ریسیده شده از پنبه و ریون بیشتر و از پشم کمتر است و صمغ‌گیری شدهٔ آن وزن مخصوصی معادل ۱٫۲۵ دارد که در مقایسه با وزن مخصوص پنبه، کنف و پشم، کم است. به همین جهت غالباً الیاف ابریشمی به وسیلهٔ نمک‌های فلزی، وزن داده می‌شوند که این کار علاوه بر آنکه باعث افزایش چگالی ابریشم می‌شود، خواص افتادگی آن را نیز بهبود می‌بخشد.

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

ابریشم همانند پشم، قدرت زیادی در جذب آب دارد و می‌تواند تا ثلث وزن خود آب جذب کند. مقاومت ابریشم در برابر حرارت از الیاف پشم بیشتر بوده و در حرارت ۱۴۰ درجه سانتی گراد تا مدت زیاد می‌تواند مقاومت کند، ولی در حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد به سرعت متلاشی شده و بویی نظیر بوی مو، شاخ و سایر پروتئین‌های سوخته را از خود متصاعد می‌کند. اثر اکسیژن موجود در هوا بر ابریشم بسیار زیاد است و نور خورشید این اثر را افزایش داده، موجب تسریع در فساد ابریشم می‌شود.

ابریشم در مقابل مواد اکسیدکننده حساس است، از این رو در موقع عمل با سفید کننده‌ها و به ویژه آب اکسیژنه باید دقت کافی شود. اسیدهای غلیظ باعث متلاشی شدن ابریشم می‌شود ولی اسیدهای رقیق در شرایط معمولی اثری بر روی ابریشم نمی‌گذارد. فقط به سرعت جذب ابریشم می‌شوند که زدودن آن‌ها به سادگی انجام پذیر نیست.

آسیب‌پذیری ابریشم در برابر قلیایی‌ها به مراتب کمتر از آسیب‌پذیری پشم می‌باشد و اثری که قلیایی‌های ضعف نظیر صابون، براکس و آمونیاک بر روی ابریشم باقی می‌گذارند، بسیار ناچیز و تقریباً غیر محسوس است و قلیایی‌های با غلظت بیشتر مانند محلول رقیق هیدروکسید سدیم یا سود سوزآور باعث کاهش استحکام و شفافیت رنگ ابریشم می‌شود و محلول غلیظ سود سوزآور قادر به حل ابریشم در خود می‌باشد. در شرایط معمولی، ابریشم در برابر حلال‌های آبی مقاوم و آسیب‌پذیری آن ناچیز است.

تشخیص نوع و کیفیت ابریشم با چشم غیرمسلح حتی برای کارشناسان هم دشوار است و برای این کار به ذره بین نیاز دارند. احتملاً تاکنون موقع خرید لباس با تنوع زیاد انواع پارچه ابریشمی مواجه شده اید. علاوه بر کرم ابریشم، جانورانی چون عنکبوت و صدف دوکپه ای ابریشم می سازند. ابریشم عنکبوت، بهترین نوع است که از فولاد هم قوی تر بوده و کاربرد آن در صنعت هنوز به طورکامل کشف نشده است. دسته بندی انواع پارچه ابریشمی برمبنای فاکتورهای بسیاری صورت می گیرد. ما دراینجا تاکیدمان بر روی شکل ظاهری پارچه و کاربرد ابریشم درساخت پارچه، لباس و اکسسوری های مختلف است. همچنین فقط ابریشم های بدست آمده از کرم ابریشم را مورد بررسی قرار می دهیم.

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

انواع ابریشم:

ابریشم خالص

ابریشمی است که تنها صمغ ها و آلودگی ها از آن جدا شده و هیچ ماده ی دیگری برای جبران وزن ازدست رفته هنگام جوشیدن و تصفیه به آن اضافه نشده است. درنتیجه خالص ترین ابریشم محسوب می شود.

ابریشم وحشی

از کرم های ابریشم وحشی که برروی برگ های بلوط زندگی می کنند، بدست می آید. کمی از ابریشم معمولی زبرتر است. به آن ابریشم شرقی هم می گویند.

ابریشم کرم های درخت توت

از کرم های ابریشم پرورشی ساکن بر درخت توت بدست می آید. نام گونه ی این کرم، بامبیکس موری است.

دسته بندی انواع پارچه ابریشمی به شرح زیر است:

شارمیز ابریشمی

یکی از انواع پارچه ابریشمی که نرم است و وزن متوسطی دارد و ظاهرش ظریف، توری، براق و ساتن مانند است. نوع جیر آن، ساختار سبک تری دارد. احتملاً یکی از بهترین پارچه ها برای ساخت پیراهن زنانه است، زیرا دراپ فوق العاده ای دارد و همچنین گزینه ای مناسب برای لباس عروس، لباس زیر و لباس خواب است. دوخت این پارچه به علت لغزندگی دشوار است و نیاز به مهارت دارد. براق بودن آن ناشی از بافت ساتن است که مورد پسند برخی نیست. همچنین اندکی چسبنده است و زود چروک می شود؛ باوجوداین، از شکوه و جلال آنچیزی کم نمی شود. اگر لباس شب گران قیمتتان از این جنس است، بهتر است آن را بادست بشویید و یا به خشکشویی ببرید.

ابریشم چیفون

یکی دیگر از انواع پارچه ابریشمی، چیفون است که بافت نرمی دارد؛ اما هنگام لمس زبر است. چیفون، نرم و ظریف و توری شکل است و در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود است. سستی، لغزندگی و نازکی آن باعث شده که دوخت سختی داشته باشد. معمولاً برای روی لباس و دامن یا برای سرآستین ها استفاده می شود.

ابریشم دوپیونی

وزن متوسطی دارد و دورو بوده و همچنین ساختاری برجسته و بافتی سست دارد. کمی شبیه به شانتون است، اما الیاف ضخیم تر و بزرگتر و شفافیت کمتری دارد. به آسانی چروک نمی شود. این پارچه از به هم تنیدن دو رشته نخ با رنگ های مختلف ساخته می شود و بنابراین براقیت کمتری دارد و تنها درمقابل نور می درخشد؛ علاوه بر این مواررد، نسبت به شارمیز و چیفون راحت تر دوخته می شود و گزینه ای مناسب برای دوخت لباس عروسی است. رنگ زنده و جلوه گر آن، نمایی فوق العاده به پارچه می دهد. از آن هم می توان برای ساخت لباس های شل و هم لباس های نیمه تنگ استفاده کرد.

یادتان نرود قبل از شروع به دوخت و دوز پارچه، آن را بشویید. خشکشویی روش مناسبی است. شستشو با دست ممکن است به ساختار آن آسیب برساند. در بیشتر لباس های عروس از این پارچه استفاده می شود زیرا در عین زیبا بودن، قیمت مناسبی دارد. این پارچه قابلیت قلاب دوزی، منجوق زنی و چاپ طرح هم دارد، اما کشش خوبی ندارد.

تور ابریشمی

ابریشمی سبک، نرم و درخشان است. از آن بیشتر در آستردوزی و تودوزی استفاده می شود و دوخت سختی ندارد.

ابریشم خام

از دیگر انواع پارچه ابریشمی ابریشم خام است. ابریشمی که مستقیما از پیله گرفته شده وتبدیل به نخ میشود. بدون آن که لایه ی محافظتی صمغ مانند و سراسین از آن جدا شود. رنگ اصلی آن کرم یا زرد رنگ است.

لیف ابریشمی (ابریشم نیم تاب)

بافت آن بزرگ و تقریباً غیر درخشان است و ساختاری برجسته دارد و گاهی با ابریشم خام اشتباه گرفته می شود. برجسته بودن آن به علت طرز بافتش است که در آن الیاف کوتاه با گره های زیاد به هم تابیده می شوند. تن خور این پارچه خوب است، به راحتی چروک نمی شود، دوخت آن آسان است، لبه هایش به راحتی نخ نما می شوند و مقاومت آن به اندازه ی دیگر ابریشم ها نیست. از آنجایی که آب می رود، قبل از دوخت آن را بشویید. شستشو با دست نیز مجاز است.

شانتون ابریشمی

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

این پارچه بسیار شبیه به ابریشم خالص است و به بافت تارتار شده اش که حالت ساییدگی دارد معروف است. وزن آن نسبتاً زیاد، کمی زبر و درخشان است.

 

ارگانزا ابریشمی

یکی از انواع پارچه ابریشمی که مثل چیفون نرم و شفاف است، اما مستحکم تر که بیشتر برای دامن، آستین و پشت استفاده می شود. بافت ابریشم آن تصفیه نشده است و همچنین کمی هم شبیه به تور است، اما مستحکم تر و سنگین تر. نخ های آن به راحتی قابل مشاهده است و به سادگی چروک می شود. از آن بیشتر در آستر دوزی استفاده می شود. اما به علت براق بودن، در رویه دوزی هم به کار می رود.

 

ماهوت ابریشمی

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

پارچه ی این ابریشم نرم، هموار، سبک و نسبتاً مات است. بافت فشرده ای دارد و برای دوخت لباس مناسب است.

 

ابریشم زربفت (گل برجسته)

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

این پارچه ی سنگین درواقع ابریشم ترکیبی است که روی آن طرح ها و نقوش برجسته ای بافته شده است. بیشتر درساخت مبلمان استفاده می شود.

کرپ

پارچه ی ابریشمی و انواع آن

پارچه ای سبک، لغزنده و نازک است و دراپ خوبی دارد. سطح آن، زیگ زاگ مانند و ناهموار است.

 

 

ثبت دیدگاه