قطره ی اشک مصنوعی

قطره ی اشک مصنوعی

چشم بعضی افراد به میزانی که بتواند مرطوب و نرم و راحت باشد، اشک تولید نمی‌کند. اغلب این

چشم بعضی افراد به میزانی که بتواند مرطوب و نرم و راحت باشد، اشک تولید نمی‌کند. اغلب این افراد دچار احساس گزش، سوزش، خارش و خشکی در چشم و همچنین تحریک زیاد چشم موقع سیگار کشیدن می‌شوند.

خشکی چشم استفاده از لنز را مشکل یا غیرممکن می‌سازد.

با کمال تعجب، زیاد شدن اشک هم ممکن است یکی از عوارض چشم خشک باشد. چنانچه ترشح معمول چشم، پایین‌تر از حد طبیعی باشد، عکس‌العمل غدد اشکی در مقابل تحریکات مخاط چشم، تولید زیاد اشک خواهد بود. اگرچه این چشم به طور عمده خشک است، ریزش زیادی اشک، ممکن است خشکی ای را که باعث ریزش این اشک شده، مخفی نگه دارد و البته باید این نکته را هم در نظر داشت که  با بالا رفتن سن، تولید اشک کم می‌شود.

اگر چه چشم خشک در هر سنی، هم در زنان و هم در مردان ممکن است به وجود آید، اما زنان بعد از یائسگی بیشتر دچار می‌شوند. خشکی چشم ممکن است با ورم مفاصل و خشکی دهان همراه باشد که در این حالت «سندرم شوگرن» نامیده می‌شود.

بعضی داروها هم تولید اشک را کم می‌کنند و در نتیجه چشم خشک می‌شود. کسانی که به دلایلی این داروها را مصرف می‌کنند، مجبور هستند خشکی چشم خود را تحمل کنند، یا این‌که از اشک مصنوعی استفاده نمایند، در بروشور این داروها معمولا این موضوع قید می‌شود.

معمولا چشم پزشک با معاینه معمولی قادر به تشخیص است. بعضی وقت‌ها آزمایش‌هایی لازم می‌شود. آزمایشی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیرمر است که کاغذ فیلتر مخصوص نوار مانندی را زیر پلک پایینی می‌گذارند و سرعت و میزان تولید اشک را در شرایط مختلف اندازه‌گیری می‌کنند.

قطره ی اشک مصنوعی

پرده اشکی چیست؟

هنگام گریه کردن یا تحریک چشم، اشک جاری می‌شود، اما اشک یک عمل روزانه مهم‌تر از این ها را دارد. با هر پلک زدن، پرده‌ای از اشک روی چشم گسترش می‌یابد و سطح بیرونی چشم را صاف و برای جذب نور شفاف می‌کند. بدون این پرده اشکی، دید خوب ممکن نخواهد بود. پرده اشکی، از سه لایه تشکیل شده است؛ لایه چرب، لایه آبی و لایه ترشحات مخاطی.

لایه چرب قسمت بیرونی پرده اشکی است که از غدد ریز کناره ‌های پلک ترشح می‌شود. این غدد ریز را «میبومین» می‌گویند. کار اصلی این لایه چرب این است که سطح پرده اشکی را صاف و نرم کرده و از بخار شدن اشک جلوگیری کند.

لایه آبی وسطی که بزرگ‌ترین لایه پرده اشک است، قسمت اعظم آنچه را که به طور معمول اشک می‌نامیم، تشکیل می‌دهد. این لایه آبی از غدد ریزی که روی ملتحمه چشم منتشر است و همچنین از غده بزرگی و اصلی اشک ترشح می‌شود (ملتحمه عبارت است از پرده ظریفی که داخل پلک و خارج کره چشم را می‌پوشاند). لایه آبی چشم را تمیز می‌کند و اجسام خارجی و مواد تحریک‌کننده چشم را از آن می‌شوید و دور می‌کند.

داخلی‌ترین لایه اشکی شامل ترشحات مخاطی است که توسط سلول‌های دیگر ملتحمه ترشح می‌شود. این لایه باعث می‌شود که لایه آبی به طور یکنواخت روی سطح چشم گسترده شده و چشم همیشه مرطوب نگه داشته شود. اگر این لایه نبود، اشک به چشم نمی‌چسبید.

نکته جالب این است که دو نوع اشک وجود دارد؛

۱-اشکی که چشم را لغزنده می‌کند و به طور مستمر تولید می‌شود

۲-اشکی که چشم، زمانی که تحریک می شود، به مقدار زیاد تولید می کند

از اشک مصنوعی استفاده کنید

اساس درمان خشکی چشم، جایگزینی اشک مصنوعی به جای اشک طبیعی است. اشک مصنوعی به صورت قطره‌های چشمی در داروخانه‌ها در دسترس است که بدون نسخه هم داده می‌شود. با استفاده از آنها نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم دوباره به دست می‌آید.

انواع مختلف آنها در بازار فراوان است و افراد نیازمند به آن، چند نوعش را امتحان می‌کنند تا مناسب‌ترین آنها را که با آن احساس راحتی می‌کنند به دست آورند و مقدار استفاده آن ممکن است یک تا دو بار در روز باشد، یا این‌که چند بار در ساعت.

ذخیره کردن و نگهداری اشکی که به طور طبیعی تولید می‌شود، نیز یک راه دیگر برای مرطوب نگه داشتن چشم است.

اشک پس از این که سطح روی چشم را شست و شو داد، وارد سوراخ کوچکی به نام پانکتوم می‌شود که در هر پلک وجود دارد. سپس از داخل کانال کوچکی به کیسه اشکی می‌ریزد و بعد توسط کانال دیگری به بینی راه می‌یابد.

ممکن است این کانال‌ها را چشم پزشک به طور دائم ببندد. این بستن باعث می‌شود مقداری اشک جمع‌آوری شود و چشم به مدت زیادتری مرطوب بماند.

قطره ی اشک مصنوعی

جلوگیری از بخار شدن اشک نیز می‌تواند عوارض چشم خشک را بهبود بخشد.

در زمستان وقتی بخاری روشن می‌شود، با استفاده ازدستگاه بخور یا با گذاشتن یک ظرف آب روی شوفاژ می‌توان رطوبت هوا را افزایش داد.

اشخاصی که چشم خشک دارند، ممکن است فقط به اشک مصنوعی احتیاج داشته باشند، ولی گاه خشکی چشم آنقدر زیاد است که صدمات جدی به چشم می‌زند. در این صورت حتما باید به چشم پزشک مراجعه شود

استفاده از عینک غواصی باعث جلوگیری از بخار شدن اشک توسط باد می‌شود.

عواملی که خشکی هوا را بیشتر می‌کنند، باعث می‌شوند افرادی که چشم خشک دارند، احساس ناراحتی بیشتری کنند. این عوامل عبارت است از گرمای بیش از اندازه اتاق، سشوار، روزهای بادی یا هر چیز که ماده تحریک‌کننده‌ای به هوا اضافه کند. مخصوصا سیگار کشیدن برای این افراد بسیار ناراحت‌کننده است.

بعضی از افرادی که چشم خشک دارند، از خارش شدید چشم موقع بیدار شدن شکایت دارند. این عارضه با تجویز یک پماد هنگام خوابیدن، قابل درمان است. لازم است از پماد کمترین مقدار ممکن مصرف شود زیرا پماد زیادی باعث تاری دید موقت می‌شود.

اگرچه پمادهای حاوی ویتامین A به نظر می‌رسد برای افراد مبتلا به «سندرم استیونس ـ جانسون» و بیماری «پمفیگوئید» مفید است، اما برای افرادی که چشم خشک دارند فایده‌ای ندارد.

از مهم ترین نکته ها در سلامت چشم ها این است که هرگز چشم را ماساژ ندهید و استفاده از قطره اشک مصنوعی باید با تایید پزشک باشد.

در مصرف قطره اشک مصنوعی زیاده روی نکنید.

خشکی چشم از بیماریهای التهابی که غدد اشکی را از بین می برند و همچنین از بعضی بیماریها مانند رماتیسم مفصلی که میزان اشک را پایین می آورند نیز ناشی می شود.

عوامل آسیب رسان به سلامت چشم را می توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کرد که باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها جزء عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می گیرند.

قطره ی اشک مصنوعی

مواد قلیایی با چشم در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ می کنند؛ در حالی که مواد اسیدی طی واکنش هایی سد ایجاد می کنند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیاها) نگران کننده تر است. 
افرادی که به اقتضای شغل با براده های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک های محافظ استفاده کنند و ضروری است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه نمایند.

در صورت پاشیدن حلال های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتماً به مرکز درمانی مراجعه شود. 

ماساژ چشم موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می شود. درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه های عفونت به شمار می آیند که در این موارد، از ماساژ چشم بایستی پرهیز شود و شست و شو اقدام منطقی تر است. 

وی خشکی چشم را یکی از مشکلات شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسائل محیطی مثلاً کار زیاد با کامپیوتر یا مقدار ناکافی آب مصرفی، در ایجاد خشکی چشم موثر است؛ و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افرادست. 
سیاتیری در پاسخ به این سؤال که آیا تغذیه در بروز خشکی چشم نقش دارد، اظهار کرد:بله، برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می شود افراد مستعد، از غذاهای آبکی و میوه ها استفاده کنند و مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

عوارض مصرف خودسرانه اشک مصنوعی

خارش، سوزش، قرمزی چشم، احساس شن ریز در چشم، خشکی چشم ممکن است احساس ناخوشاینده به فرد منتقل کند و باعث شود فرد بدون مراجعه به پزشک متخصص به مصرف خودسرانه قطره های چشمی و اشک مصنوعی روی آورد که این اقدام مورد تایید پزشکان متخصص چشم نیست.

قطره ی اشک مصنوعی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این عوامل علاوه بر خشکی چشم احتمال بروز آلرژی و حساسیت چشمی را نیز افزایش می دهد.

به دنبال افزایش دمای هوا استفاده از فن کویل، پنکه و کولر افزایش می یابد به گونه ای که برخی افراد ساعت ها خود را در معرض باد خنک این سیستم ها قرار می دهند که این امر نیز در برخی افراد به خصوص افراد مستعد احتمال بروز خشکی چشم را درمان نکردن خشکی چشم موجب بروز زخم قرنیه، عفونت قرنیه و حتی نابینایی می شود.

یک فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر با تاکید بر لزوم استفاده از عینک آفتابی و قطره اشک مصنوعی در تابستان برای بیمارانی که یک نوع جراحی به خصوص جراحی برداشتن شماره چشم را داشته اند، گفت: افراد سالخورده نیز باید با قطره اشک مصنوعی چشم خود را مرطوب نگه دارند.

 نور آفتاب می تواند منجر به خشکی چشم و تشدید بیماری های آلرژیک شود و حتی بعضی از بیماری ها مانند ورم ملتهبه بهار وجود دارد که در فصل های تابستان و بهار ممکن است تشدید شود.

این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در تابستان با رفتن به استخرها بیماری های عفونی افزایش پیدا می کند و باعث ایجاد ورم ملتهبه عفونی می شود که وجود ویروسی به نام آدنو ویروس در استخرها باعث کدورت در قرنیه چشم می شود و در نهایت منجر به کاهش شدید دید فرد می شود.

اگر قطره چشمی، بعد از مدت زمان مشخص از باز شدن آن دور انداخته نشود، در این صورت قطره به انواع میکروب ها آلوده می شود و عفونت های مختلف چشمی را ایجاد می کند

چشم از محل هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می شود. اگرچه مقدار بسیار بسیار کمی دارو در آن جای می گیرد به اندازه یک قطره چشم ما گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می گذارد و اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می گذارد و می تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند. بخصوص در مورد ریختن قطره های کورتیکوانزوئیدی در چشم باید دقت کنیم .

ماده نگه دارنده؛ از رشد میکروب جلوگیری می کند وقتی سر قطره باز می شود، قطره در معرض میکروب ها قرار می گیرد و ممکن است به پلک یا مژه بخورد. قطره باعث انتقال آلودگی از چشم یک فرد، به چشم فرد دیگری می شود، پس نباید افراد از قطره ها چشمی هم دیگر استفاد کنند.

روش درست ریختن قطره در چشم:

درباره ی شیوه ی ریختن باید دانست که در ابتدا باید دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اینکه سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم. یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.

 وقتی شما قطره را روی قسمت داخلی می ریزید، قطره به سرعت خارج می شود. اگر شما فرصت گردش قطره را در داخل چشم ندهید، قطره در یک جا متمرکز می شود و همه ی چشم با قطره تماس پیدا نمیکند به خصوص افرادی که از اشک چشم استفاده می کنند باید مدت بیشتری چشم را بگردانند تا چشم ها با اشک تماس پیدا کند. 

ثبت دیدگاه